Connect with us

Pääste

Poolsada põlengut ühe nädalavahetusega

PÄÄSTEAMET
Nädalavahetusel reageerisid Lääne regiooni päästjad maastikupõlengutele lausa 50 korral, ulatuslikem põleng oli Läänemaal Tuuru külas, lõkkeid tehti julgelt ka Kärdlas majade vahel.
Päästeameti andmetel sai enamik kulupõlenguid alguse hoolimatult tehtud lõkkest, mis tugeva tuule tõttu laiali levis, süüdates ümbritseva kulu, hooned või puud. Kõige rohkem kulupõlenguid leidis aset Pärnumaal, kus päästjad sõitsid kustutustöödele 20 korral, Saaremaal likvideeriti 11 erinevas suuruses põlengut ja Raplamaal 8 tulekahju.
Hiiu- ja Läänemaa pääste­piirkonna juhataja Hannes Aasma ütles, et kõige rohkem tööd oli päästjatel püha­päeval Läänemaal, kus hooletu lõkketegemise tulemusel süttis 7 hektarit maapinda. Tules hävis suur kadastik koos kogu elustikuga ning saunamaja. Päästjatel kulus põlengu kustutamiseks üle viie tunni. Üks tulekahju­kohale teel olnud päästeauto põrkas kokku talle teed mitte andnud sõiduautoga, mille juht toimetati haiglasse.
Kaks tulekahju
Hiiumaal oli reedel, 16. aprillil kaks tulekahju. Kell pool 11 hommikul said päästjad teate tulekahjust Kukka külas. Põlema oli süttinud väike palkmaja, mille katus ja pööning põlesid päästjate saabumisel leegiga. Tuli eluruumidesse tungida ei jõudnud.
Kella poole kolme ajal päeval käisid päästjad kustutamas kulupõlengut Härma külas. Lõkkest süttis põlema ümbritsev kulu, mis levis paarikümnele ruutmeetrile. Päästjad likvideerisid mõlemad põlengud.
“Inimesed, kes teevad tugeva tuulega lõkkeid, panevad ohtu nii ennast kui naabreid ning loodusegi. Tule­tegemise ohutusreegleid eirates võib tule tegemine päädida väga suure kahjuga, kus saavad hukka inimesed ja hävivad kodud,” hoiatab päästeamet.
Lõkked Kärdlas
Nädalavahetusel käisid pääste­ameti inspektorid mitmel poole üle Eesti lõkke­patrullis. “Hiiumaa maapiirkondade elanike kiituseks peab ütlema, et nad käitusid mõistlikult, aga seda ei saa öelda Kärdla kohta – Kärdlas tehti süüdimatult tuulise ilmaga majade vahel lõkkeid,” tõdes Aasma.
Nii tuli inspektoritel reedel Kärdlas tegeleda kahe mittenõuetekohase lõkkega, laupäeval ja pühapäeval kummalgi veel ühega.

Pea meeles!
Selleks, et vältida lõkkest alguse saavaid tulekahjusid, on oluline meeles pidada järgmisi lihtsaid reegleid:

  • lõkkekoht peab olema hoonetest ohutus kauguses, sest sädemed võivad tuulega lennata hoone peale;
  • alla meetrise läbimõõduga lõke peab olema hoonest vähemalt 8 m kaugusel;
  • lõke läbimõõduga üle 1 m peab olema hoonest 15 m kaugusel;
  • lõkkekoha ümbrus tuleb puhastada kuivanud taimedest, okstest ning muust põlevast materjalist;
  • lõke tuleb piirata kivide või pinnasevalliga;
  • lõket tohib teha vaid siis, kui tuule kiirus on alla 5,4 m/s (nõrk tuul);
  • koduaia lõkkes tohib põletada vaid puhast (immutamata) puitu ning pappi ja paberit;
  • lõket tuleb valvata ja hoida selle läheduses kustutus­vahendid, näiteks ämber veega, 6 kg tulekustuti;
  • lõkkel tuleb inimese valvsa pilgu all lasta täielikult ära põleda või tuleb see kustutada veega.

Veel lugemist:

Teema

Selle loo sõnum on, et poliitika ei pea olema räpane, kui sa ise seda ei ole. Ja vastupidi. Selle tõestuseks panin kirja kogu sündmuste...

Politsei

Möödunud nädalal politsei poolt alustatud kriminaalmenetlustest esimese puhul anti teada, et esmaspäeva päeval on Jausa külas sisse tungitud elumajja ja sealt varastatud video- ja...

Digileht

Hiiu Leht 16. aprillil Aivar Viidik räägib suu puhtaks! Karu tuli jälle kaamera ette Õpilased esitlesid säravaid ideid Koduhooldajatel uued sõiduriistad Digilehe saab tellida...

Uudised

Teisipäeval tagasiastumisest teatanud ja Riigikogusse naasva Madis Kallase asendusliige Reili Rand saab enda sõnul parlamendis jätkata. “Kuuldused, et Madis Kallase tagasiastumine tähendab minu Riigikogust...