Connect with us

Transport

Laevareisijad kahtlevad soodustusõiguse piirangus

Harda Roosna | Hiiu Leht
Laevareisijad on pannud kahtluse alla vedaja, OÜ TS Laevad õiguse nõuda, et soodustusõigusega sõidukis oleks ka vähemalt üks sõidusoodustuseõigusega reisija.
Hiiumaa elanikeregistris olev Anne (nimi muudetud) rääkis, et ostis ülesõiduks Rohuküla-Heltermaa liinil internetist sooduspiletid autole, endale ja mandri elanikeregistris olevale abikaasale. Viimasel hetkel ta ise kaasa sõita ei saanud. Sadamas, kus pileteid kontrolliti, nõuti, et kuna autos pole soodustusõigusega reisijat, peab juht ostma autole täispileti. Reedese päeva tõttu oli see tavapärasest ka kallim, koefitsendiga 1,5.
Hiiu Lehega ühendust võtnud Anne ütles, et seda nõuet pole reisijatele arusaadavaks tehtud ja vedaja tõlgendab määrust saareelaniku soodustuse saaja kahjuks. “Praegune määrus seab inimesed olukorda, kus neist tahtmatult saavad petised,” oli tema arvamus.
Piirang õigustühine?
Saaremaaga seotud Uku Liive leiab, et kuna soodustused kehtestav ministri määrus ei sisalda nõuet, et soodustusõigusega sõidukis peaks viibima sõidusoodustusega reisija, ei saa vedaja seda nõuda. “Kuna soodustused on defineeritud ministri määrusega, ei ole laevafirmal enam õigust lisada sellele täiendavaid kitsendusi või selle mõju muul viisil omapoolse tõlgendamisega muuta,” ütles Liive. Tema hinnangul on laevafirma kodulehel olev info määrusega võrreldes sekundaarne ja kui koduleht kehtestab piirangu, mida ministri määrus ei sisalda, on piirang õigustühine.
Liive viitas ka, et määruse paragrahv 5 järgi piisab sõidukile soodustuse saamiseks kui on täidetud tingimus, et sõiduki kasutaja elukoht on vastavalt Saaremaal või Hiiumaal. Püsielaniku autosviibimist sõiduki soodushinnaga üleveol aga määrus ei nõua. Ka on sõiduki ja juhi soodustus toodud määruse erinevates paragrahvides ning Liive hinnangul ei ole seega sõiduki sooduspilet seotud sellega, kas juhil on sooduspilet või mitte.
Soodustus kohalikele elanikele
TS Laevad veebilehel praamid.ee on rubriigis “Hinnad ja soodustused” kahes kohas kirjas, et püsielaniku sooduspiletit sõidukile saab osta juhul, kui reisijate hulgas on püsielanikust sõiduki omanik, vastutav kasutaja või kasutaja.
TS Laevad juhatuse esimees Jaak Kaabel vastas, et ettevõte on oma piletimüügisüsteemid arendanud ja tingimused kehtestanud vastavalt majandus- ja taristuministri määrusele. “Sõidusoodustuste liigitamisel on oluline, et õigusakti tõlgendatakse vastavalt selle mõttele, mida aitab teha määruse lisana koostatud seletuskiri,” lisas Kaabel. Ta tsiteeris seletuskirja, mille kohaselt soodustuse õigus kehtib eeldusel, et soodushinnaga sõiduki ülevedu soovib füüsiline või juriidiline isik, kelle rahvastikuregistrijärgne elukoht või äriregistrijärgne asukoht on Hiiu või Saare maakonnas ning kes samas on kantud ka vastava sõiduki tehnilisse passi kas omaniku, vastutava kasutaja või kasutajana.
“Saare püsielaniku soodustuse mõte on muuta parvlaevatransport kohalikele inimestele soodsamaks ja edendada saarte majandust,” selgitas Kaabel. “Seetõttu on piletisoodustuse saamise eelduseks asjaolu, et isikul, kes sõidukiga sõidab, on selleks ametlik õigus ning sõidukiga tegelik eluline seos, mida tõendabki sõiduki tehnilises passis omanikuks, vastutavaks kasutajaks või kasutajaks olek.”
Põhimõte oli sama, kontrolliti vaid korra
Majandus- ja kommunikatsiooniministeriumi avalike suhete osakonna juhataja Rasmus Ruuda ütles, et eelnimetatud põhimõte on kehtinud kogu aeg. Uus on see, et nüüdsel vedajal on kaasaegsemad tehnilised võimalused piletimüügi korraldamiseks ja piletite, sh soodustuse saamise õiguse kontrollimiseks.
Praegune vedaja, OÜ TS Laevad võtab piletiostja andmed ID-kaardi alusel otse elanikeregistrist ja auto andmed autoregistrist.
Ka eelmise vedaja ajal sai saare püsielaniku soodustusega reisijapileti kassas vormistada ainult ID-kaardi omanik isiklikult. Sõidukisoodustuse saamiseks sõlmiti aga sõiduki kasutajatega sooduskaardi lepingud sõiduki registreerimistunnistuse alusel. Sooduskaardiga sõidukis loeti juht automaatselt saareelanikuks ja talle müüdi soodushinnaga reisijapilet, ID-kaardiga tuvastamist polnud juhil enam vaja. Kõik autos olevad kaasreisijad aga pidid saareelaniku soodustuspileti saamiseks kassas isiklikult esitama ID-kaardi isikusamasuse tõestamiseks ja elukoha kontrolliks. 1. veebruarist 2011 kehtima hakanud saareelaniku soodustuse said olenemata elukohast ka bussireisijad.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Käina poe juurde asuvale kolme meetri kõrgusele reklaampinnale ilmus laupäeval meesterahva pilt, juures õnnitlustekst Tõnu 75-nda juubeli puhul.  Reklaampostritel muhelev mees on Tõnu Sahtel,...