Connect with us

In Memoriam

Järelehüüe

Hiiumaa spordielu on tabanud suur kaotus, meie hulgast lahkus Toivo Pruul.
Asudes 1977. aastal tööle Hiiumaa spordikooli treenerina, muutus tema töö tulemusena sporditegevus Hiiumaal sihipäraseks. Kiirelt organiseeris Toivo kergejõustikurahva ühinemise – Endel Aru ja Helve Rakkaselg Kärdla keskkoolist, Hannes Maasel Käina ja Anne Golub Emmaste koolist. Toivo Pruul suutis need inimesed koondada ühtseks spordi­aktiiviks, kelle eestvedamisel saavutati kergejõustikus suure­päraseid tulemusi.
1990ndate lõpus ja 2000ndate algul oli Hiiumaa kergejõustiku nn kuldajastu – oli väga palju vabariigi tipptasemel kergejõustiklasi ja korraldati mitmeid suurvõistlusi. Minu meelest oli kõige olulisem neist 2011. aastal korraldatud Taavi Peetre mälestus­võistlus, kus Toivo oli üks peakorraldajatest ja võistluse peakohtunik. See võistlus on Hiiumaa läbi aegade kõrgeima tasemega spordivõistlus. Kuulitõuke võitis Eesti rekordist parema tulemusega – 20,60 meetrit Maris Urtans Lätist.
Lisaks heale treeneritööle oli Toivole tähtis ka noorte spordikohtunike ette­valmistamine ja koolitamine. Selle suurepärase töö tulemuse parimaks näiteks oli Kärdlas peetud Lääne­mere saarte noorte mängude kergejõustiku­võistlused, kus põhiraskus oli noortel kohtunikel. Eesti kergejõustiku liit tunnistas selle võistluse aasta parimaks Eestis.
Toivo käis tihti õpilastega mandril võistlustel. Alati peale seda helistas ta mulle ja rääkis noorte tulemustest. Toivo oli alati õiglase meelega ning suhtus ise ja nõudis ka teistelt inimestesse austavat suhtumist. Sadadele noortele andis Toivo edasi sportlikke oskusi. Kuid veelgi olulisem on, et ta andis neile edasi kogu eluks headust ja elutarkusi.

Lembit Sauer

Veel lugemist:

Uudised

Pressinõukogu arutas Kärdla osavalla vanema Aivar Viidiku kaebust Hiiu Lehes 29. detsembril 2023 ilmunud artikli „Arvo Haasma paneb Kärdla muusikakooli juhtimise maha“ peale ja...

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...

Uudised

Hooandjas käima lükatud kampaaniaga soovib Kärdla kool kokku saada 6500 eurot, et soetada uus klaver, mille maksumuseks on 9900 eurot.  Kärdla kooli õpetaja Raili...

Taskuhääling

Saatekülalise Eiki Nestoriga tuleb muuhulgas jutuks Kõpu radar, osavallad, pasunapuhumine, Riigikogu peokutse, ühistransport ning see miks ta 30 aastat kodust ära oli.