Connect with us

Pääste

Mitmeid ägedaid võimalusi olla silmapaistev

Maanteeamet
Eelmisel aastal jättis liikluses elu 24 jalakäijat, kellest 16 said surma pimedal ajal. Hukkunutest vaid kolm kandsid helkurit.
Eestlaste meelestatus helkuri vajalikkuse osas on ülikõrge – viimaste küsitluste kohaselt on see näitaja üle 14aastase elanikkonna seas 91 protsenti ja ja laste puhul suisa 99 protsenti. Tegelikkuses kinnitab enda rõivale mõne nähtavaks tegemise vahendi vaid 66 protsenti täiskasvanutest. Reeglina on need naised, üle 65aastased, maakonnakeskuste, väiksemate linnade ja alevite elanikud ning inimesed, kes liiguvad võrdselt nii autoga kui jalgsi.
Kuidas aga säästa nende elusid, kes ei kanna reflektorit seetõttu, et pole leidnud sobivat või on kord ostetu ära kaotanud? Valdavalt on need 19–34aastased, mehed, tallinlased ja igapäevased autosõitjad.
Tõenäoliselt on paljud jala­käijad pimedas liikudes imestanud, miks autojuhid neid ei näe. Roolikeerajad seevastu on üle elanud mitmeid ehmatushetki, kui tee äärde ilmub ootamatult tume siluett, mis sama müstiliselt, kui ilmus, ka kaob. Nottinghami teetööline Percy Shaw oli pea 80 aastat tagasi valgustamata teel sõites samas situatsioonis. Oma abitus ja ebaturvalises olukorras tekkis tal geniaalne idee, mis viis helkuri leiutamiseni. Nimelt märkas mees teepervel kassi, kelle silmad peegeldasid autotulede valgust. Kassi, aga ka süvaveekalade ja maismaakiskjaliste silmade võime peegeldada silmadele langenud valgust, saigi esimese helkuri tehnoloogilise lahenduse keskmeks.
Eri suuruse ja kujuga jalakäijahelkuri kõrval on viimastel aastatel lisandunud palju innovatiivseid lahendusi, mis pakuvad iseseisvalt või koos klassikalise helkuriga pimedal ajal liikudes tõhusat kaitset. Maanteeameti, Prike ning kindlustusseltside Seesam, IF ja PZU koostöös sündinud helkurkampaania “Olen silmapaistev” fookuses ongi nende tutvustamine ja  inimeste inspireerimine. Võime kindlalt väita, et valik on lai ja igaühe jaoks on olemas sobiv toode. Kindlasti peab aga arvestama, et kõigil toodetel ei pruugi olla kehtivat sertifikaati. Kuigi kasutatud materjal võib vastata tehnilistele nõudmistele, ei ole väiketootja jaoks alati põhjendatud taotleda aja- ja ressursimahukat CEmärgistust. Teisalt kuluvad helkurribadega rõivad ja helkurspreiga üle pihustatud esemed kasutamise käigus ning nende peegeldavad omadused aja jooksul kahjustuvad. Helkur­ribadega väliriiete keskmiseks “elueaks” peetakse kuni 25 pesu­korda.
Liiklusohutuse seisukohalt on kõik uudsed lisavahendid enda märgatavuse suurendamiseks  väga soositud. Ülekäigurajal, kõnniteel või bussiootetaskus oodates, aga ka maanteel teed ületades ei paista vaid ühele kehapoolele kinnitatud reflektor sõidukijuhile piisavat hästi ning tal ei jää aega ohuolukorrale adekvaatselt reageerida. Sestap on soovituslik kanda korraga mitmeid eri funktsiooniga valgustpeegeldavaid tooteid, millest üks peaks olema sertifitseeritud. Toome välja neist kõige põnevamad, mis sobivad nii noorele kui vanale, tervisesportlasele kui ka pühapäevajalutajale.
Kümme ägedat võimalust olla silmapaistev
