Connect with us

Taristu

Liikumisraskustega inimesed sööma ei pääsegi

Toimetuse poole pöördus inimene, kes hoolitseb ratastooli kasutava puudega inimese eest. Tema klient soovis minna kohaliku toidukoha väli­terassile kohvi ja kooki nautima. Kohale jõudes selgus, et väliterrass on olemas, see pole ka väga kõrge, aga kuna kaldteed ei ole, siis ratastooliga sinna ei pääse. Nii loobutigi kohviku-külastusest.
Uurisime, millised on saare ratastooliga ligipääsu võimalused saare toidukohtades ja nähtu tegi nõutuks. Kuna ka allakirjutanul endal on eakas isa, kes väsib ruttu ning aeg-ajalt liigubki ainult ratastoolis, puudutas mure ka isiklikult. Kuhu siis minna isaga koos kodust välja veetma ühist kvaliteetaega, millega kaasneks mõnus toiduelamus?
Vahel puudu vaid natuke
Peaaegu terve Hiiumaa söögikohtadele sai ringi peale tehtud ja veendutud, et eelnevalt tuleb kindlasti uurida, kas ratastoolis või liikumisraskustega inimene üldse ligi pääseb. Kindlasti tuleb küsida väga täpselt küsimusi. Vahel on puudu vaid väike kaldteelõik, hea kui see oleks veidi kõrgendatud servadega. Vahel piisaks teisaldatavat kaldteest või käsipuust, millele toetuda või millest haarata isegi siis, kui teel on vaid üks astmeke. Ka juurdepääsutee materjali puhul tuleks mõelda, et sel oleks lihtsam liikuda, mugavam ja turvalisem astuda.
Tuletorni juurde kohvile?
Tahkuna tuletorni kohvikusse pääsemiseks tuleb kõigepealt minna parklast ligi 200 meetrit mööda kruusateed torni lähedal asuva kohvikuni. Kruusasel teelõigul leidub lahtiseid kive, samas aluspind on tugev. Hoovil liikumisel on takistuseks konarlik maapind, lauani jõudmine ebamugav.
Ristna tuletorni parklast kohvikuni on küll lühem, ligi 80 meetri pikkune jalgtee, aga sel on ebamugav astuda isegi tervel inimesel. Kruusatatud teel on suured lahtised kivid, metallvärav kitsas ja alumise metallpiirdega. Kui sealt imekombel läbi pääsed, siis terrassile enam mitte, sest kaldtee puudub.
Kui Kõpu tuletorni parklas leiad üles koha, kus kaldtee asub, on juurdepääs nii väli-alale kui kohvikusse tagatud. Madaluke lävepakk on ehk väike takistus kohvikusse sisenemisel, aga sinna saaks liikumisraskusega inimene sisse küll.
Kohvile sadamasse?
Kõrgessaare sadama kohvikus on uus väliterrass, millel lausa kolm ühe astmega sissepääsu, ratastooliga aga sinna ei pääse. Kui inimene on liikumisvõimeline, aga astumine kehv, siis käsipuud, millele toetuda astme kõrval ei ole.
Sadamakohviku Kalana ÄÄR sissepääsuni saab parklast ületades peene kruusaga kaetud platsi, aga siis tuleb vastu umbes 10 cm kõrgune betoonist terava äärega terrassi­serv. Ilma kõrvalise abita ratastooliga klient toidu­elamust nautima ei pääse.
Roograhu sadama kohviku peauksest liikumis­raskustega inimene sisse ei saa, ratastooliga end ju trepist üles ei veereta. Ka hoone klaasseintega terrassil ei ole kaldteed, mistõttu ka sinna ei ole lihtne pääseda. Samas õuealal olevate laudade ääres saaks ratastoolis istuv inimene einet nautida.
Šampanjabaari KORK Kärdla sadamas saab kenasti sisse veereda väliterrassile ning ka uksest sissepääs on üsna lihtne.
Sõru sadama kõrtsi juurde muruplatsile ratastooliga pääseb, aga seal ka liikumisrõõm otsa saab, sest kaldteid väliterassile pääsemiseks ei ole ja ega murupinnalgi pole mugav laudade juurde sõita.
Kuhu siis veel?
Käina kohviku Jorjen väli-terrassile on loodud ratastoolisõbralik ligipääs, Käina Rannu pubi sissepääsu takistab paraku betoonaste ja kaldteed ei ole.
Ka Suuremõisa lossi uude toidukohta Kpt. Malm ei ole lihtne ligi pääseda: kruusateed pidi ülespoole sõit, siis muru-kruusaplatsile paigaldatud välimööbel ning peauksest sissesaamiseks peaks ületama betoonastme.
Luidjal asuv trahter Meite Möte tundub üsna hea mõte, kui piirduda õuealal söömisega. Trepist üles ratastooliga ei saa, käsipuid toeks ka pole.
Kärdla kohvikusse Mamma Mia minekul tuleb külgukse juures oleva kaldteeni jõudmiseks esmalt ületada veidi ebamugav suurte killustiku­tükkidega ala, aga kui see tehtud, siis võimalus vähemalt on.
Samas lähedal asuvasse Pritsumaja kohvikusse viib kaldtee ja välialale pääseb ligi keskväljaku plaaditud kõnniteid pidi.
Rannapaargus on samuti ratastooliga tulijate peale mõeldud, toidukoha juurde viib kaldtee, veidi järsuvõitu see ju on, kuid koos abistajaga siiski ehk sõidetav. Peauksest saab sisse mööda teist, väiksemat kaldteed.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Kui veel mõned päevad tagasi arvasid ilmamudelid, et Hiiumaa ja mandri lääneserv jääb suuremast lumesajust puutumata, siis tänaseks on mudelid suhteliselt üksmeelel, et just...

Galerii

Miinitõrjeoperatsiooni Open Spirit 24 raames toimunud avatud laeva üritust külastas rohklt huvilisi kogu saarelt. Lisaks EML Wambola külastamisele sai tutvuda ka erinevatest riikidest pärit...

Digileht

Hiiu Leht 23. aprillil Osavallad müüvad edukalt maad Miks võetakse liinidel alt maha madalaid kadakaid? Hiiumaa tüdruk naases Küproselt pronksmedaliga Eurovalimised 2024 | Anti...

Uudised

Kuu aega enne 99. sünnipäeva suri Rootsis Lindigös Amanda Mast, kelle kodumetsas Paopel pandi 2019. aasta sügisel toime suur metsavargus. Kolme kahtlusaluse üle hakkab...