Connect with us

Persoon

Hiiula jätkab uue dirigendi taktikepi all

erakogu
Laialimineku plaane pidanud segakoor Hiiula jätkab uue peadirigendi Ragne Rüütelmaa taktikepi all, üle annab selle koori asutaja ja dirigent Sirje Lillo.
Käina kultuurikeskuse juhataja Ly Meldorf, kes ise ka kooris laulab, rääkis, et Sirje Lillo lubas koori suurele peole viia ja tegi lubatu teoks – Hiiula laulis tänavusel XXVII laulupeol “Minu arm”.
“Meil oli ammu kokkulepe, et Sirje teeb laulupeo ära ja siis läheme laiali,” selgitas Meldorf. “Õnneks leidsime Ragne ja lisaks on valmis meid juhendamas käima ka Raul Talmar. Sirje ise kindlasti enam ka laulma ei jää, aga ta on väga õnnelik, et Ragne koori üle võttis.”
Meldorf rääkis, et muusikapedagoogist Sirje unistus oli juhtida segakoori ja Hiiumaale elama asudes see unistus ka teoks sai. Segakoor Hiiula loodi 1982. aastal Ühenduse kolhoosi koorina dirigent Sirje Lillo eestvedamisel. Hiiula tegutses aktiivselt 17 aastat ja omas laialdast repertuaari. Peale 1999. aasta laulupidu lahkus enamus koori meeslauljaid mandrile tööle. Seetõttu peatus Hiiula tegevus üheksaks pikaks aastaks.
Üks algusaegade koorivanemaid Maie Padu on Hiiu Lehe veergudel meenutanud, et kui 2007. aastal saadi kokku koori asutamise 25. aastapäeva tähistamiseks, lasi Sirje Lillo lendu mõttekatke, et võiks ju uuesti laulma hakata. Uue hoo saigi koor sisse 2008. aasta kevadel ja laulis Sirje Lillo käe all veel 11 aastat.

Hiiula esimesed kokkusaamised
Reede, 13. september kl 18
Kolmapäev, 18. september kl 18. Käina huvi- ja kultuuri­keskuses.
Dirigent Ragne Rüütelmaa
Oodatud uued meeslauljad

INTERVJUU
Ragne Rüütelmaa, mis tõi Teid Hiiula juurde?
Olen Hiiumaalt pärit ja siin üles kasvanud. Praegu õpin pealinnas Ksenija Grabova käe all kolmandat aastat koorijuhtimist, kuid oma koduks pean alati Hiiumaad. Noore dirigendina on äärmiselt oluline saada mitmekülgset praktikat, seega, kui tuli pakkumine Hiiula poolt peadirigendi kohale, ei tulnud vastus väga pika kaalutlemise järel. Suurepärane võimalus arendada kodusaarel koorimuusikat ning pääseda aeg-ajalt linnakärast.
Millised on Teie kui koorijuhi ootused?
Nagu iga koori puhul, on minu ootuseks siiras seltskond, kes naudib koorimuusikat, seda protsessi ja koos harmoniseerimist. Minu jaoks mängib väga suurt rolli meeldiv õhkkond, kus iga laulja tunneks ennast koduselt.
Mis ootab koorilauljaid ees?
Eks esmalt mõjub koosmusitseerimine positiivselt inimese kehale ja vaimule. Teisalt usun, et iga inimese jaoks on oluline pidev eneseareng ja koorimuusikas saab seda küllaga. Muusikaliseks väljundiks on kooril kindlasti esinemised – esimene ülesastumine on plaanis väikse advendikontserdiga mõnes Hiiumaa kirikus ning suve alguseks planeerime kindlasti ühe välisreisi. Samuti astume üles vabariigi aastapäeva tähistamisel. On tänuväärne, et kooril on võimalus kutsuda proovidesse ka teisi dirigente. Olen pealinnas töötanud koos maestro Raul Talmariga ja nüüd on ta pannud õla alla ka Hiiula juhendamisele. Kooril on suurepärane võimalus kord kuus laulda maestro käe all, mis annab lauljatele suurepärase kogemuse väga hinnatud dirigendiga. Samuti loodan kord kvartalis Hiiumaale meelitada oma erialaõpetaja Ksenija Grabova, kes on Eesti üks parimaid noori dirigente. Erinevad dirigendid ja tööstiilid rikastavad igal juhul koorilaulja maailma.
Keda ootate koori?
Olen arvamusel, et harrastuskooris peaks saama laulda iga inimene, kes seda südamest soovib. Praegu aga otsin lisaks esmajoones meeslauljaid. Minu suureks sooviks on populariseerida koorimuusikat Hiiumaal ja just noorte seas. Tundub, et noortele on jäänud koorimuusikast maik kui hääbuvast ning väga igavast sunniviisilisest tegevusest, mida harrastavad vaid pensionärid. Tegelikult see nii ei ole, koorimuusika on tähtis igas vanuses inimese kehale ja vaimule.

Küsis Ly Meldorf

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...