Connect with us

Uudised

Külm ilm lubab lastel koju jääda

Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituut andis eile hoiatuse, et alanud nädal tuleb eriti pakaseline. Lapsed võivad nüüd külmapüha võtta, kuid koolid peavad edasi töötama.
Saabuval ööl langeb õhutemperatuur -25..-30 kraadini, nädala teisel poolel võib kohati külma olla isegi kuni -32 kraadi.
Koolilaste külmapüha
Sotsiaalministeeriumi määrusega on kindlaks määratud nn külmapüha algustemperatuurid kooliõpilastele. Selle järgi ei pea maakooli 1.–4. klassi lapsed kooli minema, kui külma on 20 kraadi ja üle selle; 5.–9. klassi õpilased on koolist vabad alates 25 pakasepügalast.
Linnas elavad 1.–4. klassi õpilased võivad koju jääda, kui külma on üle 24 kraadi, 5.–9.klassi õpilased ei pea kooli minema, kui külma on 28 kraadi ja rohkem.
“Õpilase koolisaatmise otsustab lapsevanem. Ministeeriumi ettepanek on soovituslik ja üleriigilist seadust ei ole, sest õhutemperatuur võib eri paigus olla erinev,” ütles Remmelg.
Koolid avatud, bussid ei käivitu
Koolimajad töötavad edasi ja kooliruumides peab sooja olema vähemalt 18 kraadi. Hiiu maavalitsuse haridusnõuniku Ivi Remmelgu kinnitusel pole Hiiumaal viimastel aastatel ühtki kooli külma pärast suletud ja see oleks pigem erandlik juhtum, kuna kool peab olema valmis igal koolipäeval lapsi vastu võtma.
“Käina gümnaasiumi klassiruumid on alati soojad ja kool külma pärast kinni pole olnud,” ütles ka Käina gümnaasiumi direktor Ene Urman. Tema sõnul võib mõnel õpilasel olla kodus hoopis jahedam kui koolis. Samuti töötab köök ja õpilased saavad alati koolipäeval süüa.
“Kas madala välistemperatuuriga hommikul õpilane tuleb kooli või ei, seda otsustab lapsevanem,” ütles ka Urman. Mõttekas oleks lapse kojujätmine juhul kui laps võib kooliteel külmetuda.
Direktori sõnul on pigem probleemiks, et koolibussid pole päris töökindlad. Nii näiteks ei käivitunud eile üks koolibussidest ning õpilasi tõid Nõmmekülast ja Kassarist kooli lapsevanemad. “Kui midagi niisugust peaks korduma, ei ole mõtet külmaga tee ääres kaua oodata ja kel pole võimalik kooli sõita, võib koju tagasi minna,” soovitas direktor.
Külmaindeks – tuule ja külma koosmõju
Selleks, et inimesed teaksid külma ja tuulise ilmaga selga panna kaitset pakkuvad riided, on EMHI välja töötanud nn tuule-külma indeksi, mis arvestab lisaks külmakraadidele ka tuuletugevuse mõju organismile.

 

HARDA ROOSNA,
HELJA KAPTEIN
harda.roosna@www.hiiuleht.ee,
helja.kaptein@www.hiiuleht.ee

Veel lugemist:

Uudised

Esimene sündmusterohke nädalavahetus Hiiumaal tõi kohe kaasa nelja ja poole tunnised ooteajad Heltermaa sadamas, kuna vedaja ei osanud nii suurt külastajahuvi oodata. Kella poole...

Digileht

Hiiu Leht 28.mail Pühapäevane Heltermaa: 5 tundi praamijärjekorda Riho Sibula kitarrikeeltest said ehted Tuulekala festival tegi rekordi Sõrul hoitakse rannarahva juuri elus Digilehe saab...

Politsei

Eelmisel nädalal pidi Hiiumaal politsei roolist eemaldama koguni viis juhti, kes olid enne rooli istumist vägijooki mekkinud. Kärdla politseijaoskonna juht Moonika Raudsepp ütles, et...

Uudised

Kuigi 14. Tuulekala trollingul kogusaak läbi aastate kõige kehvem polnudki, siis osalejate arvuga võrreldes kala ikkagi nappis.  Tänavune Orjakus toimunud Tuulekala festival kirjutas ennast...