Connect with us

Uudised

Kas me ise tõesti kordame mullust prügiuputust?

| Hiiu Leht
Hiiumaal on sellest aastast kõigil võimalus pakendijäätmeid ära anda ka oma kodust. Ometi on valla mitmes pakendi­punktis olukord nukker – konteinerid ajavad üle ning neisse on toodud ehitusjäätmeid ja olmeprügi.
Taaskasutatavate jäätmete kogumispunktides asuvate konteinerite tühjendamist korraldab Hiiumaa prügila sagedaminigi kui algul plaanis. Esialgu oli kavas konteinereid tühjendada iga kahe nädala tagant.
Nüüd ütles Kärdla osavalla vanem Lauri Preimann, et mai algus aga on näidanud, et sellest ei piisa ja tühjendus­sagedus muudetakse iganädalaseks. Vajadusel saab tellida ka lisatühjendamisi. Klaasikonteinereid tühjendatakse tellimuse peale, kuid mitte harvemini kui kord kuus.
Jäätmevedaja jätab konteinerid tühjendamata, kui seal sees on muud liiki jäätmeid. “Kahjuks on maikuu esimesed nädalad näidanud, et olenemata korrektsest märgistusest konteineritel, pannakse sinna ikkagi mitte­sobivaid jäätmeid,” tõdes osavallavanem.
Kaamerad jätavad rikkujad meelde
Probleem üleajavate konteinerite ja sellega, et neisse viiakse ka olme- ja pakendijäätmeid, ei ole omane ainult Kärdla osavallale. Nii jäid teisipäeval Emmaste osavallas tühjendamata mitmed avalikud pakendikonteinerid, sest neisse oli pandud mitte­sobivaid jäätmeid. Osavald pidi nende tühjenduse tellima eraldi segaolmejäätmete veona, mille eest tuleb tasuda paarsada eurot. Taas­kasutatavad jäätmed aga viiakse ära tasuta.
Valla jäätmepunktidesse on paigaldatud kaamerad, mille abil on tuvastatud ka sobimatu prügi kogumispunkti viijaid. Nendega on ka ühendust võetud ja antud võimalus oma viga parandada.
“Vabandusi oma tegevusele on erinevaid, alates tähelepanematusest kuni teadmatuseni, et tolmu-
imeja ei ole pakend,” rääkis Preimann.
Osavallavanem kutsus üles taaskasutatavaid jäätmeid panema õigetesse konteineritesse ja tuletas veel kord meelde, et avalikes jäätmepunktides asuvad konteinerid ei ole olme- ja ehitusjäätmete, kardinapuude, tolmuimejate, autorehvide, WCpottide ja muu taolise jaoks.
Pappkarbid tuleks enne konteinerisse panekut kokku pressida, sest selliselt võtavad need vähem ruumi ja nii jääb teistelgi võimalus oma papp-pakendid konteinerisse viia.
Kodust äravedu odavam
Preimann kutsus üles tellima vallalt endale koju tasuta konteinerid ja sõlmima korraldatud jäätmevedajaga pakendikonteineri tühjendamise lepingu.
“Pakendi kodust ära andmise hinnad on nii madalad, et tekib küsimus jäätmepunkti sõitmise otstarbekuses,” leidis ta.
1. maist kehtima hakanud uue süsteemi kohaselt on Hiiumaal 22 pakendipunkti, kus saab jäätmeid ära anda liigiti: segapakend, papp- ja paberpakend ning klaas­pakend.
Pakendipunktidest seitse on jäätmepunktid, kus lisaks nimetatud pakendi­liikidele kogutakse ka kasutus­kõlbmatut tekstiili.
NB! Korraldatud jäätmeveo raames klaaspakendit segapakendi hulka panna ei tohi, sest jäätmejaamas pressitakse pakendijäätmed kokku ning purunenud klaas rikuks muu pakendi. Hiiumaal on lisaks avalikele pakendipunktidele klaasi ära andmiseks klaasikonteinerid igas osavallas.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...