Connect with us

Suveleht

Ilmataat säästis laadalisi kaosest

Anu Pallas
Laupäeval leidis Kärdla Vabrikuväljakul tormi trotsides aset suvine käsitöö- ja omatoodangulaat, kuhu kogunes 68 müüjat ja palju laadalisi – õnneks torm laadale midagi halba ei teinud. Kuna ilmajaam oli andnud tormihoiatuse, olid telgid-varjualused püütud püsti panna kindlamini. Lõuna paiku tuulutas Tuuru ja Pika maja vahel pisut rohkem, kuid ohtlikuks tormiks ei paisunud, jalge alla ilmus vaid rohkem ärarebitud lehti.
Keskpäeval enne vihmahoogu kogunes ka külastajaid kõige enam ja vabrikuväljaku ümbrus oli erakordselt tihedasti autosid täis pargitud.
Siin-seal sai käsi puhastada, et pisikud möllu kestel levima ei pääseks ja laada kaubatänavad olid sätitud laiemaks kui tavaliselt.
Nele Eller Hiiumaa käsi-tööseltsi juhatusest ütles Hiiu Lehele, et kirja jõudis end panna koguni 92 müüjat, kuid kõik kohale ei jõudnud. Samas külastajate arvu ta öelda ei osanud: “Tõenäoliselt käis rahvast vähem, aga tegelikult ei oska hinnata, igatahes enamus müüjaid jäid müügiga päris rahule.” Laat pidi algul toimuma aprillis-mais, eriolukorra tõttu lükati see kesksuvele.
“Tundub, et see aeg sobis. Mõtleme loovalt, kuidas edasi teeme,” arutles Eller. Korraldajate nimel tänas ta vapraid laadakülastajaid ja veel vapramaid müüjaid, samuti kohaliku omaalgatuse programmi, mis laada korraldamist toetas. “Ilmavanale tahaks teha kniksu, kraapsu ja sügava kummarduse, et ta meie laata kogu selle ilmakaose keskel nii hoidis,” lisas Eller.
Väsimatult kommenteeris laadamelu Kristjan Arunurm. Päeva jooksul näidati kolme moeetendust “Hiiu moodi”, kus oma autoriloomingut esitlesid Riina Tikerpuu, Kaidi Lillemägi, Sirje Eller, Aet Vohu, Regina Jõeleht, Anneli Tissari, Elga Nõmm ja Natalja Tsvek. Moeetendused olid menukad ja aplausirohked. Vast kõige vähem publikut kogunes viimasele, mil vihm laada-külalisi koju ära juhatas.
Kultuuriprogrammi raames esinesid tantsurühmad West Läänemaalt ja Pööris Saaremaalt ning nende etteastete ajal õnneks ei sadanud. Hiiu huumorit ja meie rahva tervet mõtlemist õhkus pea igast nurgast: Kaika Kalle eksperimentaalne katse-remondi tehas pakkus sarvedest loomasarvenagide kõrval vähemaid ja suuremaid sepiseid, teisal olid väljas uhked kübarad, kotid, sokid-käpikud, pontšod, võis juua angervaksamorssi ja uurida taimedega värvimist. Välja olid pandud puust ja savist nõud, ehetevalikud, ehtsad taluvorstid ja -munad, mesi, vürtsid, ei puudunud värsked marjad ega ka suvelilled. Kaugelt võis silmata silti “Haldjaleib”, kohal oli Lepaniidi mahetalu. Silma hakkasid rõõmsad kaltsuvaibad, kenad nahkesemed, lilledega kaunistatud postkastid ja lindude söögimajad, laste kiiged, müüdi raamatuidki. Kohal olid ka lõunanaabrid, kes pakkusid saaremaist nalja T-särkide ja joogikruuside kujul, aga ka leiba ja koduölut. Silma jäi, et ka Muhu leiba osteti hoolega.

ANU PALLAS
hiiuleht@hiiuleht.ee

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...