Connect with us

Tervis

Kõrgessaare kant jääb perearstita?

18 aastat ametis olnud Kõrgessaare perearst Tiina Mikk lahkub – kas konkursiga õnnestub Hiiu valla kaugemasse kanti, endise Kõrgessaare valla elanike jaoks leida uus, pole sugugi kindel.
Hiiu Lehele helistas Karin Pihel Hirmustest: “Meie Tiina läheb ära!” oli ta õnnetu. “Meil on see täitsa niisugune tunne nagu oleks Hiina müür meie selja tagant ära võetud.” Ta ohkab ja räägib mitu lugu, millal Tiina kiire reageerimine tema ja ta abikaasa Ülo elu päästnud: allergia, ussihammustus, põletikuline sapipõis…
“Kui Tiina läheks Kärdlasse ja hakkaks seal vastu võtma, me veel lepiks, aga et tuleb võõras…,” on Karin väga murelik. Ja ega tema üksi, pikkade tööaastatega on doktor Mikk saanud väga omainimeseks ja usaldus­isikuks paljudes peredes.
“Minu aeg Hiiumaal olekuks sai täis,” ütleb Tiina Mikk ise ja kinnitab, et ei teinud otsust, lõpetada töö Kõrgessaare perearstina 30. juunist, kergekäeliselt. Ta on tükk aega kogunud koondamis­rahasid, et maksta meditsiiniõele ja koristajale, kes nüüd tööta jäävad. Ilmselt sulgeb uksed ka Kõrgessaare apteek, kust Hiiu saare kaugema nurga elanikud rohtusid said.
Patsiente liiga vähe
Tiina Mikk tuli saarele 31 aastat tagasi, 1. augustil 1984 vormistati ta tööle tollasesse Hiiumaa rajooni keskhaiglasse. 1997. aastal, pärast polikliinikute süsteemi lõhkumist ja perearstisüsteemi loomist, moodustas ta osaühingu Kõrgessaare perearstikeskus. Patsiente oli tal siis kuskil 1200, praeguseks on kindlustatud isikute arv kahanenud 780 peale.
Langus algas pärast seda kui Viskoosas pooletuhandele inimesele tööd andnud Kõrgessaare kalatehas pankrotistus ja inimesed tööotsinguil vallast ja Hiiumaalt üldse lahkuma hakkasid.
Teiseks on Kõpu poolt tulijate jaoks bussiühendus Viskoosaga kehv – hommikul tuled ja alles õhtul saad tagasi. “Ja siis nad panevadki ennast Kärdlasse nimistusse,” selgitas lahkuv perearst.
Kuna palgafond, tunnitasu ja pearahad on ette nähtud ministri määrusega, milles patsientide miinimumnimekirjaks 1200, katavad vaevu tema osaühingu kulud tulusid juba aastaid.
“Lihtsalt ei ole võimalik jätkata. Osaühing on ju tegelikult äriühing, mille eesmärgiks on saada tulu, kasumit. Miinusega ma otseselt veel töötanud pole, aga nulliringis olen olnud juba aastaid,” selgitab Mikk. “Selleks, et nulli jääda, olen kogu aeg vähendanud oma kulusid: näiteks teen juba kolm aastat ise raamatu­pidamist.”
Tiina kursuseõde Meeli Paesüld, kes on perearstiks Kärdlas, ütleb, et ükski firma ei suuda tegutseda nii, et võtad ainult tegevusi kokku, ja seda eriti meditsiinis. “Sul ei ole mingit arengut, sul ei ole raha uuringute jaoks, sa ei suuda aparaate ega midagi muud soetada – järjest mandud.”
Lootus uut arsti saada väike
Terviseamet peremeditsiini osakonna peaspetsialist Marilin Sternhof ütles, et amet kuulutas 18. aprillil välja perearstikonkursi vabanenud nimistule N0321 üldarstiabi osutamiseks Hiiumaal. Kandideerimise tähtaeg on 18. mai. “Peale seda selgub, kas konkurss luhtub või mitte,” ütles Sternhof. “Terviseameti peremeditsiini osakond on kontakteerunud teiste Hiiumaa perearstidega, et ennetada olukorda, kus luhtunud konkurssi tulemusena jääksid perearsti Tiina Mikk nimistu patsiendid ilma üldarstiabita,” lisas ta.
Meeli Paesüld ütles, et Kärdla perearstikeskus konkursil osaleda ei kavatse. Ta ennustas, et kui keegi niisugust mittekasumlikku nimekirja ei taha, ootab ees selle sulgemine nagu juhtus Pühalepa perearsti nimekirjaga.
“Lootus, et keegi tuleb sellise nimistu peale, kus on ette teada, et sellega välja ei vea, on väike,” nentis Paesüld. “Alla tuhande inimesega nimistuga on selge, et sa oled miinustes. Ja kes tuleb seda misjonitööd siia tegema? See ei ole võimalik. Su uuringute maht väheneb kui patsientide arv väheneb, sul ei ole enam võimalusi neid teha. See on ammu teada, et nii väike nimistu lihtsalt ei tööta.”

Veel lugemist:

Uudised

Neljapäeval lõpetati pidulikult Hiiumaa haigla uuendamine, mis läks kokku maksma 13 miljonit eurot, millest kaksteist tuli Euroopa Liidu toetustest. Haigla juhatuse liikme Riina Tamme...

Teema

Hiiumaa mees Sander Voitka saab tänavu pidada oma üheksandat sünnipäeva, sest sünnikuupäevaks on tal 29. veebruar. Ema Ene Reidma meenutas, et esimese lapse sündimise...

Uudised

Hiiumaa koalitsioonis on läbirääkimisel tegevuskava, mille tulemusena kaoks veel sel aastal osavallavanemad ja osavallavalitsused ning valitsusse lisanduks kolmas abivallavanem. Koalitsoonis lõplikule üksmeelele seni siiski...

Uudised

Vallavalitsus määras sel nädalal ametist lahkuva Kõrgessaare osavallavanema Niels-Peter Rattiste kohusetäitjaks Pühalepa vallavanema Lilli Elleri, kes varemgi töötanud neil kahel ametikohal korraga. Kolmapäeval kogunesid...