Helkuraerosool on mugav pihustatav vahend jalgrattaraamile, lapsevankri ratastele, rõivastele, jalatsitele, seljakotile ja kiivrile. Saadaval erinevate materjalide jaoks. Arvestada tuleb, et helkursprei kiht ei püsi igavesti, seetõttu peab esemeid regulaarselt aerosooliga värskendama.
Laetav helkur koosneb plastmassist helkurist ja silikoonist kestast, mis helendab peale loodusliku või tehisliku valguse käes laadimist. Sobib eriti keskkonda, kus on kehv või olematu tänavavalgustus. Mugav paigaldada riiete, seljavõi koolikoti külge.
Rattasusside katted on enamasti neoontoonis, et tagada hea silmapaistvus. Lisaks sellele kaitsevad jala­nõusid ka pori ja mustuse eest ning tagavad lisa­soojuse.
Helendav seljakotikate on erksat värvi ja kaetud valgust­peegeldavate ribadega, mis tagavad pimedal ajal nähtavuse kuni 100 m kaugusele. Veekindel materjal kaitseb koti sisu ka vihma eest!
Helkurtraksid on saadaval eri lõigete ja disainiga. Sobivad nii tervisesportlasele, jalg- kui ka mootorratturile. Efekti tagavad neoonvärv ja helkurribad. Elastne vöö aitab enda kehakuju järgi suuruse parajaks timmida.
Helkurlõngast ja -niidist tooteid saab osta valmiskujul, kuid käsitööhuvilise jaoks on olemas ka  spetsiaalne helkur­niiti sisaldav helkurlõng. Saadaval on ka helkurniit, mida saab koos  meelepärase lõngaga mütsidesse, sallidesse ja kinnastesse kududa, kasutada heegeldamiseks  ja tikkimiseks.
Helkurkleebiseid on eri kuju ja suurusega, kuid eelistada võiks CEmärgistusega variante. Need tagavad hea nähtavuse nii rõiva selja- kui ka esiosale ja eri kõrgustele paigutatult.  Uudse lahendusena pakutakse helkivaid helkurkangast kujundeid, mida saab riietele kinnitada triikrauaga.
Helkurteip on tugeva liimiga peegeldav 3M materjal, mida saab sobivasse suurusesse lõigates kasutada igal pinnal. Eriti lihtne on selle abil oma käimiskepid silmapaistvaks teipida.
Helkurpulgad jalgratta­kodaratele on efektsed, lihtsalt paigaldatavad sertifitseeritud pulgad, mis helgivad 360 kraadi ulatuses.
LED jalanõud on led-­materjali ribadest tallaga, mida on saadaval nii lastele kui ka suurtele.
Siintoodu on ainult murdosa võimalustest. Helendavad tossupaelad, helkurprossid ja käsitööhelkurid, LEDkõrvarõngad, helkurseljakotid, helkurribadega kodumaine rõivadisain ja palju muud ootab avastamist. Näita, kuidas sina end nähtavaks teed. Lae üles oma foto lehele silmapaistev.ee ja osale auhinnamängus.

Gerli Grünberg
maanteeamet

Veel lugemist:

Uudised

Kärdla ja Palade kooli õpilased näitasid kõigis kolmes üle maailma tehtavas ainetestis kõrget taset, loodusteaduste testis aga ületasid teadmistega isegi maailma tipus olevaid Singapuri...

Ahto ilmajutud

Olulist lumelisa viimastel päevadel tulnud pole. Järgnevad päevad tulevad talviselt karged. Igatahes paistab see talveidüll selleks korraks tasapisi lõpule jõudvat, kuna uue nädala algul...

Uudised

Kaks kaitseliitlast viidi Hiiumaalt Tallinna haiglasse pärast õppuse Orkaan käigus autoga kraavi sõitmist.

Uudised

Viscosa kultuuritehase eestvedajad ostsid neljapäeval Kõrgessaare mõisa viinaköögi ning jätkavad seal majutusasutuse pidamist, lootes samas, et hoonest saab ka kogukonnakeskus. Hotell Utoopia hakkab omanike...