Connect with us

Uudised

Kärdlasse uus kalapood ja Haldi sadam ärkab ellu

Harda Roosna
Suurimad kalanduspiirkonna toetused saavad mullu avanenud meetmete taotlus­voorust Kärdlasse rajatav uus kalapood ja -tootmine ning aastaid lagunenud Haldi kalasadam.
Kahe projekti peale kokku, üle 143 000 euro, sai Helter­maa mnt 8, kunagise Kohvitoa ruumidesse kalakaupluse ja tootmisruumide projekteerimiseks ja ehitamiseks OÜ Stonefish. Kokku kulub töödeks üle 223 000 euro. Praegu müüb ettevõte värsket ja kodus valmistatud kuivatatud ning suitsukala väikeses putkas Kärdla turul. Ettevõtte juht Imre Kivi ütles, et tarbijad nõuavad üha rohkem väärindatud kala ja poolfabrikaate ning senistes tingimustes oli neid keeruline valmistada, samuti puudusid müügivõimalused omavalmistatud kalavõrkude turustamiseks. Renoveeritavas hoones peaksid mõlemad probleemid lahenduse leidma.
Üle 115 000 euro toetust sai MTÜ Haldi Sadam Emmaste valla maadel asuva samanimelise kalasadama rekonstrueerimiseks. Projekti kogumaksumus on 144 000 eurot.
Ühingu juhatuse esimees Mihkel Härm ütles, et kõige esimene eesmärk on saada sadam niisugusesse seisukorda, et kaluritel oleks sealt ohutu ja mugav merel käia. Praegu sealt püügile käiakse, kuigi sadamarajatised on väga kehvas seisukorras.
Esimese toetusega on kavas rajada uus sadama­bassein, kuhu mahuks kümme­kond kalapaati, samuti korrastada olemas­olevat kaid. Toetusetaotlus on kavas esitada ka järgmisesse taotlusvooru, siis loodetakse tuge slipi rajamiseks ja kaldakindlustuse tugevdamiseks.
Härm ütles, et kalurid on nii ta sealkandis elav isa kui ka tema vennaga, Haldilt mereleminejaid on rohkemgi. Siiski on tegemist pigem kogukondliku projektiga. “Selge, et see ei ole äriline projekt, hea kui edaspidi jooksvad kulud kaetud saame,” ütles Härm.
Toetuse said kõik 14 projekti
Hiiu vallavalitsus saab ligi 42 000 eurot toetust Nuutri jõe paisudele kalapääslate ehitamiseks.
Salinõmme Paadiühistu saab PRIAlt ligi 26 000 eurot Salinõmme paadisadama korrastamiseks – tööde kogumaksumuseks on ligi 32 000 eurot.
Ligi 19 000eurose toetusega soetab OÜ Kassari­otsa autoklaavi ja kaanetus­masina – kogukulu üle 26 000 euro.
Ligi 13 000 eurot saab OÜ Mainegrupp jahutusseadmete ostmiseks, projekti kogukulu u 26 000 eurot.
Käina vallavalitsus saab 13 000 eurot rannakalurite ja merepäästjate koolitamiseks ning päästevarustuse ja -vahendite ostmiseks. Selle projekti kogukulu on 14 000 eurot.
Väiksemate 4000–5000euroste summadega toetab PRIA OÜd Kodeste traktori­saha ostmisel, MTÜd Kassari Mõisakeskus Hiiu kala ja õlle festivali korraldamisel, OÜd Sillaääre kaaruti ja palli­haaratsi ostmisel, Seljakopli talu vankri ja hoburakmete soetamisel ning Meelste lahe seltsi ujuvkai soetamisel ja heakorratöödel.
PRIA toetas kõiki 14 projekti, mis MTÜ Hiiukala hindamiskomisjon toetuse määramiseks kõlblikuks oli tunnistanud, kokku enam kui 403 000 euroga.

Veel lugemist:

Uudised

Hankes ette nähtud nõuete täitmata jätmise tõttu pidi Hiiumaa vald loobuma 154 000 eurost, mis mõeldud tänavavalgustuse uuendamiseks. Tagasinõude põhjustas asjaolu, et Hiiumaa vallavalitsus...

Uudised

Sel suvel Kärdla sadamasse neli konteinerhotelli paigaldanud ettevõtja StayBliss OÜ viib hooned minema, aga lubab kulud sihtasutuselt sisse nõuda. Moodulmajade kohaleveoks, paigaldamiseks, kommunikatsioonide väljaehitamiseks...

Teema

Hiiumaa mesinike seltsis vahetus sel suvel juhatus ning eestvedamise võtsid endi õlule kolm naist, kes tahavad esimese asjana välja selgitada, palju saarel üldse mesinikke...

Arvamus

Dr Helve Kansi vastukaja artiklile “Perearstide erimeelsused varjutavad Hiiumaa tervisekeskuse tulevikku.” (Hiiu Leht, 26.09.2023) On kahetsusväärne, et ajalehe artiklis räägitakse tülist minu ja dr...