Connect with us

Uudised

Karikavõistluste algataja läks ka ise rajale

Harda Roosna
Harda Roosna
60. Hiiumaa karikavõistlustele pani end kirja 158 orienteerumissportlast, kelle seas seekord erandlikult palju noori. Rajale läks ka 83aastane Heino Mardiste, kes võistlusele 1962. aastal aluse pani.

Esimene Hiiumaa karikavõistlus peeti 9. septembril 1962 ja Heino Mardiste (OK Kape) läks seegi kord rajale. Jooksis ta 65aastaste vanuseklassis, sest suurema numbriga võistlusklasse lihtsalt pole olemas.

Võistlusrada kulges seekord Kõpu poolsaare Kaleste küla metsades, võistluse piduliku avamise laupäeval ja autasustamise pühapäeval korraldas klubi RMK Kaleste puhkealal.

“Oleme suutnud selle [võistluse] läbi viia igal aastal ja sellest väikesest seemnest on kasvanud auväärne tamm – aitäh Teile, Heino,” ütles Hiiumaa orienteerujate klubi president Eda Tärk võistluste pidulikul avamisel Mardistele tänukingitust üle andes.

Saue: 50 aastat kaarte

Teine, kelle suurt panust Tärk avamisel klubi nimel ära märkis, oli orienteerumiskaartide koostaja Toivo Saue. “Viiskümmend aastat on Hiiumaa kaarte teinud Toivo Saue ja Hiiumaa karikavõistlus on tänu temale elus püsinud – aitäh, Toivo!”

Kolmandana märkis Tärk klubi nimel ära Jaan Kallisma teened, kes sai kingituseks värskelt ilmunud brošüüri “60 aastat orienteerumissporti Hiiumaal”.

Hiiumaa vallavanema asendaja Hergo Tasuja ütles oma tervituses, et see spordiala on püsinud tänu tugevale tiimile, aktivistidele, kes vaatamata oludele ja aegadele on ikka vastu pidanud ja võistlusi korraldanud. “Seepärast pole ka ime, et Hiiumaa orienteerujate klubi on korduvalt valitud aasta parimaks spordiklubiks ja nimekiri, keda nii eestvedamise kui võistluse korraldamise eest tänada, on väga pikk,” ütles vallavanem. Parimatel aastatel on karikavõistlustel startinud paarsada sportlast ja selliseid võistlusi tema sõnul Hiiumaal liiga palju pole. Tasuja, kes ka ise orienteerumas käinud, võrdles, kuidas on kontrollpunktide läbimise märgistamine ajas muutunud, värvilistest pliiatsitest kuni kauglugemisega SI-kaardini. Juhuks, kui tuleb tunne, et võiks orienteerumisvõistlusi n-ö vanal moel korraldada, kinkis ta klubile 60 pliiatsit.

Saue: Erandlikult palju noori

Vallavanema asendaja järel võttis sõna Toivo Saue, kes nimetas 60. karikavõistlust eriliseks selle poolest, et kunagi varem pole võistlusel osalenud nii palju noori.

Kuna reedel korraldas HOK Malvastes Eesti koolispordiliidu võistlused orienteerumises, tulid nii mitmedki noored sportlased sealt ühtlasi ka karikavõistlustele osalema, selgitas Tärk noorte osalejate rohkust Hiiu Lehele.

Saue rääkis, miks Hiiumaa karikavõistlustel on erinevalt paljudest teistest võistlustest kombeks korraldada pidulik avamine: “Algul pandi rändkarikas laua peale, et siis on näha, mille nimel võistlus käib. Seda kommet nüüd paarkümmend aastat enam pole, kuna karikaid on rändama läinud ja hoiule antud. Nüüd graveeritakse võitjate nimed suurtele karikatele ja kaasa saab ta võtta väikese karika.”

Toivo Saue põhjendas ka seda, miks ta selgitust vajalikuks pidas: “Enamik inimesi siin pole nii vanadki, kui kaua on karikavõistlused toimunud.

Saue: Tooge lapsed metsa!

Orienteerumistreener Anu Saue, kelle õpilased praegu nooremates võistlusklassides juba esikohti saavutavad, avamisel sõna võtta ei soovinud. Valmistudes ka ise rajale minema, ütles ta Hiiu Lehe vahendusel edasi oma sõnumi: “Küll on tore, et teid on nii palju jooksmas – tooge oma lapsed ka metsa.”

Samas ei nõustunud ta väitega, nagu tema oleks noori orienteeruma toonud. “Nad ise on tulnud, ma ei ole käinud ühtegi last agiteerimas.” Siiski on paljud väiksed alustajad, kes ema-isa käekõrval trenni toodud, tänu temale ala juurde pidama jäänud. Ka värskelt ilmunud juubelitrükise edetabelites ja tekstides on kõige enam korduv perekonnanimi Saue, sest lisaks emale-isale tegelevad orienteerumisspordiga ka Sauede kõik kolm last – Eero, Elo ja Evely ja nendegi järeltulijad. “Oma lapsed – pidin nad metsa kaasa võtma, ei saanud koju jätta,” põhjendas Anu, kuidas nende lapsed selle spordialani jõudsid.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...