Connect with us

Uudised

Politsei: Koolitee tuleb koos lapsega mitu korda läbi käia

HENRI REEDER
Reedel, 27. augustil tuli Kärdlasse kooliteed läbima Romet Post, kes septembrist läheb Palade Põhikooli esimesse klassi.
“Tõenäoliselt hakkab Romet kunagi käima ka Kärdla muusikakoolis,” rääkis piirkonnapolitseinik Helle-Triin Nisumaa. Seetõttu käisid nad koos läbi tee Kärdla Keskväljaku bussipeatusest muusikakoolini ja pöörasid tähelepanu ohtlikele kohtadele liikluses. Rometi teed tuli kaasa kõndima ka tema endine rühmakaaslane Kärdla lasteaiast Aliide Reeder, kes sügisest läheb Tartu Karlova kooli.
Romet osales möödunud nädala esmaspäeval ka kooli­eelikute ohutuspäeval ning mäletas, mis tuli teha enne ülekäigurajale minemist. “Vaatan vasakule ja paremale,” ütles Romet.
Seisame keskväljaku ülekäiguraja ees ja mitu autot sõidab meist mööda enne kui üks seisma jääb. “Ja kuidas sa saad aru, et ta seisma jääb?” küsis Helle-Triin Nisumaa. “Vaatad autojuhile silma sisse ja tänad teda.”
Bussipeatusest tulles on õpilasel valida, kas mööduda keskväljaku pergolast ehk varjualusest vasakult või paremalt. “Kõige ohutum on sul minna paremalt, sest teisel pool on parkla,” õpetab piirkonnapolitseinik. “Siinpool on aga ainult jalakäijate ala, siin on ohutum.”
Helle-Triin tuletab meelde, et alati tuleb eelistada alasid, kus on vähem autosid. Seetõttu on uus keskväljak võrreldes eelmisega palju turvalisem: “Varem pidid lapsed siin mitu korda teed ületama, aga nüüd on see palju jalakäijasõbralikum.”
Jõuame keskväljaku apteegi juurde ja siin on Põllu tänava ületamiseks taas ülekäigurada. Õnneks liigub sel teel tunduvalt vähem autosid, seega on ka ületamine lihtsam. “Joosta üle tee ei ole vaja,” tuletas politseinik lastele siiski meelde. “Uuel tänaval kõnniteed ei ole, seetõttu on seda teed kasutada kehvem. Seal ei saa ka kuskilt turvaliselt teed ületada.”
Liigume apteegist mööda paremalt poolt ja kõnnime Gahwa kohviku eest läbi. “Siin pargivad ka autod,” juhtis politseinik laste tähele­panu. “Seetõttu peab vaatama, kus oleks võimalikult ohutu minna. Lillepottide juurest algab kõnnitee.”
Edasi on laste tee juba küllalt turvaline, sest ainult jalakäijatele mõeldud tee viib mööda kooli raamatukogust, noortekeskuse kontorist, gümnaasiumihoonest ja põhi­koolimajast muusikakoolini. Tähelepanu tuleb küll juhtida mitmele sissesõiduteele, mis ületavad kõnniteed.
“Meil on ka palju tänavaid, kus ei ole üldse kõnniteid,” rääkis Nisumaa. Tema küsimusele, kummal pool teed tuleb siis käia, ei oska lapsed vastata. “Nad on veel nii väikesed, et neil ei jää see meelde. Kuigi alles esmaspäeval ohutuspäeval rääkisime sellest, siis tuleb kõike neile ikkagi pidevalt meelde tuletada,” ütles piirkonna­politseinik.
“Kui ei ole kõnniteid, siis tuleb kasutada vasakut teepoolt. Siis näeb jalakäija paremini autot ja autojuht paremini jalakäijat.”
Helle-Triin Nisumaa paneb kõigile lastevanematele südamele, et koolitee tuleks enne kooli algust kindlasti koos lapsega läbi käia. “Ja mitte ainult üks kord,” lisas ta.
Koolieelikute ohutuspäev, mille raames käiakse koos politseinikuga läbi koolitee, on osa iga-aastasest teavitustööst, mida politsei Hiiumaal korraldab. Lisaks korraldavad nad lastele liiklus­päeva kevadel lasteaia lõpus ja kindlasti lähevad septembrikuu jooksul ka kooli liiklusteemalist loengut pidama.

HENRI REEDER

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...