Hiiumaa muuseumi Kassari ekspositsioonimaja uus püsinäitus “Elu saarel. Tuli, vesi, õhk, maa” jutustab igapäevaesemete abil loo hiidlase elust.
Uus näitus räägib Hiiumaast ja selle inimestest nelja elemendi abil: läbi tule, vee, õhu ja maa. Kassari pealtnäha pisikeses ekspositsioonimajas on kaks ruumi jagatud neljaks seinaks, igaüks neist esindab ühte elementi sellega seotud esemetega. Kusjuures eri seintel olevaid esemeid võib omavahel seostada lõpmatul viisil, kuigi kõik seinad on mõtteliselt jaotatud erinevateks teemadeks. “Oleme keskendunud argielule ja sellele, kuidas hiidlane sellel maatükil on toime tulnud,” ütleb näituse idee autor, Hiiumaa muuseumi teadusdirektor Helgi Põllo.
Põllo räägib näituse alustuseks Hiiumaa saamisloo. “Meteoriit langes vette, oli tuleplahvatus, esimest korda tõusis maa merepinnast kõrgemale õhu kätte ja see oli esimene teadmine Hiiumaast – kõik need neli elementi said kokku ja see ongi Hiiumaa päris alguse lugu.”
Näituse esimene element on tuli. “Tuli loob palju väärtuslikku ja tuli ka hävitab selle silmapilguga,” ütleb Põllo. Tema sõnul räägib see osa ekspositsioonist nii tulest, mis inimesest väljaspool, kui ka tulest inimese sees. Nii näeb seinal esemeid seoses söögitegemise, metalli, klaasi, sõdade, tulekahjude, ravimite ja alkoholi ehk tuliveega.
Järgmine sein on pühendatud veega seotud esemetele. Sel seinal on viiteid laevandusele, merepäästele, kalandusele ja joogiveele. “Kui ei oleks vett, ei oleks saart,” ütleb Põllo.
Õhuteemaline sein kutsub külastajat filosofeerima. “Õhk tähendab meie mõtteid, uskumusi, seda, mida me silmaga ei näe,” selgitab Põllo. Seinal on esemeid ebausu, religiooni, hariduse, kunsti ja kirjanduse kohta, kuid loomulikult ei puudu sealt ka tuulelipud, raadiosaatjad ja isegi Hiiumaal alla kukkunud lennuki avariiluuk.
Viimane element näitusel on maa. Põllo ütleb, et hiidlane oskas näha, mida maa pakub ja seda siis ka kasutada. Seinal leidub puutöö, karjatamise, põllutöö, viljakasvatuse, transpordi ja söögiga seotud esemeid. Eksponeeritud on isegi vanaaegne puusärk ja ehtsad luud, kuigi pole teada, kas need kuulusid inimesele või loomale.
“Siin ongi suhteliselt haruldane ekspositsioon, kus esemete juures ei ole fotosid,” räägib Põllo, selgitades, et fotokunst on väga noor, aga Hiiumaa ajalugu väga pikk. “Meie näitus ongi nagu vanaaegne raamat, kus on illustratsioon ja tekst ning selle saab ise pildiks kokku mõelda,” ütleb näituse koostaja, et ta loodab inimeste loovusele.
Visuaalse kujutluse sellest, mida näitusel esemetega näidatakse, saab aga kolmandas toas, kus häha pildid ammuste hiidlaste elust. “See on teistsugune lähenemine tavalisele lineaarsele alguses algavale ja lõpus lõppevale ajaloole,” ütleb Põllo, “see ei ole niivõrd sündmuste, kui inimeste elus püsimise ja valikute näitus.”
Näitus “Elu saarel. Tuli, vesi, õhk, maa” Kassari ekspositsioonimajas on avatud iga päev kella 10–18ni.
KAISA POTISEPP