Connect with us

Tervis

Paluküla terviseradadele 140 000 eurot

Järgneva nelja aasta jooksul rahastab riik Paluküla terviseradu igal aastal 40 000 euroga – kokku saadakse 160 000 eurot, teist sama palju tuleb kaasrahastada vallal.
Jaanuaris oli omavalitsustel võimalus esitada kultuuri­ministeeriumile regionaalsete tervisespordikeskuste väljaarendamise meetmesse projektitaotlusi. Hiiumaa vald esitas Paluküla kunstlume tootmise võimekuse projekti.
Pühalepa osavallavanem Liili Eller ütles küll teisi­päeval Hiiu Lehele, et sai reedel kultuuriministeeriumist tagasi­side, et ministri otsus jääb ülejärgmisse nädalasse, aga sellegipoolest on teada, et Palu­küla terviseradade projekt läbis kontrolli. Ja kuna see oli Hiiumaalt ainuke esitatud projekt, on oodata ka positiivset rahastamisotsust.
Projekti elluviimisega tahetakse tagada talvised suusatamisvõimalused kõigis maakondades, et juhul kui päris lund pole piisavalt, saaks suusatada kunstlumel.
Paluküla terviseradade projekti­taotluse esialgne maksumus oli 331 000 eurot, mis täpsustub peale hankeid. Selle raha eest rajatakse Palukülla 1,2 kilomeetrine valgustatud suusarada, millel saab suusatada kohe, kui õhutemperatuur langeb alla miinus viie kraadi ja saab toota kunstlund. Suusaraja ehitamiseks soetatakse kaks lumekahurit, kõrgsurve konteinerpumpla, ATV ja rajatraktor koos freesiga.
Peale rahastusotsust alustatakse esmalt 100meetrise puurkaevu ehitamist, sest see on kõige kindlam viis saada kunstlume tootmiseks vajaminevat vett. Kuna kunstlume tootmiseks on mõne päeva jooksul vaja vähemalt 2000 kuupmeetrit vett, rajatakse veereservuaar, mida saab kasutada ka tuletõrje veevõtukohana. Tööde käigus paigaldatakse raja alla veetorustik ja elektrijuhtmed, millel iga 150 meetri tagant liitekohad lumekahuri elektriga varustamiseks.
Hiiumaa Jooksugrupi südameasi
Paluküla terviseradade arendust hakkab osavalla poolt vedama valla haldusjuht Argo Valgma. Projekti tegevused peavad olema lõpetatud hiljemalt 2022. aasta lõpuks.
Viimastel aastatel on Paluküla terviseradade arendamine olnud mittetulundusühingu Hiiumaa Jooksugrupp ja eriti selle ühe eestvedaja Alari Remmelgu südame­asjaks. Vald on panustanud vaid jooksvasse hooldusesse.
Terviserajad asuvad nii Hiiumaa valla kui RMK maadel, kellega endine Pühalepa vald oli sõlminud koostöö­lepingu. Praeguseks on haldaja Pühalepa osavalla valitsus.
Paluküla terviseradade arendamise ja Kärdla–Paluküla kergliiklustee rajamise projektid toetavad vabas õhus sportimistingimuste parandamist Hiiumaal.

Veel lugemist:

Uudised

Märtsist alustab sihtasutuse Hiiumaa sadamad juhatuse liikmena tööd merendustaustaga Romet Keskla, kelle nõukogu kutsus kandideerima peale 15 kandidaadiga konkursi lõppu. SA Hiiumaa Sadamad nõukogu...

Ahto ilmajutud

Näib, et talvel enam pikka pidu pole ja suurt pakast enam ei tule. Välistada ei saa aga lühiajalisi ja teravaid külmalaineid. Eesolev nädal tuleb...

Digileht

Hiiu Leht 20.veebruaril Sadamaid juhib Romet Keskla Kas radar oleks sõjas sihtmärk? Vajatakse löökaukude hingeelu eksperti Kaitseliitlased avaldasid muljet Digilehe saab tellida siit

sport

50. korda sõidetud Tartu maratonil osalenud 5200 suusataja seas oli 29 neid, kes stardiprotokolli märkisid, et esindavad Hiiu maakonda. Neist 20, kõik mehed, läksid...