Jälgi meid

UUDISED

Ettevõtlusnädal 2021 tunnustused

Liina Siniveer
Aasta alustaja 2020 tiitli pälvis By Dagö OÜ, mis on tuntud lavendlitaluna. Pereettevõtte üks juhtidest, Taavi Liivandi rääkis intervjuus, et talu tegutseb aastast 2018, mil nad rajasid lavendlipõllu ja edasi on nad järjest laiendanud toodete sortimenti. Pop-up poe avavad nad üksnes avatud talude päeval, kuid oma toodangut müüvad oma partnerite kaudu nende poodides. Kõigile toodetele on ettevõte taotlenud Hiiumaa rohelise märgi.
Hiiumaa sõber 2020 on OÜ Recado Meedia, mida tunnustati initsiatiivika ja Hiiumaa arengusse panustanud ettevõttena. “Usume, et ilma selle ettevõtteta oleks midagi väga olulist Hiiumaal puudu,” olid esitajad oma valikut põhjendanud. Ettevõtte juht Tenno Telvik ütles intervjuus, et tegutsetud on 15 aastat ja tegeldud kõigi asjadega, mida saarel vajatakse reklaami valdkonnas. “Enamus tellimusi on väljakutsed, sest kõik on erinevad, nagu rätsepaülikonnad,” iseloomustas ta tööd väikese turu tingimustes.
Hiiumaa mainekujundaja 2020 nimetust kannavad Tõnis ja Reelika Kasemägi (pildil). Hiiumaale on tuntust toonud nende Soonlepa-kodus asuv Tõnis Kasemägi väljatöötatud maja, mis on autori sõnul innovaatilise, päikesepaneelidest katusega, looduslikku keskkonda sobiva hoone prototüüp. Samuti tõsteti tunnustusega esile, et Soonlepast on kujunenud populaarne laia programmiga kultuurimeka ning Reelika Kasemägi kirjutatud raamat “Minu Hiiumaa” tutvustab Hiiumaad ja hiidlasi laiale lugejaskonnale.
Aasta investeerija 2020 tiitli pälvis AS Hiiu Kalur, mis hindamiskomisjoni andmetel tegi aasta suurima investeeringu, paigutades 1,2 miljonit eurot materiaalsesse ja 0,2 miljonit mittemateriaalsesse põhivarasse. Tunnustust oli vastu võtmas juhatuse liige Tanel Esta, kelle sõnul on 1992. aastal asutatud ettevõtte praegune põhitegevus räime ja kilu püük Läänemerel, kõrvaltegevuseks laevaremont, püüniste ehitus ja remont. Eelmise aasta investeeringu põhiosa kulus ettevõtte viienda kalapüügilaeva Randi ostuks.
Aasta tegija 2020 on iWeld OÜ, mida tunnustati kui 2020ndal aastal edukalt majandanud Hiiumaa ettevõtet. Ettevõte alustas aastal 2017 ja pakutavate teenuste hulka kuuluvad metalli­tööde projekteerimine, konsultatsioon ja laias valikus metallitööd, millest 90 protsenti läheb väljapoole Hiiumaad.
Väike ja visa 2020 on HELi tunnustus, mille said Sõnajala söökla ja selle juht Aimar Hansen igapäevase ja järjekindla toimetamise eest, mis eeskujuks selle poolest, et annab tööd endale ja teistele ning elab üle ka rasked ajad. Aimar Hansen rääkis intervjuus, et alustas enda  toitlustusettevõttega aastal 2001. Vahel imestavat ta isegi, kuidas on kõigega toime tuldud – algul vanematelt laenu võttes, neid tagasi makstes, püüdes ots-otsaga kokku tulla. “Aga on olnud ka rõõmsamaid hetki ja hakkama on saadud,” ütles ta. Lisades, et kui inimesed on rahul ja ikka nendelt tellivad – see panebki silma särama.
Aasta tegu 2020 on kohaliku ettevõtjate liidu liikmete hinnangul elamuskeskuse Tuuletorn avamine. “Meil on tunne, et see on kaasa aidanud majanduse elavdamisele ja puudutab meie igapäevast elukeskkonda,” põhjendas Arno Kuusk. Seekord hinnati eriti eestvedajate südikust, tahtmist ja julgust idee ellu viia. Tuuletorni idee eestvedaja Käina osavalla vanem Omar Jõpiselg rõhutas, et peale asukoha pakkumist usaldati kõik muu spetsialistidele – nii hoone visioon kui selle sisu. “Neil oli professionaalsust keskenduda Hiiumaale,” oli ta koostööga rahul.

KATI KUKK

Veel lugemist: