Connect with us

In Memoriam

JÄRELHÜÜE | Ahti Rool

Ahti Rool 12.01.1939 – 02.12.2023

Möödunud laupäeval, 2. detsembril lahkus 84 eluaastal meie seast igaviku radadele Hiiumaa suguvõsauurija, maleentusiast, ehitusinsener ja endine Kärdla linnapea Ahti Rool.

Ahti sündis 1939. aastal Tallinnas põliste hiidlaste Anette ja Laur-Artur Rooli perekonda. Sõjakeeris viis isa Venemaa avarustesse ja ema naasis pojaga Hiiumaale. Alghariduse sai Ahti Emmastes, edasine koolitee jätkus pealinnas. Pärast põhikooli asus ta õppima Tallinna ehitustehnikumi tööstus- ja tsiviilehituse erialale, mille lõpetas 1959. aastal kiitusega.

Tema esimeseks töökohaks sai Tallinna territoriaalehitustrusti Keila ehitusvalitsuse inseneri ametikoht. Samal ajal taotles ta erialast kõrgharidust Tallinna polütehnilise instituudi kaugõppes. Tuleviku ülesehitamise katkestas kolmeaastane sõjaväekohustus, mis viis ta teenima Kaliningradi oblastisse.

  1. aastal jätkas Ahti haridusteed Leningradi ehitusinseneride instituudis. Õpingute ajal abiellus ta kursusekaaslasega ja perre sündis kaks poega. Hiljem sai ta vanaisaks mitmele lapselapsele.

Pärast diplomitöö kaitsmist 1967. aastal suunati ta tööle Leningradi kapitaalremondi peavalitsusse. Kõrgkoolis koos erialaga omandatud ohvitseri kutse viis ta aasta hiljem taas riiki teenima – seekord Udmurtiasse, kus oli kaks aastat Iževski autotehase ehitustel töödejuhataja.

Sõjaväest vabanemisel pöördus ta tagasi Leningradi ning pani end proovile ehituse projekteerijana, alustades reainsenerist kuni peainseneri ja –konstruktorini. Viimased aastad Leningradis möödusid ministeeriumide ehitusettevõtete ja asutuste inspekteerijate grupijuhina.

  1. aastal tuli Ahti Eestisse, Hiiumaale, kus asus ametisse Hiiu KEKis kuni selle reorganiseerimiseni. Järgnesid aastad vabakutselise ehitusspetsialistina. Aprillist 1994 novembrini 1996 töötas ta Hiiu maavalituses ehitus- ja energeetikanõunikuna.

Järgnes lühiajaline karjäär Kärdla linnapeana. Poliitiline olustik oli sel ajal linnas väga pingeline ja õige pea tüür vahetus. Ahti naasis vabakutselise ehitusspetsialisti leiva peale. Uue aastatuhande eel asutas ta oma ehitusettevõtte, mis tegutses 2004. aastani. Pensionieas tegutses ta nõustajana.

Ahti hobiks oli male ja ühes kaasamõtlejatega oli ta 1994. aastal Hiiumaa maleklubi asutajate seas. Tema teine hobi, suguvõsauurimine, oli Hiiumaal laiemalt tuntud. Arhiivides sobramise asemel eelistas ta inimestega suhtlemist ja läbi vestluste andmete kogumist.

Tema suur ambitsioon oli koostada vähemalt poolsada hiidlaste sugupuud. Jaanuaris 2007, mil temast sai suguvõsauurijaid ühendava Eesti genealoogia seltsi (EGeS) Hiiumaa osakonna asutajaliige ja esimene juhataja, oli tal kaante vahel viis, elektrooniliselt valmis seitse ning töös 39 sugupuud.

Ahti Rooli mälestusteenistus oli eile, 7. detsembril Rahumäel ja samas on ka tema viimne puhkepaik.

Veel lugemist:

Uudised

Esimene sündmusterohke nädalavahetus Hiiumaal tõi kohe kaasa nelja ja poole tunnised ooteajad Heltermaa sadamas, kuna vedaja ei osanud nii suurt külastajahuvi oodata. Kella poole...

Digileht

Hiiu Leht 28.mail Pühapäevane Heltermaa: 5 tundi praamijärjekorda Riho Sibula kitarrikeeltest said ehted Tuulekala festival tegi rekordi Sõrul hoitakse rannarahva juuri elus Digilehe saab...

Politsei

Eelmisel nädalal pidi Hiiumaal politsei roolist eemaldama koguni viis juhti, kes olid enne rooli istumist vägijooki mekkinud. Kärdla politseijaoskonna juht Moonika Raudsepp ütles, et...

Uudised

Kuigi 14. Tuulekala trollingul kogusaak läbi aastate kõige kehvem polnudki, siis osalejate arvuga võrreldes kala ikkagi nappis.  Tänavune Orjakus toimunud Tuulekala festival kirjutas ennast...