Connect with us

Uudised

Laul “La Paloma” saab 160aastaseks

WIKIPEDIA
VALTER PARVE
Hispaania (baski) helilooja Sebastian Yradier (1809–1865) kirjutas oma ülimalt populaarseks saanud meloodia Kuubal kogetu mõjul.

Kuigi laulu sünniaasta üle, kas 1859 või 1860, käivad siiani vaidlused, arvatakse mitmete autorite poolt õige olevat just 1861.

Aegade jooksul tehtud rohkem kui tuhandest erinevast salvestusest on minu vinüülikogus neid tänaseks täpselt 70 – eri keeltes, erineva rütmiga, esitatud erinevatel pillidel, soolo- ja koorilauludena. Selle aasta Hiiu Folk pakub reedel, 16. juulil algusega kl 15 Kassari rahvamajas prii sissepääsuga võimaluse neid oma soovi järgi kuulata ning jagada samas ka igatsustega seotud mälestusi. Hiiu saarelt on aastasadadega palju isasid, poegi ja abikaasasid merele läinud ning “La Paloma” püüab omal kombel välja tuua seda, mis taaskohtumisi oodates hinge on kogunenud.

Salmikulaulud

Eesti keel ja kultuur olevat ohus, vanadest ei hoolita, haridus mandub jne – miks keegi seal üleval “mäe otsas” midagi ette ei võta? Midagi vist ikka tehakse (räägitakse?), aga kui inimesed ise oma esivanemate pärandit käigus ei hoia, siis pole neist komisjonidest vähimatki kasu. Üks iidne viis suhelda on üheskoos laulmine ja selle kombe põlvest põlve edasi andmine on rahvusluse tänuväärt tegu.

Eelmise Hiiu Folgi salmiku-laulude töötoas olidki kõrvuti ema oma poja ja tütrega (teismelised!) ja noortele olid kõik ettevõetud viisid jõukohased – küllap siis lauldakse ka kodustel pidudel. “Jää vabaks, Eesti meri” ja “Sauna taga, tiigi ääres” – mõlemad on tähtsad!

Tänavusel folgil algab salmikulaulude töötuba laupäeval, 17. juulil kell 15.30 ja nagu ikka – tasuta ja Kassari rahvamajas.

Ja nagu ikka palve kõikidele tulijatele – võtke kaasa oma kodused salmikud-laulikud, pulmade ja muudu pidude lauluvihikud. Eestlust on üheskoos tegutsedes parem elus hoida kui üksi muretsedes!

VALTER PARVE

praamihiidlane

Veel lugemist:

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...

Uudised

Reedel anti Käinas toimunud Eesti Vabariigi 106. sünnipäeva pidulikul aktusel üle Hiiumaa valla teenetemärgid ja tänukirjad. Teenetemärgid said Aili Kibuspuu, Tõnu Otsason, Helle Nittim...

Külalugu

Kassarit on Hiiumaast eraldiseisev, mis siis, et suure saare küljes kinni. Veel rootsi ajal, 17. sajandil oli kahe saare ja laidude (Orjaku, Puulaid jt)...

Juhtkiri

Mönikord juhtub sedavisi, et oma laps vöi möni teina kallis inimene aab so närvi na mustaks, et tahaks taale üsna sandisti ütelda. Ütledkid ja...