Connect with us

Uudised

Politseikoer Isak käis koolis külas

Sigrid Leigri | Hiiu Leht
Sigrid Leigri | Hiiu Leht
Reedel külastas Hiiumaa ainuke politseikoer Isak Kärdla põhikooli ja koerajuht, vaneminspektor Ketlyn Päll näitas õpilastele, kuidas neljaaastane Isak töötab.
Vaneminspektor rääkis teise klassi õpilastele, et Isak aitab politseil otsida kadunud inimesi ja keelatud aineid. “Kui inimene politseitöös enam hakkama ei saa, siis ma võtan koera appi,” ütles Päll ja selgitas, et tema ei saa ju nina maas nuuskides kadunud inimest otsida.
Veel rääkis Päll, kui tark koer on Isak. Näiteks ei ole talle vaja öelda, mis tööd ta tegema läheb – igaks ülesandeks on Isakil erinev kaela­rihm ja selle järgi saab koer täpselt aru, mida tegema peab. Kui tema kaelarihma külge pannakse jäljerihm, siis tuleb kadunud inimest otsida. “Kui ma selle rihma juba välja võtan, siis mul ei ole vaja talle öelda, et otsi jälge, ta juba ise teab. Paneb nina maha ja hakkab otsima,” rääkis Päll. Koos Isakiga
on nad neli aastat pidevalt erinevateks olukordadeks treeninud.
Isaki nina eest ei pääse keegi
Metsast on Isak aidanud üles leida päris mitu inimest. Koera­juht oletas, et jälje ajamine ongi Isaki lemmiktegevus. Esimese inimese otsis Isak metsast üles vaid kümnekuusena. See oli purjus juht, kes ei soovinud oma tegude eest vastutust võtta ning oli end peitnud maan­teest peaaegu kilomeetri kaugusele metsa.
Paar aastat tagasi toimunud poevarguse sai politsei tänu Isakile samuti väga kiiresti lahendatud. “Kui oli sissemurdmine ühte poodi, võttis Isak sündmuskohalt jälje üles ja läks sissemurdja ukse taha,” kirjeldas Päll koera tööd.
Vaneminspektor ütles, et õnneks ei ole Hiiumaal väga palju kuritegevust, kuigi Isak on leidnud ka keelatud aineid ja tööd ikka jätkub.
Ilma näinud koer
Isak on küll Hiiumaa politseikoer, aga kui vaja, siis käib ta koos vaneminspektor Ketlyn Pälliga ka saarelt väljas tööl. “Kui on mõni suur üritus Saaremaal või Pärnus, siis me läheme ka sinna tööle,” rääkis Päll.
Eelmisel aastal käisid Isak ja Ketlyn tööl isegi välismaal. Kuu aega veedeti Horvaatias ja teine kuu Ungaris. Isak aitas seal otsida illegaalseid immigrante, kes loata Euroopa liitu tahtsid siseneda. Samuti abistas keelatud ainete otsimisel.
Kodus tavaline koer
Ketlyn Päll rääkis õpilastele, et ta ei ole Isakile ainult koerajuht, vaid ka partner ja omanik. Kodus on Isak tavaline koer, magab diivanil, sööb koerakrõbinaid ja piilub loodussaateid, kui neid parajasti telekast näidatakse.
“Sellised meie päevad on: kui mina olen tööl on ka tema tööl ja kui mina lähen koju, tuleb ka tema koju,” rääkis Päll.
Õpilasi huvitas, mida Isak sööb, kas ta oskab ennast rullida ning kuidas Isak ja Ketlyn kokku said.
Päll rääkis, et ligi 40 kilogrammi kaaluva Isaki põhi­toit on kvaliteetsed koera­krõbinad, aga vahel sööb ta ka juustu ja vorsti. “Viinerid talle millegipärast eriti ei meeldi,” naeris Päll.
Veel ütles Ketlyn, et Isak oskab rullida küll, aga suured koerad ei tohi seda tervislikel põhjustel teha, sest koeral võib tekkida maokeerd.
“Temaga me saime kokku niimoodi, et Kärdlasse oli vaja politseikoera ja mina olin nõus koera võtma,” rääkis Ketlyn Päll. Isak tuli
2. mail 2014 Taanist ning Ketlyn käis tal Tallinnas vastas, kui kaks politseiametnikku tõid kahekuuse kutsika Taanist Eestisse.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...