Connect with us

Tervis

Haigekassa valveteks lisaraha ei andnud

Hiiumaa haiglas üle 30 aasta töötanud günekoloog Merike Tingas otsustas 10. augustist puhkusele ja septembrikuust pensionile jääda. Praegu otsib haigla arste, kes tuleksid sünnitusosakonda valveid tegema. Raha selleks tuleb haiglal leida enda eelarvest, sest haigekassa keeldus lisaraha andmast.
Haigekassa koostas eksperthinnagu sihtasutuse Hiiumaa Haigla taotluse kohta ning leiab, et esitatud materjalide põhjal ei ole haigla lisarahastamine sünnitusabi pakkumise jätkamiseks põhjendatud.
SA Hiiumaa Haigla pöördus tänavu 30. aprillil sotsiaalministeeriumi, haigekassa ja vastavate erialaseltside poole murega, et haigla ainuke günekoloog lahkub pensionile, mille tulemusena haiglal kaob võimekus osutada sünnitusabi- ja günekoloogia tervishoiuteenust.
16. juunil toimunud kohtumisel lepiti kokku, et haigla koostab SAga Põhja-Eesti Regionaalhaigla täiendava rahastamise taotluse koos põhjendustega ja haigekassa teeb selle põhjal eksperthinnangu vältimaks teenuse dubleerivat rahastamist.
Pealinna
arstid kallimad
Haigla tasustas jooksval aastal ja tasustaks ka järgneval aastal arstide tööd vastavalt sõlmitud kollektiivlepinguga kehtestatud miini­mumtasule 9 eurot tunnis. Ööpäevaringselt peab olema tagatud günekoloogiline valmisolek ehk koduvalve, mille eest on haigla maksnud
1,6 eurot tunnis.
Tallinna günekoloogid oleks valmis tegema Hiiumaal tööd 13 euro eest tunnis ja koduvalvet 10 euro eest tunnis. Lisaks tuleb haiglal hüvitada saabuvate arstide transpordi- ja majutuskulud. Haigekassale esitatud arvutustest selgub, et aastane palgakulu koos maksudega oleks ligi 126 000 eurot ning majutus ja transpordikulud ligi 8000 eurot, sellest tulenevalt hindas haigla järgmise aasta täiendava rahastamise vajaduseks 94 000 eurot.
Haigekassa: Raha peaks jätkuma
Haigekassa võttis aluseks 1. jaanuarist 2016 kehtima hakkava arstide miinimumpalga määra 10 eurot tunnis ja leidis, et ühe erialaarsti aastase valmisolekutasu hinnaks on järgmisel aastal veidi üle 130 000 euro. Eriarstiabis on lisaks arvestatud miinimumpalgale rakendatav palgakoefitsient 1,3.
Haigekassa võrdles Hiiumaa haigla günekoloogia, sünnitusabi, noorte reproduktiivtervise arendamise ja emakakaelavähi varajase avastamise lepingu erialade teenuste mahtu 2014. aastal. Selle alusel arvutas haigekassa, et kui mahud jäävad samale tasemele, on naistearsti aktiivtöö eest saadav tasu 2016. aasta palgamääraga ligi 29 000 eurot aastas, günekoloogia ja sünnitusabi teenustele makstav tasu koos valmisolekutasuga aga ligi 159 000 eurot.
Haigekassa järeldus oli, et antud tasu katab ära Hiiumaa haigla kulu 2016. aastal, mis haigla arvutuste kohaselt on veidi üle 133 000 euro.
Haigekassa tegi sama metoodikat kasutades arvutuse ka 2015. aasta taotluse kohta ja leidis, et Hiiumaa haigla taotlusest tulenev kogukulu sel perioodil on ligi
53 000 eurot.
“Seega ei saa haigekassa hinnangul väita, et Tallinnast teenust osutama tulevate arstide personalikulu on suurem, kui seda on võimalik katta haigekassa tasutava hinnaga,” seisab haigekassa tehtud järeldustes.
Samuti juhtis haigekassa tähelepanu sellele, et kui Hiiumaa haigla esitatud tulude-kulude tabelis on sünnitusabi valmisolekutasuks märgitud viiendik raviasutuse kogu valmisolekutasust, siis tegelikult makstakse Hiiumaa haiglale valmisolekutasu kolme eriala kohta. See tähendab, et sünnitusabi tuludesse tuleks arvestada kolmandik makstavast valmisolekutasust.
Hiiumaa haiglast selgitati, et lisaks haigekassa poolselt märgitud kolme nn valveringi rahastamisele on nendest valvesolekutasudest makstud ka labori- ja röntgenitöötajate, anestesioloogi ja operatsioonitoa kolmeliikmelise brigaadi valvesoleku eest, keda erakorralistes olukordades samuti vaja läheb.
Lootus: abi valitsuselt
Juunis kirjutas SA Hiiumaa Haigla juhatuse liige Gennadi Aavik, et Hiiumaa haigla sünnitusosakond jääb tegutsema. “Rahustan kõiki hiidlasi – kui dr Merike Tingas augustikuus puhkusele läheb ja selle järgselt pensionile jääb, töötab sünnitusosakond edasi. Kõik lapseootel naised võivad meie hubases sünnitusosakonnas oma suurt imetegu ilmale tuua. Nii hiidlased kui mandrirahvas.” Aavik ütles seda tuginedes haigekassaga peetud koosolekul räägitule, kus öeldi välja otsus oli, et Hiiumaale sünnitusosakond jääb.
Lahendusena nähti mandri arstide töötamist saarel, näiteks nädala kaupa. “Ilmne on see, et arst ei tule kodunt kaugele Hiiumaale tööle, saades meie arstidega võrdväärselt  valvetunni eest vaid 1,6 eurot. Kuid finantsraskustes oleval haiglal puudub võimalus maksta olemasolevast suuremat töötasu. Vajaliku lisaraha puudumine on regionaalne probleem ja selle leidmiseks  palutakse abi valitsuselt.”

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Kui veel mõned päevad tagasi arvasid ilmamudelid, et Hiiumaa ja mandri lääneserv jääb suuremast lumesajust puutumata, siis tänaseks on mudelid suhteliselt üksmeelel, et just...

Uudised

Hiiumaa osavallad müüvad maha vara, mida endal vaja pole. Pakkumisel on nii kortereid, laoruume, elamumaad ja tootmismaad kui ka maatulundusmaad. Eelmisel aastal korraldas Hiiumaa...

Digileht

Hiiu Leht 23. aprillil Osavallad müüvad edukalt maad Miks võetakse liinidel alt maha madalaid kadakaid? Hiiumaa tüdruk naases Küproselt pronksmedaliga Eurovalimised 2024 | Anti...

Arvamus

Viimase (19.04) Hiiu Lehe juhtkiri tõi välja, et kohaliku omavalitsuse volikogu valimiseni on jäänud poolteist aastat ning näha on, et soovitakse kaaklema hakata. Tagamaa...