Connect with us

Persoon

Marcus Mäll jooksis end Eesti meistriks

Kaisa Potisepp
Lühematel distantsidel võisteldes medaleid kogunud Marcus Mäll (16) väljus mugavus­tsoonist ja otsustas proovida 400 m jooksu, tulemuseks Eesti noortemeistri tiitel.
Möödunud nädalalõpul Rakveres toimunud Eesti kerge­jõustiku meistrivõistlustel tuli äsja põhikooli lõpetanud Marcus Mäll 400 meetri jooksus U18 arvestuses 16 võistleja seas ajaga 50,40 Eesti noortemeistriks.
See aeg on Hiiumaa absoluutses arvestuses paremuselt teine ja noorte arvestuses parim. “Hea ja uhke tunne on küll,” ütles kergejõustiku­klubis Hiiker Toivo Pruuli käe all treeniv Marcus Mäll.
Tavaliselt jookseb Marcus 100 meetri ja 200 meetri distantse, seekord aga otsustati koos treeneriga, et ta proovib ka 400 meetri jooksu. Suurt eeltööd Marcuse sõnul ei olnud, ta läks lihtsalt proovima. Võib isegi öelda, et see oli tema elus teine kord, kui 400 meetrit jooksis, viimati proovis ta seda eelmise suve võistlustel ja vahepeal polnud trenniski aja peale katsetanud. Nii oli tulemus mõnevõrra ka üllatuseks.
Marcuse arvates läks tal 400 meetri jooksus nii hästi, kuna seal loeb vastupidavus ja start ei mängi nii suurt rolli. “Näiteks saja meetri jooksus on mul start kehvem kui teistel,” selgitas Marcus, et nii lühikese distantsi puhul on hea start väga oluline.
Nüüd, kui ootamatu 400 meetri võit käes, lubas Marcus kindlasti ka sellele distantsile rohkem keskenduda ja seda harjutada.
U18 poiste 200 meetri jooksus püstitas Marcus ajaga 22,84 uue isikliku rekordi ja sai teise koha. Teiseks jäämine teda ei üllatanud, sest ta teadis ette, et võistleb jooksjaga, kes sellel distantsil väga kiire.
Kasinad tingimused
Suvel treenib Marcus kodu- lähedasel Kärdla staadionil, talvel on vaja leppida kivi­põrandatega koolikoridoridega. “Siin [Kärdlas – toim] pole mingeid võimalusi tegelikult,” rääkis ta, “suvel küll on, aga talvel kindlasti mitte, jah, nelja­kümne kilomeetri kaugusel Emmastes on sisejooksurajad, aga sinna me nii tihti ei lähe.”
Marcuse hinnangul on Hiiumaale uut spordihoonet kindlasti vaja, et ka noorsportlaste treeningtingimusi parandada. Ta on Kärdlasse ehitatava spordihoone projekti näinud ja nentis, et tema arvates on seal teistele spordialadele rohkem rõhku pandud kui kergejõustikule. “Jooksupinda võiks rohkem olla,” pakkus ta. Samas teeb talle rõõmu, et sisetingimustes treenimise võimalused paranevad.
Marcuse ema Kristel Mäll ütles, et on uhke, et sellistes tingimustes treenides saavutavad Hiiumaa sportlased nii häid tulemusi. “Kui võrrelda, kus treenivad mandri lapsed ja kus meie omad, siis meie noored teevad täiesti uskumatuid tulemusi,” rääkis ta.
Mingi osa spordisoonest on Marcus pärinud kindlasti oma emalt, kes omal ajal käis võistlemas isegi sarjas TV 10 Olümpiastarti. Ema ütles naljatades, et praegu ta justkui realiseerib enda unistusi Marcuse kaudu. Kristel Mäll kinnitas, et on poega  alati üritanud sportima suunata. Noorena proovis Marcus nii jalg-, võrk- kui ka korvpalli, aga erinevatel põhjustel ei jäänud ta ühelegi alale pidama. “Ütlesin talle, et no mingit trenni peab ju ometi tegema,” meenutas ema. Nii leidiski Marcus kolm ja pool aastat tagasi tee Toivo Pruuli juurde kergejõustikutrenni. Tulemused läksid aina paremaks ja ka Marcus ise tundis, et talle hakkab kergejõustik järjest rohkem meeldima. Praegu on lisaks tänavusele võidule Marcuse nimel veel meistritiitlid 60 m, 100 m ja 200 m jooksudes, lisaks ka mitmed teised medalikohad.
Kevadel Kärdla põhikooli lõpetanud ja sügisel Hiiumaa gümnaasiumis alustav Marcus tuleviku pärast liialt pead ei murra: “Aasta või paari pärast, kui gümnaasium hakkab läbi saama, siis vaatan, mis edasi saab,” ütles ta. Spordiga lubas ta kindlasti edasi tegeleda, aga ei ole kindel, kas ka midagi sellega seotut ülikooli õppima läheb. Samas tunduvad talle näiteks füsioterapeudi- või treeneriamet huvitavad.
Trenni kõrvalt suvel tööl käia Marcus ei jõua, küll aga tegeleb ta oma teise hobi, auto­spordiga. Kergejõustikust puhata aga ei saa, sest laupäeval ootavad Eesti karikavõistlused Tallinnas ning siis tuleb hakata valmistuma augustis toimuvateks võistlusteks.

KAISA POTISEPP

Veel lugemist:

Uudised

Märtsist alustab sihtasutuse Hiiumaa sadamad juhatuse liikmena tööd merendustaustaga Romet Keskla, kelle nõukogu kutsus kandideerima peale 15 kandidaadiga konkursi lõppu. SA Hiiumaa Sadamad nõukogu...

Ahto ilmajutud

Näib, et talvel enam pikka pidu pole ja suurt pakast enam ei tule. Välistada ei saa aga lühiajalisi ja teravaid külmalaineid. Eesolev nädal tuleb...

Digileht

Hiiu Leht 20.veebruaril Sadamaid juhib Romet Keskla Kas radar oleks sõjas sihtmärk? Vajatakse löökaukude hingeelu eksperti Kaitseliitlased avaldasid muljet Digilehe saab tellida siit

sport

50. korda sõidetud Tartu maratonil osalenud 5200 suusataja seas oli 29 neid, kes stardiprotokolli märkisid, et esindavad Hiiu maakonda. Neist 20, kõik mehed, läksid...