Connect with us

Ahto ilmajutud

Oodata on tugevaid vihmahooge

Uue nädala ilm on väga vaheldusrikas. Eilne madalrõhkkond süvenes just Eesti kohal ning tõi kaasa lühiajaliselt tormituuli ja ka palju sademeid. Nüüd saab ühe päeva rahulikuma ilmaga puhata ning nädala keskpaigas on oodata taas vihma, äikest ja mingil määral ka tuult.

Täna (29.08) paduvihma toonud noor, aga äge keeris eemaldub Soome aladele. Venemaa lääneosa ja Läti kohal kujuneb välja kõrgrõhuvöönd, mis hoiab ka meie ilma sajuta.

Tuul puhub läänekaarest ja on küllaltki nõrk. Sooja on päeval 18…21°C.

Kolmapäeval (30.08) liigub uus madalrõhkkond Läänemere lõunaosa kohalt piki merd põhja suunas. See kannab kaasas troopilist, kuuma ja niisket õhumassi. Öösel jõuab soe front, mis võib kaasa tuua mõningaid äikesevihmasid, päeval areneb ka Hiiumaal niiskes ja ebastabiilses, soojas õhumassis rünksajupilvi, mis toovad siia-sinna äikest, tugevaid vihmavalinguid ja ilmselt ka rahet.

Väärib aga mainimist, et sellistes olukordades on täpset äikesepilvede tekkekohta küllaltki keeruline ette prognoosida. Selge on vaid, et siin-seal neid areneb ja koht, mis pilve alla jääb, saab rohket vihma ja äikest (nagu Palade mõned päevad tagasi, kus sadas paari tunniga üle 60 mm vihma). Tuul pöördub päeval lõunakaarde ja tugevneb rannikualadel puhanguti 14…16 m/s, õhtul nõrgeneb ja pöördub läände-loodesse. Soojakraade on öösel 15…18°C, päeval 21…24°C, kui päikest  juhtub mõnel pool enam olema, võib ka kraad või paar kõrgemale tõusta.

Neljapäeval (31.08) madalrõhkkond aegamisi Soome kohal täitub. Selle sajuhood ja kohatised äikesed tiirutavad öösel veel ka Hiiumaa kohal. Päeval on kuivemaid hetki rohkem, kuid päris sajuta ei pruugi läbi saada. Tuul puhub läänekaarest ja on üsna nõrk. Öösel on soojakraade 14…18°C, päeval jääb üsna samadesse piiridesse.

Reedel (01.09) on madalrõhkkond Soome kohal ankrus ja veel elujõuline. Suunab meile läänekaarest lisaportsu niiskust ning nii on kohatisi sajuhooge peamiselt päevasel ajal. Kõrgrõhkkond aga surub lõunast vastu, seetõttu ei olegi sadu laialdane. Hilisõhtul võib siiski jõuda uus sajuala läänest pärale. Tuul puhub läänest-edelast, päeval on nõrgapoolne, õhtul pisut tugevneb. Öösel on sooja 14…17°C, päeval jääb taaskord üsna samadesse piiridesse.

Nädalavahetusel näib madalrõhkkond koonduvat Soome kohale, surub kõrgrõhkkonna eemale ning saadab meile aeg-ajalt üle mere vihmapilvi. Tugevat tuult oodata ei ole ja soojakraadid jäävad tänastel andmetel päeval ikka 20°C ümbrusse ja alla selle.

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa jahimehed on rajakaamerate fotode analüüsimisega  jõudnud arusaamisele, et seni arvatud ühe karu asemel, peab neid saarel olema vähemalt kaks. “Meie rahva hulgas on...

Uudised

Juba aprillis hakkas tulema teateid, et Hiiumaa staari staatuses karu on väga liikuv ja läbib pikki teekondi põiki üle saare, kuni mai algul jäädvustas...

Digileht

Hiiu Leht 17.mail Karu jookseb mööda saart nagu pöörane Hiiumaa sai uue piiskopi Hiiu Leht muudab ilmumispäeva ja sagedust Sõdurid päästsid külarahva jalavaevast. Digilehe...

Uudised

Alates 6. juunist hakkab Hiiu Leht paberil ilmuma kord nädalas 20-leheküljelisena neljapäeviti. Kõik paberlehe tellijad saavad võimaluse kolme kuu jooksul veebiuudiseid tasuta lugeda.  Lugeja...