Jälgi meid

TERVIS

Loote DNAtest hiidlase jaoks liiga kallis

Eelmise aasta novembrist saavad Hiiumaa rasedad loote kromosoomuuringu testimiseks vereproovi  teha Hiiumaa haiglas, kuid uuring on paljude jaoks liiga kallis.
Varem pidid need Hiiumaa naised, kes soovisid tasulist testi teha, sõitma mandrile. Paraku teevad Hiiumaa lapse­ootel naised seda harva, vaid 3–5 protsenti. Saaremaal näiteks oli testi teinute osakaal kõige kõrgem, 11 protsenti, mujal Eestis veel madalam, vaid 1 protsent.
Hiiumaa haigla juhatuse liige ja õendusjuht Riina Tamm ütles Hiiu Lehele, et haiglas on seda testi alates novembrist tehtud kolmel korral. “See on vabatahtlik ja väga kallis test. Eelmisel aastal maksis see 150 eurot, nüüd uuest aastast 250 eurot,” selgitas Tamm.
Eelmisest aastast teeb vereanalüüsi Tervisetehnoloogiate arenduskeskuse täppismeditsiini geenilabor. Varem saadeti Eestis võetud vereanalüüsid testimiseks välismaale. Labori juhataja Kaarel Krjutškov ütles, et selline võimalus on Hiiumaa lapse­ootel naiste jaoks hea näide ravikvaliteedi paranemisest maakonnas. “Kui varem pidid naised loote kromosoomhaiguste testimiseks sõitma mandrile, siis nüüd saavad nad kindlustunde lapse tervise kohta oma koduhaiglast,” rääkis Krjutškov.
Tegemist on rasedatele mõeldud mitteinvasiivse loote DNAuuringuga, mida tehakse ema veeniverest. See test on tuntud ka kui NIPTtest, millega on võimalik tuvastada Down’i, Edwards’i ja Patau sündroomi risk raseduse varases järgus.

Veel lugemist: