Jälgi meid

UUDISED

Õnnepalu ootab vestlusõhtuid põnevusega

“Tuurile tulijad muidugi saavad soovi avaldada, mida nad tahavad kuulata,” ütles Reigi pastoraadi näituse korraldajate poolt nii-öelda elavaks eksponaadiks tituleeritud kirjanik Tõnu Õnnepalu.
Tal endal on mõte, et jutustab, räägib, loeb midagi ette – oma loomingut või midagi muud: “Sellised vabad vestlusõhtud. Need kujunevad iga kord vastavalt sellele, kes kohale tulevad. Vahel on mõnel inimesel huvitav küsimus, millest algab vestlus … ega seda kunagi ei tea… Ootan ise ka põnevusega, mis saab.”
Reigi pastoraat oli Õnnepalu sõnul Hiiumaal tema esimene elukoht, mille ta ise valis. Paik, kus elemiseks külanõukogult omal ajal loa saanud, on jätnud tema mälupilti palju helgeid mälestusi. Kuigi elas ta seal vaevalt paar aastat üsnagi askeetlikes tingimustes pastoraadi teisel korrusel oleval korteris, mis praeguseks on lammutatud. “Ta on väga oluline, siiamaani käin vaatamas,” ütleb ta pastoraadi nagu elusolevuse kohta.
“Ausalt öeldes, kui siin öeldi, et ma enam ei ela Hiiumaal, siis tekkis protest – kuidas ei ela, elan ikka Hiiumaal. Ära saab ju käia, reisida, aga kodu on ikka kodu. See on kõige rohkem kodupaik siin ilmas,” ütles ta Hiiumaa kohta. “Selle maja saatus on mul ka südame peal. See on Hiiumaa ja minu jaoks väga oluline maja,” ütles Õnnepalu ja avaldas lootust, et pastoraat kunagi korda saab.
Näituse elavaks eksponaadiks olemise kohta arvas Tõnu Õnnepalu. “Ega mina ei ole eksponaat, eks need teosed ja looming on – minevik tegelikult,” arutledes, et kunstnik või kirjanik on ka mingis mõttes eksponaat.
Neljal teisipäeval, alates 19. juulist, õhtuti algusega kell 19 on võimalus aeg maha võtta ja mõtiskleda, kuulata lugusid koos Tõnu Õnnepaluga, ikka Reigi pastoraadis ja näitusel Genius Loci III.

KATRIN KIVIVUORI

Veel lugemist: