Connect with us

Uudised

Neljas Lestafest seljataga, valmistuge viiendaks!

Katrin Sarapuu
Katrin Sarapuu
HARDA ROOSNA
Kõrgessaare sadam ärkas tavapärasest taas rohkem ellu
augusti kolmandal nädalavahetusel kui toimus neljas Lestafest.
Nagu ikka hakkas kalapidu kalurite jaoks pihta juba eelmisel õhtul kui merre viidi lestapüügivõrgud ja jäädi lootma parimat noosi. Öine äike muutis küll saagiprognoosi väiksemaks, kuid päris ilma lestata ei jäänud keegi. Hommikuse päikesetõusuga saabunud paatkondi võttis vastu Valdek Elmi imeline karmoškamuusika ja hulk huvilisi. Noorte kohtunike valvsa silma all võeti saak võrkudest ning tulemused on sellised nagu lisatud tabelis.
Laupäeva hommikupoolikul ajasid korraldajaid ärevile mõningad vihmapilved, kuid päeval tuli vihma vaid üks kord ja Lestafest kulges õhtusse päikesepaiste saatel.
Eesti MV hiiu kala
grillimises
Peetud said päris esimesed Eesti meistrivõistlused Hiiu kala grillimises. Julgeid võistkondi oli seekord veel küll vähevõitu – vaid kolm, sest mõni võistkond andis juba enne kohaletulekut loobumisvõidu, kuid see-eest oli võistlus parajalt pingeline.
Võistelda tuli kolmes voorus: lesta, ahvena ja võistkonna poolt vabalt valitud fantaasia-roa grillimises. Fantaasiaroa kohustuslikuks komponendiks oli Hiiumaa vetes leiduv kala.
Igas kategoorias selgitati välja paremusjärjestus ja lõppkokkuvõttes oli üldparemusjärjestus järgmine: Pilderi OÜ, Hiiu vald, Lest ja lammas.
6 meetrine kalavõileib
Esimest korda võisteldi ka pikima kalavõileiva valmistamises. 10 minuti jooksul tuli etteantud materjalidest valmistada nii pikk kalavõileib kui jõutakse. Seekordne teema oli kiluvõileib. Kumbki võistkond sai ühe suure viilutamata Hiiumaa leiva, võipaki ja võinoa, neli pakki puhastatud kilu, kümme keedumuna, paki rohelist sibulat, lõikelaua ja noa. Kusjuures keedumunad olid koorimata, leib viilutamata, võipakid kinnised ja sibul ühes tükis.
Võitjaks tuli pikalt koostööd harjutanud tiim – üle 40 aasta koos elanud abielupaar mandrilt, kes suutis ühest pätsist Hiiumaa leivast valmistada üle 6 m pikkuse võileiva. Teise, neljaliikmelise tiimi võileib oli üle 3 m pikk.
Pikad võileivad söödi kohapeal võistlejate endi poolt ja neid jagati võistlusele kaasa elanud publikulegi.
Tegemist jätkus
Nagu ikka sai kohapeal süüa erinevaid kalatoite, osta kala ning muudki põnevat ja teemakohast. Eksootilisemaid maitseid pakkus Türgi köök.
Taas valiti ka Mere Kunn 2014, kus tiitli ihaldajad pidid mitmeid võistlusvoore läbima. Lõpuduellis jäi peale Lilbi küla mees Kalev Pärn.
Töötubades sai kuulda kalastusgiidi Pääro Metsandi nõuandeid, Õie Laksbergi juhendamisel lesta puhastada ja praadida, Sigrid Ruubasega mereteemadel meisterdada. Katrin Sarapuu ja Sven Rosenstok moodustasid tandemi, kus esimene fileeris lesta ja teine küpsetas selle kohe. Mõlemad jagasid oma teadmisi-kogemusi ka kõigile huvilistele. Tarmo Rajang näitas võrguparandamise nippe.
Huvilised said vaadata Hiiumaa meremuuseumi ja Sõru muuseumi mereteemalisi näituseid ning Eesti arhitektuurimuuseumi näitust Soome tuletornidest.
Kel tahtmist, osales Lestafesti rännakul, milleks tuli külastada Hiiu valla teatud objekte ja tuua selle kohta kinnitus ehk rännakuleht. Loosiga said rännakul osalejad lisaks elamustele ka kingituse.
Päeva jooksul rõõmustasid lestafestilisi muusik Valdu Tammistu, ansamblid “Omad poisid” ja “Kihnu poisid”, lisaks spontaanselt publiku hulgast välja astunud muusikud, näiteks suupillimängija.
Lastele oli oma mänguala, kus sai joonistada, voolida, valmistada magneteid, meisterdada martsipanist või lasta teha näomaalinguid.
Tunnustamaks kalureid nende raske töö eest, said maakonna kalurid tasuta tai-massaaži. Kui vabu kohti oli, muditi kõiki huvilisi.
Cumulusega merele
Kel soovi ja tahtmist võis minna merele. BoatArt OÜ insener, väikelaev Cumuluse autor, Kalev Essenson tuli Lestafesti ajaks Kõrgessaare sadamasse oma väikelaeva tutvustama ja ka proovisõite tegema.
Cumuluse arendamist alustati kolm ja pool aastat tagasi sooviga luua tõeline rahvapaat, mis oleks piisavalt lihtne, turvaline ja funktsionaalne, et purjetamisest ja väikelaevandusest võiks saada igaüherõõm. Tulemuseks  5 m pikkune heade omaduste ja unikaalse kerekujuga alus, mis oma tehniliste lahendustega ei jätnud külmaks ka ülinõudlikku Lääne-Euroopa maitset.
Tulge Lestafestile!
Pika päeva lõpetuseks rõõmustas kohaolijaid ilutulestik. Päevajuht, Eesti Grilliliidu juhatuse liige Auris Rätsep koos Lestafesti korraldajatega kutsus kõiki järgmise aasta Lestafestile 15. augustil 2015. Veidi juubelihõngulisele, viiendale ja ikka Kõrgessaare sadamasse. Siis toimuvad teised Eesti meistrivõistlused Hiiu kala grillimises – just praegu on paras aeg kätt harjutada – on ju lest praeguseks parajalt maitsev ja kosunud.

Katrin Sarapuu
Üks Lestafesti
korraldajaid

Veel lugemist:

Uudised

Pressinõukogu arutas Kärdla osavalla vanema Aivar Viidiku kaebust Hiiu Lehes 29. detsembril 2023 ilmunud artikli „Arvo Haasma paneb Kärdla muusikakooli juhtimise maha“ peale ja...

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...

Uudised

Hooandjas käima lükatud kampaaniaga soovib Kärdla kool kokku saada 6500 eurot, et soetada uus klaver, mille maksumuseks on 9900 eurot.  Kärdla kooli õpetaja Raili...

Taskuhääling

Saatekülalise Eiki Nestoriga tuleb muuhulgas jutuks Kõpu radar, osavallad, pasunapuhumine, Riigikogu peokutse, ühistransport ning see miks ta 30 aastat kodust ära oli.