Connect with us

Uudised

Heinahooaeg algas tavapärasest kuu varem

Annaliisa Post
Kevadise pika põua tõttu pidid Hiiumaa põllumehed heina­teoga alustama kuu aega varem kui tavaliselt ja mõnel on hein juba valmiski.
Viiri lüpsifarmi peremees Olavi Ellermäe ütles, et tahtis tegelikult silo teha, kuid saak kuivas kohe ära ja tuli hoopis heina tegema hakata. Ellermäe rääkis, et pole kunagi enne jaanipäeva heina teinud, välja arvatud üks aasta, mil niitis heina 17. juunil. Tänavu niitis ta juba 24. mail ja juuni alguses sai hein valmis. “Kui ida-kitsehernes läheb õitsema, siis sa ei või jätta teda kauemaks [kasvama],” selgitas Ellermäe. “Muidu tal vars puitub ära ja ta pole enam sellise väärtusega.”
Kuigi heinasaak on varajane, on see põllumeeste sõnul tunduvalt kesisem kui tavaliselt. Hiiu Agro peremees Sulev Matto tõi näitena ühe väiksema põllu: kehval aastal saab sellelt 25 heinapalli, kuid heal aastal on ta saanud ka 50.
Tänavune liigitub paraku kehvaks aastaks, sest Matto sai samalt põllult 25 heinapalli.
Niidi farmi noorperemees Kaarel Niit ütles, et kehva heinasaagi on põhjustanud kuivus ja metssead, kes maa üles kaevanud.
Pikk põud on oma jälje jätnud ka karjamaadele. Nii Ellermäe kui ka Niit rääkisid, et rohtu on vähe ja selle natukese, mis karjamaadel leidub, on loomad juba ära söönud. Niit ütles, et nemad annavad veistele silo ja heina juurde, sest muidu ei mängi välja. Ellermäe annab oma loomadele samuti silo juurde. Tema sõnul käivad veised karjamaal vaid aega veetmas ja natuke rohtu nokkimas. Samas on Kalda talu pere­mehe Mati Vallikivi sõnul tema karjamaadel rohtu piisavalt, kuid kuivanud laigud on siiski sees, ent loomadele lisasööta viima pole ta pidanud.
Vihma pole saarel tulnud umbes kuu aega. Kuriste külas tegutsev Vallikivi rääkis, et viimati sadas maikuu esimestel päevadel ning Emmaste põllumehe Niidi sõnul sadas viimati 18. mai hommikul.
Vallikivi lisas, et ilmateade on küll vihma lubanud, kuid tegelikult pole tulnud tilkagi.
Ellermäe rääkis, et talle meeldib vihmane suvi, sest siis kasvab rohi karjamaadel paremini. “Selline puhkajate suvi, seda me ei salli,” lisas ta.
Niit ütles, et suhtub praegusesse põuda kaine mõistusega. “Küllap see ongi looduse vangerdus, vaadates tagasi eelmisele üliniiskele sügisele,” rääkis Niit. “Leian, et põllutöösid tuleb teha siis, kui kõige suurem aktsionär nimega Ilm seda võimaldab.”
Vallikivi teadis rääkida, et niitma peab vana kuu ajal, sest siis söövad loomad kõige suurema isuga. Noorkuu ajal niidetud heina ei taha tema sõnul loomad hästi süüa. Kuufaaside kalendri järgi on vana kuu tänasest teisipäevani.
Lisaks heinale teevad põllu­mehed ka aktiivselt silo.
Vallikivi sõnul oli tal kolmapäeval pool esimesest niitest valmis. Niit rääkis, et sai juba teisipäeval siloga ühele poole. Matto oli intervjuu andmise ajal just silokogumismasina juures ametis. Tema ütles, et tegi kevadise söödapuuduse tõttu silo kahes järgus ning soovis õhtuks teise järguga valmis saada.

Annaliisa Post

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa vallavalitsus määras1 sihtasutuse Hiiumaa Sadamad nõukogu liikmeteks Raido  Randmaa, Omar Jõpiselja, Marko Pruuli, Meelis Pielbergi ja Kadri Tikerpuu. Detsembrist alustavas nõukogus on senise...

Uudised

Ristitee hobusekasvataja- ja rautaja Johannes Mooste (26) hakkas Hiiumaal käima juba kümnendas klassis. Kuni ühel hetkel tundus, et kodu ongi saarel ja pole vaja...

Uudised

SA Hiiumaa Arenduskeskuse ja MTÜ Hiiumaa Ettevõtjate Liidu toel loodud fondi stipendiumi suurus on 300 eurot kuus kuni stipendiaadi õpingute lõpuni. Kolmapäeval toimunud Hiiumaa...