Connect with us

Uudised

Heiki Nabi pronks ehk juba 15 aastat tipus!

FB/wrestling.ee
Maadleja Heiki Nabi võitis Kasahstanis Nur-Sultanis maailmameistrivõistlustel pronksmedali.
See on 34aastase hiidlase seitsmes tiitlivõistluste autasu. Nabi auhinnakapis on viis maailmameistri medalit: kaks kulda, üks hõbe ja kaks pronksi, lisaks olümpiamängude hõbe ja Euroopa meistrivõistluste pronks.
“See oli aasta olulisim võistlus ja lõpptulemusega olen kindlasti rahul,” ütles Nabi võistlusjärgses telefoni­intervjuus Vikerraadiole. “Miinimumeesmärk oli saada olümpiapääse, kuna siin oli jagamisel kuus kohta ja pärast seda võistlust jääb alles ainult neli vaba kohta.”
Ikka heas vormis
Heiki Nabi esimene treener Tiit Madalvee ütles, et on tulemusega väga rahul. Samas hindas ta enamgi asjaolu, et Nabi on suutnud 15 aastat järjest püsida kõige kõrgemas tippkonkurentsis. Võitis ju Heiki oma esimese medali, pronksi, universiaadilt juba 2005. aastal, vaid aasta hiljem pärjati ta maailmameistriks.
Samas tõi ta näite, et maadleja Johannes Kotkas, kes alustas maadlusega juba noore mehehakatisena, suutis konkurentsis püsida veel 45aastaseltki.
Heiki fenomeni, saavutada 34aastasena suurtulemusi, pidas treener Hiiumaa ja vaimu koostööks. “Ta on talupoiss, kasvanud tervisliku toidu ja maatöö pealt,” selgitas Madalvee, kes ise on 12kordne Eesti meister. “Heikil oli juba noorena suhtumine paigas, ta oskab süveneda ning suudab keskenduda, lisaks on tal tugev eneseusk.”
Madalvee hinnangul peituvad Heiki seekordse medali tagamaad ettevalmistuses: tegi ta ju viimastel aastatel muudatusi kehalises ette­valmistuses, jõutreeningutesse tekkisid uued nüansid, muutus ka treeningute ülesehitus. Ta tõi konkreetse näite suvisest ühistreeningust: “Heiki treeningplaan on minutipealt paigas – trenn kestab tund aega ja on väga intensiivne.”
Vanuse lisandudes tulebki Madalvee sõnul treeninguid teisiti üles ehitada – see peab olema lühem ja intensiivsem – ning senisest veel olulisemaks muutub täisväärtuslik puhkus treeningute vahel.
Medaligarantiid pole
Ilmselt tuli nüüdseks kahe lapse isal seekordseks MMiks tööd senisest veel rohkem teha, oletas Madalvee. Ühelt poolt mõjutavad seda eluaastad, teisalt see, et maadlejana on ta nüüd vastastele läbi ja lõhki tuntud.
Uuel aastal Jaapanis toimuvatele suveolümpia­mängudele võib Heiki nüüd, mil olümpiapilet taskus, vaadata optimistlikult. “Samas mingit garantiid ei ole, et medal tuleb,” nentis Madalvee. “Kõik ju töötavad tugevasti selle saamise nimel.”
“Tuleb loota, et Heiki tervis peab vastu,” hoiab Madalavee oma kunagisele õpilasele pöialt. “Heiki tervislik seisund on praegu hea ja psüühika tugev,” hindas 82aastane ja jätkuvalt heas füüsilises vormis Tiit Madalvee.

HERGO TASUJA

Heiki Nabi teekond MMi pronksini
Kreeka-Rooma maadluse maailmameistrivõistlusi (MM) alustas raskekaallane Heiki Nabi (kuni 130 kg) turniiri avaringis kindla võiduga, ent jäi kaheksandikfinaalis alla kuubalasele Oscar Pino Hindsile.
Kuna kolme MMmedali omanik Hinds võitis ka kaks järgmist kohtumist ja jõudis finaali, sai Nabi lohutusringis edasi maadelda. Seal alistas Nabi esmalt India maadleja Naveen Naveeni 9:0 ja oli teises matšis 3:1 parem Kõrgõzstani maadlejast
Murat Ramonovist. See võit tagas Nabile koha 2020. aasta Tokyo olümpia­mängudele.
Viimases, pronksimatšis alistas Nabi 8:0 iraanlase Amir Mohammadali Ghasemimonjezi, kes teenis matši jooksul keelatud võtete eest kolm hoiatust.
Delfile antud intervjuus ütles Nabi, et pronksimatš oli väga kummaline ja teda üllatas, et iraanlane sedamoodi käitus. “Ta ootused olid kõrged. Lootis, et suudab mind püstimaadluses ära suruda, aga ei suutnud. Siis hakkas tegema kõike, mis maadluses on keelatud – togis peaga, tallas varvastel, haaras sõrmedest, nügis põlvega. Pärast matši oli mu nägu hoopidest üsnagi valus. Õnneks ei lasknud kohtunikud matšil koledaks minna ja jagasid õiglaselt karistusi,” rääkis Nabi.
HERGO TASUJA

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Näib, et talvel enam pikka pidu pole ja suurt pakast enam ei tule. Välistada ei saa aga lühiajalisi ja teravaid külmalaineid. Eesolev nädal tuleb...

Uudised

Pressinõukogu arutas Kärdla osavalla vanema Aivar Viidiku kaebust Hiiu Lehes 29. detsembril 2023 ilmunud artikli „Arvo Haasma paneb Kärdla muusikakooli juhtimise maha“ peale ja...

Arvamus

Mäletan jutuajamist naabrinaisega eelmise aasta suve lõpus. Tere-tere, kuidas läheb, ei tea, mis see ilm ka toob.  „Ei, niisugust kuiva juunikuud ei mäleta, et...

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...