Connect with us

Uudised

Kärdla sadam võtab juba kuju

Esimesed Kärdla sadama laine­murdjate ehituseks vajalikud kivikoormad jõudsid kohale augustis. Tööd on edenenud kooskõlas üldajagraafikuga ja nüüd, ligi neli kuud hiljem, hakkavad sadamabasseini piirid meres juba oma tegelikku ja õiget kuju võtma.
Põhjamuuli kehandist on kaks kolmandikku valmis, ligi veerandi ulatuses on paigas ka geotekstiil ja graniidist filterkiht.
Lõpule on jõutud lõunakai kesktäitega kai teljest lõuna pool ja lähipäevil alustatakse seal ka raudbetoonist L-elementide paigaldamist.
Elemendid on valmistanud OÜ Rakvere Betoon, ettevõtte tootmistingimused ja kehtivad sertifikaadid vastavad projektiga ette nähtud nõuetele, samuti on neil varasem sadama­elementide valmistamise kogemus.
Idamuuli kehandist on valminud ligi 60 protsenti.
Paralleelselt ehitustöödega on toimunud lainemurdjate kindlustamiseks kasutatavate graniitkivide vedu. Vihmase sügise tõttu pehmeks muutunud põldudelt ei ole olnud nende kättesaamine just kõige lihtsam, kuid vajaminevast kogusest (22 275 m3) on praeguseks ligi kolmandik välja veetud ja osa  ka sadama­konstruktsioonis lõplikult paika pandud.
Töövõtjale on probleemiks olnud sobiva süvendusfirma leidmine. Põhjuseks vastavat tööd tegevate ettevõtete vähesus Eestis ja nende hõivatus. Nüüdseks on otsustatud sadama basseiniosa süvendada ekskavaatoriga selleks rajatavatelt teedelt ning faarvaatri süvendamine jätta järgmisele suvele, peale kalade kudemisperioodi lõppu.
Väljakaevatav pinnas kasutatakse sobivusel arendusala täiteks.
Euroopa regionaalarengu fondist rahastatav piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meede katab ligi 68 protsendi ulatuses Kärdla linna viimaste aegade suurima projekti, sadama rekonstrueerimise kulud.

HILLAR KUKK
SA Kärdla Sadam

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...