Connect with us

Uudised

Peaminister Rõivas tunnustas tublisid maksumaksjaid

Tauno Tõhk Riigikantselei
Peaminister Taavi Rõivas kutsus teisipäeval Stenbocki majja tänuüritusele ettevõtted, mis mullu panustasid enim Eesti majanduse arengusse, muuhulgas ka maakondade suurimad tööjõumaksude maksjad.
Peaminister Taavi Rõivas koos maksu- ja tolliameti peadirektori Marek Helmiga tänasid ja tunnustasid teisipäeval riigi ja maakondade suurimaid eraettevõtjast maksumaksjaid ja eksportööre.
Hiiu maakonnast pälvisid tänukirja kalapüügiga tegelev AS Hiiu Kalur ning kaks plastiettevõtet, AS M ja P Nurst Kärdlast ja AS Dagöplast Käinast. M JA P Nurst maksis mullu üle 664 000 euro tööjõumakse, Hiiu Kalur üle 583 000 euro ja AS Dagöplast ligi 550 000 eurot.
Tänukirja vastu võtmas käinud M ja P Nurst juhataja Agur Nurs ütles, et hea tunne on, aga pigem on see tunnustus kogu ettevõttele kui ettevõtjale. “Makse maksab ju kogu meie töötajaskond,” ütles Nurs, kelle juhitud pereettevõte on saare suurim tööandja ning pakub praegu tööd 140 inimesele.
Vastuseks küsimusele, kuidas riik tublisid maksumaksjaid premeerida võiks, pakkus Nurs, et pigem peaks torkima neid, kes ei taha makse maksta.
“Tööjõumaksud on muidugi kõrged, läbi erinevate maksude ja lisakohustuste, aga kui me sellises situatsioonis juba oleme, eks me peame siis sellises kohas ka ellu jääma,” ütles Nurs.
Tema soov riigile on, et vähem oleks bürokraatiat. “Võtame või haiguspäevad, igasuguste aruannete kokku panemine, andmete sisestamine erinevatesse andmebaasidesse – ettevõtja jaoks on see väga suur lisakoormus,” nentis Nurs. Tema ettepanek on, et kõik andmebaasid võiks ühte koondada ja sealt siis saaks riigiasutused võtta neile vajamineva. “Saan aru, et sellega praegu juba tegeletakse, aga see, et praegu tuleb ettevõtjal esitada ühesuguseid andmeid erinevatele ametitele, ei ole mõistlik.”
Nursi sõnul läks ettevõttel mullu paremini kui aasta varem: “Praeguse turusituatsiooni juures võib rahule jääda, aga selle nimel tuleb ka kõvasti tööd teha.”
Krediidiinfo andmetel on ASi M ja P Nurst aastane müügitulu viimasel kolmel aastal olnud 6 miljoni euro ringis. Kui 2013. aasta lõpetati väikese kasumiga, siis 2014. aasta 227 000 eurose kahjumiga, milles oma osa oli suurel, 217 000 eurosel investeeringul põhivarasse.
Suurim maksumaksja Hiiu vald
Kõigi riigimaksude kokkuvõttes on Hiiumaa suurimad riigimaksude maksjad Hiiu vald ja AS Hiiu Kalur. Mullu maksis Hiiu vallavalitsus 1,1 miljonit eurot muid riigimakse ja 1,2 miljonit eurot tööjõumakse – kokku 2,3 miljonit eurot. Hiiu Kalur maksis aastaga 964 000 eurot riigimakse ja 583 000 eurot tööjõumakse – kokku üle 1,5 miljonit euro.
Suurimaks maksumaksjaks oli kohalik omavalitsus veel kahes maakonnas: Rapla maakonnas samanimeline vallavalitsus ja Saare maakonnas Kuressaare linn, Viljandi maakonnas oli suurim riigimaksude maksja Viljandi maavalitsus.
Peaminister ütles 2015. aasta suurimaid maksumaksjaid tänades, et tänu neile on riigil võimalik panustada Eesti arengusse ja teha investeeringuid Eesti jaoks olulistesse valdkondadesse.
Peaminister rõhutas, et parim keskkond majanduskasvule on vaba turumajandus, kus on tagatud aus ja võrdne konkurentsisituatsioon. “Eesti on väga kõrge maksudistsipliiniga riik ja meil on põhjust olla oma riigi üle uhke. Eestis on aus maksumaksmine normiks,” ütles Rõivas.
Ettevõtete üheks valikukriteeriumiks oli muuhulgas eeskujulik maksukäitumine.
Eesti ettevõtted tasusid möödunud aastal tööjõumakse ja -makseid kokku 2,8 miljardit eurot. Neist enamik tegutsevad töötleva tööstuse ning hulgi- ja jaekaubanduse vallas.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...