Jälgi meid

UUDISED

Kuidas loendada külalisi ehk statistika kui nuhtlus

KATRIN KIVIVUORI
Arvutatud ja loendatud on nii ja naa, kui palju külastajaid tegelikult Hiiumaa kodu­kohvikutesse tuleb, ei oska öelda keegi. Veel hullem on lugu majutus­statistikaga.
Valla kultuurijuht Eve Ellermäe ütles, et kohviku­pidajatel paluti külastajaid loendada, kuid saadud arvudesse tuleb suhtuda ette­vaatusega. “Täpsed arvud jõuti kirja panna osades kohvikutes, kus oli lauateenindus, ent sealt käis uudistajaid ju rohkem läbi,” selgitas ta. “Mujal, kus inimesed end kirja panid, tuli ikka “loks” sisse – inimesed ei pannud tihti tähele väravas olnud kirja panemise palvet või nagu mitmel juhul, ülelugemisvahendid said lihtsalt otsa.”
Näite sellest, kui suur võib külastajate kokku lugemise “loks” olla, leiab Nasva küla kunagises Puulaiu kõrtsis kodukohviku Meri ja Maa avanud Arvi Pingi kokkuvõttest. “Täpsustasin ja number oli 1300 ja 1600 vahel,” kirjutas ta sotsiaalmeedias. “Nad tarvitasid 100 liitrit käsitöölimonaadi nii väikestele kui suurtele, 300 liitrit õlut, 370 kalapirukat, 58 liitrit kalasuppi, 100 portsjonit silgupissi, 10 kilo kala­pelmeene, 13 liitrist vahvli­tainast valmistatud vahvleid ja veel hulk jooksu pealt valmistatud toite ja suupisteid.”
Mõned näited veel. Kaigutsi külas kahel päeval avatud kohvik Sõbrad võõrustas 1000 külastajat. Kärdlas laupäeval avatud Briti kohvik Midsomer kogus päevaga 2000 külastajat. Samuti vaid laupäeval avatud Puski küla kohvik 12 Makrooni võttis vastu 500 külastajat. Hiiumaa muuseumi Parunite Balkonilt käis läbi 400 külastajat.
Kolmel päeval kokku oli üle saare avatud 34(!) kodukohvikut, st et arvu 23 000 kokkusaamiseks loeti ühe kohviku keskmiseks külastuste arvuks 700.
Loendati külastusi
Ellermäe selgitas, et kodu­kohvikute korraldajad on üritanud loendada just külastuste arvu ja selline ülesanne ka kohvikupidajatele anti. “Külastajate arvu ju ei saagi teada, orienteeruvalt ainult hinnata, et keskmiselt jõuab inimene käia kolmes-neljas kohvikus,” hindas ta.
Veel ütles ta, et ei tahaks 2020. ja 2021. aasta külastajate arvu üldse välja hõigata, sest külastuste kokkulugemine oli suure lõtkuga ja kõik kohvikud ei saatnud ka päringule vastust.
“Sel aastal siis rõhutasime veel ülelugemise vajalikkust ja kohvikud olid nuputanud igasuguseid variante,” lisas ta. “Pärast helistasin kõik kodukohvikute esindajad läbi ning saan ikkagi öelda lõpuks vaid, et osad külastajad ikkagi ei loendanud ennast või oli külastajaid nii palju, et ei jõutud mingil hetkel enam loendada.”
Kokkuvõtvalt sai ta öelda, et sel aastal tehti kodukohvikutesse üle 23 000 külastuse, mis on tunduvalt rohkem kui 2021. aastal.
Suurim nõrkus statistika
13 aastat Hiiumaa kohvikutepäevi korraldanud Ly Johansen ütles, et selge on see, et rahvast käib palju, aga ühtlasi tõi ta välja ühe Hiiumaa suuremaid nõrkusi – meil ei olegi korralikku turismistatistikat ja analüüsi. Näitena tõi ta riikliku majutusstatistika, mille järgi majutati 2021 Hiiumaal aastas 26 230 turisti ja majutus­kohtades oli 52 650 ööbimist. Hiiumaa majutuskohtade voodikohtade arv on umbes 2100, see tähendab, et 22 korda aastas õnnestub igal majutajal voodike välja müüa. “Mina sellist äri pidada ei saaks,” nendib turismi­ettevõtja.
Neidsamu statistikaameti numbreid kasutati ka äsja valminud Hiiumaa majandusliku potentsiaali uuringus.
Johansen ütles, et Hiiumaa puhul need arvud tõele ei vasta. Põhjuseid on mitmeid. Näiteks, et alla viie voodi­kohaga majutusasutuste ööbimisi statistikaametile üldse esitama ei pea, neid, kelle peamine majandustegevus ei ole majutus, ei küsitleta… Ka peavad majutajad ise need andmed statistikaametile andma, aga kui ka esitamata jätavad, ei juhtu sellest midagi.
See aga ei tähenda, et probleemi pole. Esiteks võetakse ööbimiste ja turistide arvu arvesse turundusprojektide rahastamisel, teiseks kaaluvad neid potentsiaalsed investorid.
“Kui läheme mõnele ette­võtjale rääkima, et tulge tehke meile spaa, meil käib 26 000 turisti aastas saarel, siis ilmselt see arvutus jääb väga lühikeseks,” toob Johansen näite.
Parvlaevaga sõitjate arv
Parem näitaja on tema sõnul parvlaevasõitjate arv, millest TS Laevad saab lihtsasti maha lahutada kohalikud sõitjad, kes eeldatavasti ööbivad kodus.
Kui aastas sõidab parv­laevadega Hiiumaale 282 000 külalist (2021, TS Laevad), siis loomulikult ei sõida nad kõik samal päeval tagasi, vaid pigem enamik neist ööbib saarel. “Sellega saame paika suurusjärgu, kui palju meil tegelikult turiste käib,” ütles Johansen.

Veel lugemist: