Connect with us

Tervis

Paluküla terviseradadele 140 000 eurot

Järgneva nelja aasta jooksul rahastab riik Paluküla terviseradu igal aastal 40 000 euroga – kokku saadakse 160 000 eurot, teist sama palju tuleb kaasrahastada vallal.
Jaanuaris oli omavalitsustel võimalus esitada kultuuri­ministeeriumile regionaalsete tervisespordikeskuste väljaarendamise meetmesse projektitaotlusi. Hiiumaa vald esitas Paluküla kunstlume tootmise võimekuse projekti.
Pühalepa osavallavanem Liili Eller ütles küll teisi­päeval Hiiu Lehele, et sai reedel kultuuriministeeriumist tagasi­side, et ministri otsus jääb ülejärgmisse nädalasse, aga sellegipoolest on teada, et Palu­küla terviseradade projekt läbis kontrolli. Ja kuna see oli Hiiumaalt ainuke esitatud projekt, on oodata ka positiivset rahastamisotsust.
Projekti elluviimisega tahetakse tagada talvised suusatamisvõimalused kõigis maakondades, et juhul kui päris lund pole piisavalt, saaks suusatada kunstlumel.
Paluküla terviseradade projekti­taotluse esialgne maksumus oli 331 000 eurot, mis täpsustub peale hankeid. Selle raha eest rajatakse Palukülla 1,2 kilomeetrine valgustatud suusarada, millel saab suusatada kohe, kui õhutemperatuur langeb alla miinus viie kraadi ja saab toota kunstlund. Suusaraja ehitamiseks soetatakse kaks lumekahurit, kõrgsurve konteinerpumpla, ATV ja rajatraktor koos freesiga.
Peale rahastusotsust alustatakse esmalt 100meetrise puurkaevu ehitamist, sest see on kõige kindlam viis saada kunstlume tootmiseks vajaminevat vett. Kuna kunstlume tootmiseks on mõne päeva jooksul vaja vähemalt 2000 kuupmeetrit vett, rajatakse veereservuaar, mida saab kasutada ka tuletõrje veevõtukohana. Tööde käigus paigaldatakse raja alla veetorustik ja elektrijuhtmed, millel iga 150 meetri tagant liitekohad lumekahuri elektriga varustamiseks.
Hiiumaa Jooksugrupi südameasi
Paluküla terviseradade arendust hakkab osavalla poolt vedama valla haldusjuht Argo Valgma. Projekti tegevused peavad olema lõpetatud hiljemalt 2022. aasta lõpuks.
Viimastel aastatel on Paluküla terviseradade arendamine olnud mittetulundusühingu Hiiumaa Jooksugrupp ja eriti selle ühe eestvedaja Alari Remmelgu südame­asjaks. Vald on panustanud vaid jooksvasse hooldusesse.
Terviserajad asuvad nii Hiiumaa valla kui RMK maadel, kellega endine Pühalepa vald oli sõlminud koostöö­lepingu. Praeguseks on haldaja Pühalepa osavalla valitsus.
Paluküla terviseradade arendamise ja Kärdla–Paluküla kergliiklustee rajamise projektid toetavad vabas õhus sportimistingimuste parandamist Hiiumaal.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...