Jälgi meid

Uudised

Pimedatel õhtutel võiksime üheskoos sokke kududa

Helja Kaptein
Septembrikuu kottpimedad ja jahedad õhtud kutsuvad sooja tuppa ning näputööhuvilised saavad lõpuks vardad välja võtta. Vananaistesuvi pakub selleks välja uue mustri.
Hiiumaa käsitööseltsi liige Kadi Kiiver korraldab soki ühiskudumise, kus ette on antud nii muster, lõng kui ka varda suurus. “See mõte sai alguse juba detsembris, kui pärast minu sokinäitust Ly Johansen selle ettepanekuga tuli,” rääkis Kiiver. Nii kabedite ehk sokkide muster kui lõng pidid olema hiiumaised. Talvel hakkas Kadi, kes on suur kudumis­huviline, sokimustrit kokku kombineerima, kasutades selleks hiiu kindakirjasid. Mustri Vananaistesuvi 2022 loomiseks oli vaja välja mõelda, kui pika säärega peaks sokk olema ja mis on selle otstarve. Käsitöömeister tegi lõpuks ise valiku – sokk on poolpika säärega, mõeldud kummikusse ja naisterahva jalale number 39.
Saarlane kudus hiiu südamekanda
Kadi kudus sokid ise valmis, aga üks asi on teha valmis see, mis sündis su enda peas, teine, kas ka teine kuduja juhendist aru saab. Nii tuli leida keegi, kes tema koostatud seletuse järgi sokid valmis kooks.
Kudumishuviliste seast leidis ta saarlase Tiina Meeritsa,kellega koos kudusid nad kõik augustikuu vabad hetked ja kummalgi sai valmis kaks paari sokke. Üks paar soovitusliku värviga ja teine vastandvärviga.
Igas lõngatokis on lõnga pisut rohkem kui ühe paari sokkide tegemiseks vaja, selgitas Kiiver. “Kui põhivärviks on tume, siis jääb heledat üle, nii teedki teise paari vastandvärviga.”
Sokimustris Vananaistesuvi 2022 vahelduvad kaks halli tooni, mis said valitud Lepaniidi talu lõngade seast.
Meeritsa jaoks oli uusi töövõtteid, sest mustri autor püüdis meelega kasutada põnevamaid ja mitte nii levinud võtteid. “Juba ülesloomine on erinev tavapärasest, aga kudum jääb mõnusam,“rääkis ta. “Edasi tuleb ühevärviline vits, mida ka sageli ei kasutata.”
Kanna puhul kaalus Kadi algul kolmnurkset kanda, mida on nimetatud ka Hiiumaa sokikannaks. Töösse aga läks nn südamekand, mis on Hiiumaal enim kasutuses olnud.

Muster ilmub neljal esmaspäeval
Kiiver rääkis, et erinevaid kudumisvõtteid saab uurida nii raamatutest kui internetist. Nii lisas ta tööjuhendisse linke, kus vastav töövõte kirjas. Ka algajale kudujale, kel nüüd ehk huvi tekkis, pole selle soki kudumine liiga raske. “Kui esimesest osast üle saad, siis tuleb hasart ja kudumine läheb kiiresti,” kinnitas Kadi. Ka on kindakirjades muster korduv ja nii jääb see kohe meelde, ei pea sõrmega järge ajama.
Sokikudumine koos tähendabki seda, et kõik huvilised saavad jupi mustrit kätte ühel ja samal ajal, aga mitte tasuta. Hiiumaa Vananaistesuve raames tuli esimene osa juba esmaspäeval müüki, teine osa kudumist avaneb järgmisel esmaspäeval. Liituda võib iga soovija millal tahab, aga mustri autori soovitus on kududa kaht sokki korraga. Igal esmaspäeval saab järgmise jupi juhendi soetada kas Hiiumaa käsitööseltsi poest Vabrikuväljakul või käsitööseltsi e-poest käsitöölehtede alt. Mustri kopeerimine, jagamine ja valmisesemete müük ei ole lubatud.
“Mõte ongi selles, et kui september läbi, on soojad sokid valmis, saab metsa minna või teleka ees soojade sokkidega mõnuleda,” lisas Kadi Kiiver.

Veel lugemist: