Connect with us

Uudised

Parima mobiilse sauna karika võitis Saunapesa

Kati Kukk
Kati Kukk | Hiiu Leht
Žürii tegi valiku ning saatis parima mobiilse sauna karika Harjumaale, parima mobiilse kümblustünni tiitli Saaremaale, rahva lemmiksaun aga pesitseb Kohilas.
Männamaal toimunud 15. Saunabussi peol tuli Hiiumaa saunaklubi poolt volitatud žüriil teha valik kümne mobiilse sauna ja kolme kümblustünni vahel.
Tünnide kategoorias tunnistati parimaks Saaremaalt Hiiumaale veerenud Kena Tünn. Nende tünn, nagu õigu­poolest ka teised kümblus­tünnid, paistis eriti populaarne olevat laste seas.
Korraldusmeeskonna liige Kaivo Platov ütles Saunakarika 2020 üleandmisel, et võistlus oli tasavägine: “Seekord said valiku tegemisel määravaks tervisekaitselised abinõud, aga kindlasti ka kõik see, mis sauna mõnusaks teeb.”
Karika võttis vastu Gennet Kruusement, kes oli auhinna üle siiralt rõõmus, põhjust rõõmustada andsid ka saunaliste kiidusõnad.
Kümne mobiilse sauna seast kerkisid veel esile saunad Seltskond ja ZIL131, mis oli eelmise aasta sauna­karika võitja. Mõlemad sõitsid kohale Tallinnast.
Oma lemmiku said valida ka saunapeolised, selleks osutus Kohilast autohaagisel kohale saabunud Saun Sabas.
Idee ja viimistlus loevad
Eelmisel aastal valminud Saunapesa on eraldi leili- ja eesruumiga ning paras neljale täiskasvanule. “Sinna sai pandud päris palju tööd ja raha,” rääkis Kruusement. “Sain kinnitust, et kui teha, siis tasub teha korralik asi, mitte lihtsalt panna keris kuidagiviisi keset ruumi.”
Saunapesa ehitas ta 1974. aasta haagissuvilast, millega noor pere oma esimesed matkamiskogemused sai. Kui tuli aeg osta uus haagissuvila, jäi vana esialgu kasutuseta aianurka seisma. Väljarentimiseks oleks seda pidanud kõvasti remontima, aga siis tekkis mõte sellest endale aeda saun ehitada. Mõtteid tuli aina juurde ja esialgselt kavandatud aianurgasaunast kasvas välja rendisaun, mille juurde kuulub ka kümblustünn. Ühel hetkel pakkus keegi sõpradest, et teab head aero­graafikut ja nüüdseks ongi saun saanud ka pilkupüüdva välimuse.
Kruusement ütles, et järgmisel aastal on tal plaanis uuesti, kolmandat korda konkursile osalema tulla ja siis juba üllatada mõne järgmise saunaga, mille ehitamisega on nende pereettevõte OÜ Wirenius juba alustanud.
Tuumik kolmene, meeskond lai Saunapeo eestvedajateks on Hiiumaa Saunaklubi ja MTÜ Tikato liikmed Tiit Uusõue, Toomas Kaev ja Kaivo Platov. Kui võistluste auhinnad olid välja jagatud ja esinemist alustas Karl-Erik Taukar oma bändiga, oli pisut aega jutuajamiseks.
Kaev ütles, et peo korraldajate ring on palju laiem kui nemad kolmekesi: “Üks aitab üht asja teha, teine teist asja – see pidu on paljude inimeste koostegemise tulemusel toimuv pidu ja see on väga äge, et meil on selliseid inimesi.”
Platovi sõnul on pidu saanud 15 aasta vanuseks tänu toetajatele, kogukonnale ja sponsoritele. Kui esimesel kuuel aastal oli tegu väikese  kogukonnapeoga, siis nüüd on see kasvanud järjest suuremaks ja viimasel viiel aastal on välja antud saunakarikat.
“Ja nüüd oleme siin, kus me oleme – peole on tulnud esinduslik kogus külalisi enda loodud mobiilsete saunade ja tünnidega ning see on siia kokku toonud arvata ligi nelisada inimest,” ütles Platov. “Hea meel on näha uusi tulijaid, kes tahavad ajada mitte niivõrd kommerts­asja, kui teha saunu saunakultuuri edendamise eesmärgil.”
Korraldajad kinnitasid, et saunapidu tuleb ka järgmisel aastal ja samuti, nagu käivad koos näiteks džässmuusikud Sõru Jazzil, käivad koos ka saunainimesed.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...