Connect with us

Juhtkiri

Hiiumaa jäätmejama

Ei, see pole kirjaviga. See, mis toimub Hiiumaa korraldatud jäätmeveo ümber, on juba tõeline jama, mille keskmes Hiiumaa jäätmejaam.
Jäätmefirma AS Eesti Keskkonnateenused trikitamiste tõttu on Hiiumaa omavalitsuste liit, OÜ Hiiumaa Prügila ja keskonnaamet kulutanud palju raha, et pidada ettevõttega kohtuvaidlusi. Kõik need kulud makstakse meie, maksumaksjate rahast. Kui kohtukulusid poleks ja jäätmevedaja kõik segaolmejäätmed korrektselt jaama üle annaks, saaks ettevõte hakkama. Praegu mitte ja kahjuminumbrid kasvavad.
Prügivedajal aga paistab raha jätkuvat, sest just äsja vaidlustas ta riigihanke, mille Hiiumaa omavalitsused kuulutasid välja jäätmevedaja leidmiseks pärast senise lepinguperioodi lõppemist 1. aprillil. Hiiumaa omavalitsejaid ootab ees järjekordne kulukas kohtuasi.
Mis võiks olla jäätmefirma eesmärk? Asjaga kursis olevad inimesed oletavad, et saare omavalitsustele kuuluva OÜ Hiiumaa Prügila pankrotti ajamine, et see siis pankrotipesast endale osta.
Imelik on keskkonnaministeeriumi positsioon selles loos. Eriti, kui vaadata praegu tutvumisringil liikuvat riigi jäätmekava eelnõu. Selles on keskkonnaministeeriumi ametnikud Hiiumaa kohta kirjutanud, et “aeg-ajalt ei tööta Hiiumaa jäätmejaama ümberlaadimisjaam, kuna jäätmekogumisfirmad korraldavad jäätmete pressimist ise”.
Miks mitmuses, kui tegemist on ÜHE jäätmekogumisfirmaga?
Sisuliselt aga on see lause õigustus ASi Eesti Keskkonnateenused senisele tegevusele.
Ja ometi on jäätmefirma senine tegevus olnud sügavas vastuolus Hiiumaa jäätmekavaga ja jäätmehoolduseeskirjaga ning nagu kohus tunnistas, eiranud ka pakkumiskutse dokumentides olnud nõuet jäätmete äraandmiskoha mõttes. Kas need dokumendid ja otsused ei ole keskkonnaministeeriumi jaoks siduvad?
Ometi ehitati Hiiumaa jäätmejaam ministeeriumi täiel toel ja teadmisel ning riik kasutas keskonnainve    steeringute keskuse kaudu selleks ehituseks miljoneid kroone maksumaksja raha.
7. jaanuar 2013

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...