Connect with us

Juhtkiri

Hiiumaa jäätmejama

Ei, see pole kirjaviga. See, mis toimub Hiiumaa korraldatud jäätmeveo ümber, on juba tõeline jama, mille keskmes Hiiumaa jäätmejaam.
Jäätmefirma AS Eesti Keskkonnateenused trikitamiste tõttu on Hiiumaa omavalitsuste liit, OÜ Hiiumaa Prügila ja keskonnaamet kulutanud palju raha, et pidada ettevõttega kohtuvaidlusi. Kõik need kulud makstakse meie, maksumaksjate rahast. Kui kohtukulusid poleks ja jäätmevedaja kõik segaolmejäätmed korrektselt jaama üle annaks, saaks ettevõte hakkama. Praegu mitte ja kahjuminumbrid kasvavad.
Prügivedajal aga paistab raha jätkuvat, sest just äsja vaidlustas ta riigihanke, mille Hiiumaa omavalitsused kuulutasid välja jäätmevedaja leidmiseks pärast senise lepinguperioodi lõppemist 1. aprillil. Hiiumaa omavalitsejaid ootab ees järjekordne kulukas kohtuasi.
Mis võiks olla jäätmefirma eesmärk? Asjaga kursis olevad inimesed oletavad, et saare omavalitsustele kuuluva OÜ Hiiumaa Prügila pankrotti ajamine, et see siis pankrotipesast endale osta.
Imelik on keskkonnaministeeriumi positsioon selles loos. Eriti, kui vaadata praegu tutvumisringil liikuvat riigi jäätmekava eelnõu. Selles on keskkonnaministeeriumi ametnikud Hiiumaa kohta kirjutanud, et “aeg-ajalt ei tööta Hiiumaa jäätmejaama ümberlaadimisjaam, kuna jäätmekogumisfirmad korraldavad jäätmete pressimist ise”.
Miks mitmuses, kui tegemist on ÜHE jäätmekogumisfirmaga?
Sisuliselt aga on see lause õigustus ASi Eesti Keskkonnateenused senisele tegevusele.
Ja ometi on jäätmefirma senine tegevus olnud sügavas vastuolus Hiiumaa jäätmekavaga ja jäätmehoolduseeskirjaga ning nagu kohus tunnistas, eiranud ka pakkumiskutse dokumentides olnud nõuet jäätmete äraandmiskoha mõttes. Kas need dokumendid ja otsused ei ole keskkonnaministeeriumi jaoks siduvad?
Ometi ehitati Hiiumaa jäätmejaam ministeeriumi täiel toel ja teadmisel ning riik kasutas keskonnainve    steeringute keskuse kaudu selleks ehituseks miljoneid kroone maksumaksja raha.
7. jaanuar 2013

Veel lugemist:

Uudised

Kui paar nädalat tagasi pakkusid jahimehed, et vast on Hiiumaal elanud karu Saaremaale läinud, siis reedel sai Valgu kandis kinnitust, et loom pole ära...

Taskuhääling

Hiiumaal toimub neil päevil 16 riigi osalusel miinitõrjeoperatsioon Open Spirit 2024. Miinijahtimisest ja mereväest rääkis köik jütud ära Eesti Mereväe miinisõja divisjoni ülem Ott...

Huudised

Eelmisel nädalal Kõrgessaares Utoopia Nr 9 külalistemajas avastatud vargus lahenes tänu vihjetele ja pühapäeva hommikul jõudis Toivo Pildi teos Utoopi seinale tagasi. “Pilt oli...

Uudised

Nelja Nurga Galeriis avati 4. aprillil Maret Kukkuri esimene isikunäitus “Fragmendid“. Näitus koosneb Itaalias veedetud aastate (2017–2022)  jooksul tehtud kahekümnest  fotost, mis on temaatiliselt...