Connect with us

Uudised

MUHVi külad jätkavad üleriigilisel konkursil

JANE ÜKSIK
Külaseltsiks MUHV ühinenud Muda, Ulja, Harju ja Valgu valiti Hiiumaa aasta külaks ning kandideerivad Eesti aasta küla tiitlile.
Külaseltsi MUHV kuulub neli Emmaste osavalla küla Muda, Ulja, Harju ja Valgu ning külanimede esitähtedest moodustub ka seltsi nimi. Seltsina on nelja küla elanikud tegutsenud pikalt – alates aastast 1998.
Hiiumaa aasta küla kuulutas kodanikupäeval virtuaalselt toimunud tunnustamis­tseremoonial välja ühenduse Hiiumaa Kodukant juhatuse liige Ester Tammis.
Nominente ja autasustatuid tutvustades tõstis õhtujuht Märt Treier esile seltsiks liitunud külainimeste ühiseid tegemisi: kevadine talgupäev, igaaastane jaanipäev ja uue aasta vastuvõtt, piirkonna külade päev, külakoosolekud, ühised vabariigi aastapäeva jalutuskäigud, kunsti- ja käsitööpäevad, Hiiumaa kohvikute­päeva ühepäevakohvikud Valgu seltsimajas, Kroogi talu tutvustamine koostöös Hiiumaa muuseumiga muuseumiööl ja avatud külade päeval.
Video vahendusel sai sõna seltsi juhatuse liige Heli Üksik, kes lisas, et projektide toel on remonditud Valgu seltsimaja ja sisustatud selle köök. Ta nõustus, et inimestele meeldivad korras ruumid, aga lisas siis: “Tundub, et maja ei olegi nii oluline kui ühised üritused.” Ühiseid kokku­saamisi korraldades on Üksik märganud, et oma küla inimesi küll tuntakse, aga kõrvalküla omi ei teata, põliseid inimesi tuntakse, uusi mitte nii hästi. Tulevikku vaatab ta mõõduka optimismiga: “Loodan, et hullemaks ei lähe, et rahvaarv jääb vähemalt samaks ja noori tuleb ikka tagasi, et osa suvehiidlasi, kes siin käivad, saavad teha kaugtööd ja ei pea iga nädal ära sõitma.”
Hiiumaa aasta küla tiitli saaja otsustasid Kodukant Hiiumaa ja Hiiumaa valla­valitsuse esindajad. Eelnevalt toimus kohalik konkurss, mille Ester Tammis kuulutas välja augusti algul Suuremõisas toimunud Hiiumaa külade päeval.
Eesti aasta küla aunimetus omistatakse Liikumise Kodukant poolt külale/külade piirkonnale või alevikule, mis on saavutanud nähtavaid tulemusi külaelu arendamisel.
Kodukandi Aasta küla valimised toimuvad üle aasta, samal aastal Eesti Külade Maapäevaga.
2019 kandideeris Eestimaa aasta küla nimetusele seitse Emmaste osavalla küla: Hindu, Lepiku, Pärna, Reheselja, Sepaste, Sõru ja Viiri, mis moodustavad Sõruotsa külaseltsi.
Aastal 2017 kandideeris Kuriste külade piirkond, kuhu kuuluvad Käina valla Ühtri, Taterma, Kuriste, Aadma, Ligema ja Lelu küla. Piirkonnas tegutseb Kuriste haridusselts.
2015. aastal kandideerisid Kodukandi aasta küla tiitlile Käina valla Kassari külad, kus tegutseb kaks seltsi – Orjaku külaselts ja Kassari haridusselts.
See, kuidas MUHVi küladel läheb üleeestilisel konkursil, selgub aastal 2021 Harjumaal Aegviidus 30. juulist 1. augustini toimuval Eesti külade XIV Maapäeval.
Maapäeva korraldab Eesti Külaliikumine Kodukant ja konkursi võitja selgitab välja seitsmeliikmeline komisjon, kuhu kuuluvad riigikogu esimees, liikumise Kodukant, maaelu- ja siseministeeriumi, Eesti maaomavalitsuste liidu, Eesti Leader liidu ja Maalehe esindaja.

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa vallavalitsus määras1 sihtasutuse Hiiumaa Sadamad nõukogu liikmeteks Raido  Randmaa, Omar Jõpiselja, Marko Pruuli, Meelis Pielbergi ja Kadri Tikerpuu. Detsembrist alustavas nõukogus on senise...

Uudised

Ristitee hobusekasvataja- ja rautaja Johannes Mooste (26) hakkas Hiiumaal käima juba kümnendas klassis. Kuni ühel hetkel tundus, et kodu ongi saarel ja pole vaja...

Uudised

SA Hiiumaa Arenduskeskuse ja MTÜ Hiiumaa Ettevõtjate Liidu toel loodud fondi stipendiumi suurus on 300 eurot kuus kuni stipendiaadi õpingute lõpuni. Kolmapäeval toimunud Hiiumaa...