Connect with us

Uudised

Peapreemia kraavis solistava põdra pildi eest

Siret Lahemaa
Lauka kooli arvutiõpetajast hobifotograaf Siret Lahemaa võitis ajakirja Eesti Loodus fotokonkursi peapreemia põdrapildiga, millel kraavi ületav põder.
Eesti Looduse peatoimetaja Toomas Kukk ütles, et Siret Lahemaa töö paistis teiste hulgast silma hea kompositsiooni ja tabamuse poolest. “Sellist pilti ei saa varjes oodates, vaid pildile tuleb püüda õnnelik hetk,” nentis Kukk.
Foto plussidena tõi ta välja, et lisaks loomale oli õnnestunud tabada ka suurepärane valgus ja värvid. Nii mõjus foto võrreldes teiste hinnatavate piltidega uudse ja värskena.
Õnnelik juhus
Siret Lahemaa rääkis, et pilt on tehtud novembri keskel üleeelmisel sügisel. Lauka koolis oli matkamängu päev ja õpilastel oli valida Reigi kiriku või Isabella mõisa rada.
“Kui võistkonnad olid teele läinud, sõitsin mina nende tegemisi pildistama. Üle Pihla oja sõites märkasin silma­nurgast ilusat puude peegeldust veel. Tagurpidikäik sisse ja truubile tagasi. Olin just kaamera kätte võtnud ja autoakna alla kerinud, kui esimene põder vette astus. Kokku oli neid kolm, toimetasid rahulikult, aga kolmekesi koos pildile ei jäänud,” kirjeldas Lahemaa.
Hea meel oli tal selle üle, et ka õpilased märkasid tookord seda ilusat peegeldust ja tegid pilte. Neil küll põtra näha ei õnnestunud.
Sama foto sai Facebooki kommuuni “Eestimaa kaunid fotod” korraldatud konkursil publikupreemia.
Pildid Facebookis
Lahemaa pilte saabki nautida Facebookis. Kuna ta pildistab peamiselt loodust, on ta liitunud paljude temaatiliste gruppidega ja soovitab loodushuvilistel Facebooki kasutajatel üles leida ornitoloogide, seenehuviliste, Eesti liblikate, Eesti orhideekaitse klubi ja pilvehuviliste grupid. Ilusaid looduspilte leiab ka Looduse pildipangast ja leheküljelt “Eestimaa kaunimad fotod”.
Lahemaa tõdes, et pildistades on ta õppinud väga palju. “Ikka tekib lõpuks huvi, et kelle oled pildile püüdnud ja kui ise määramisega hätta jääd, siis Facebookis ikka aidatakse. Lisaks näed väga heade loodusfotograafide võtteid ja igast on midagi õppida,” ütles ta.
Pildistama hakkas ta aastaid tagasi ilmselt nagu enamik meist – esimese “seebikarbiga” filmile erilisi hetki ja sündmusi jäädvustades. Seejärel tuli juba digiseebikas ja pildile hakkasid jõudma ka igapäevaelu klõpsud. Praegu on kaamera Lahemaa igapäevane kaaslane, pildistab ta Canoni peegelkaameraga, mille paar aastat tagasi endale sünnipäevaks kinkis.
Eriti hea meel on tal, et ka Lauka kooli õpilaste huvi pildistamise vastu kasvab ja aina enam tahetakse teha pilte teadlikumalt kui vaid kiire klõps mobiiltelefoniga.
“Tore oleks, kui Hiiumaale tekiks fotokool, mis pakuks tuge nii noortele kui vanematele fotohuvilistele,” soovis Lahemaa.
Ta meenutas, kuidas mõni aasta tagasi käis fotograaf Remo Savisaar Hiiumaal lapsi koolitamas. Tookord vedas seda projekti Diana Leenurm.
“See oli väga huvitav ja andis kindlasti neile, kes osalesid, tõuke paremini toimetada. Ka minu teadlikum pildistamine sai alguse sealt – käisin lastele autojuhiks ja sain loengutest-töötubadest osa.”
Eesti Looduse fotokonkursid toimuvad 2000. aastast ning käesoleval aastal oli 17. konkurss. Kindlasti on kavas fotovõistlus läbi viia ka tuleval aastal. Sarnaselt varasematele aastatele kuulutatakse võistlus välja aprillis-mais ning pilte saab konkursile esitada septembrikuu jooksul.

Veel lugemist:

Uudised

Juba aprillis hakkas tulema teateid, et Hiiumaa staari staatuses karu on väga liikuv ja läbib pikki teekondi põiki üle saare, kuni mai algul jäädvustas...

Digileht

Hiiu Leht 17.mail Karu jookseb mööda saart nagu pöörane Hiiumaa sai uue piiskopi Hiiu Leht muudab ilmumispäeva ja sagedust Sõdurid päästsid külarahva jalavaevast. Digilehe...

Uudised

Alates 6. juunist hakkab Hiiu Leht paberil ilmuma kord nädalas 20-leheküljelisena neljapäeviti. Kõik paberlehe tellijad saavad võimaluse kolme kuu jooksul veebiuudiseid tasuta lugeda.  Lugeja...

Uudised

Hiiumaa huvide paremaks kaitsmiseks ja esindamiseks asutas 16 saadikut teisipäeval riigikogu Hiiumaa toetusrühma ja valis selle esimeheks Reili Ranna ning aseesimeheks Enn Eesmaa. Toetusrühma...