Connect with us

Ahto ilmajutud

Ilm hoiab vihmast joont

Foto: Ahto Veensalu. Sellist taevast võib tuleval nädalal kohata pea iga päev.
Nädalavahetus möödus enamasti kuivapoolselt, kuigi mõni paik siiski hoovihma ja ka äikest sai.

Eelolev nädal tuleb sajune ja kel vilja vaja koristama hakata, peaks paraku veel ootama. Ilmaruumi haldajaks jääb üks ja sama madalrõhkkond, mis pesitseb oma ühe keskmega Skandinaavias, kuid saab ookeanilt aeg-ajalt lisaportsu niiskust ja hoiab keerise seega elujõulisena. Meie jääme selle ida-kagupoolsesse serva.

Täna (01.08.) sirutub eelnimetatud keerise üks lohkudest üle Eesti. Pea kõikjal sajab päeval vihma, Hiiumaal on äikesevõimalus veidi väiksem.

Madalrõhkkond on üsna elujõuline ning see survestab ka tuulevälja ning lõuna- ja kagutuule puhangud on päeval rannikualadel 15…18m/s.

Soojakraade on augustikuu kohta võrdlemisi kasinalt: vaid 17…20°C.

Kolmapäeval (02.08.) see lohk ühes laussajuga eemaldub. Öösel sajab vihma veel laialdaselt ja pea üle kogu Eesti, päeval lääne poolt alates asendub laussadu hoovihmadega ja nii võib ka Hiiumaal mõne kuivema hetke sisse teha.

Tuul annab veidi järgi ja pöördub enam edelasse, kuid puhangud ulatuvad rannikualadel 12…15 m/s.

Soojakraade on öösel 15…18°C, päeval tõuseb 20°C ümbrusse ja helgematel hetkedel ka kraad-paar üle 20°C.

Neljapäeval (03.08.) on öösel ilm kahe madalrõhulohu vahel kuivem ja vaiksem.

Päeval jõuab merelt uus ports niiskust ja juba hommikutundidel algab uus vihmasadu. Suureneb ka õhumasside temperatuurikontrast ja nii on ka Hiiumaal suurem tõenäosus äikeseks, just päevasel ajal.

Tuul keerutab end uuest enam kagusse, kuid seda lühiajaliselt ja tugevneb, puhanguid on rannikualadel taas 14…17 m/s.

Öösel on soojakraade 15…18°C, päeval 16…20°C, kui juhtub selgemaid laike, siis võib tõusta ka kraad-paar üle 20°C.

Reedel (04.08.) tuleb tõenäoliselt töönädala üks kuivemaid päevi. Madalrõhkkonnas tekib uus kese Läänemere keskosa kohal ning see liigub kiiresti põhja-kirde suunas ja viib kaasa ka laussaju.

Öö on kuivem, päeval areneb taas hoogsajupilvi, enam on sajuhooge tõenäoliselt Hiiumaa idapoolses osas.

Tuul pöördub ka edelasse ning pisut nõrgeneb.

Sooja on öösel 15…17°C, päeval 17…21°C.

Huvitavad on ilmakaardid aga eelseisvaks nädalavahetuseks, eelkõige alates pühapäeva esimesest poolest. Lõunast jõuab meieni madalrõhkkond, mis kannab külakostina kaasas väga sooja õhumassi. Kui ilm oleks sama õhumassiga selge ja kõrgrõhkkonna meelevallas, tõuseksid temperatuurid 33…36°C-ni. Paraku aga tuleb kuum õhumass kaasa madalrõhkkonnaga ja üle 30°C ei tarvitse vähemalt lääne pool tõusta.

Kuna jääme täpselt kuuma ja jaheduse piirile, siis on võimalikke edasisi arenguid kaks: esimesel juhul kuumus lääne poole ei jõua ja ilm saab suure temperatuurikontrasti tõttu olema väga rohke vihma ja äikesega. Teisel juhul jõuab kuumus üle kogu Eesti, sealhulgas Lääne-Eesti. Sel juhul kandub saju ja äikese raskuskese tõenäoliselt enam mere kohale, kuid päris kuivale ei jää kohe kindlasti. Tänased mudelprognoosid näitavad pühapäevaks – esmaspäevaks pigem esimest varianti.

Kohvikutepäevade ilm saab väga tõenäoliselt tulema sajuhoogudega, mõõduka tuulega ja 20°C ümbruses soojaga. Täpseid sajupilvede tekkekohti hoogsadude puhul on võimatu prognoosida, kuid arvestada tuleks igaks-juhuks kindlasti ka sajuga.

Veel lugemist:

Uudised

Hankes ette nähtud nõuete täitmata jätmise tõttu pidi Hiiumaa vald loobuma 154 000 eurost, mis mõeldud tänavavalgustuse uuendamiseks. Tagasinõude põhjustas asjaolu, et Hiiumaa vallavalitsus...

Uudised

Sel suvel Kärdla sadamasse neli konteinerhotelli paigaldanud ettevõtja StayBliss OÜ viib hooned minema, aga lubab kulud sihtasutuselt sisse nõuda. Moodulmajade kohaleveoks, paigaldamiseks, kommunikatsioonide väljaehitamiseks...

Teema

Hiiumaa mesinike seltsis vahetus sel suvel juhatus ning eestvedamise võtsid endi õlule kolm naist, kes tahavad esimese asjana välja selgitada, palju saarel üldse mesinikke...

Arvamus

Dr Helve Kansi vastukaja artiklile “Perearstide erimeelsused varjutavad Hiiumaa tervisekeskuse tulevikku.” (Hiiu Leht, 26.09.2023) On kahetsusväärne, et ajalehe artiklis räägitakse tülist minu ja dr...