Jälgi meid

UUDISED

Ettevõtlik õpilane korraldas jutuvõistluse

MARyS TOOMSE
Emmaste põhikooli lõpuklassi õpilane Riste Sofie Käär korraldas emakeeleaasta puhul jutuvõistluse, millel said osaleda kõik kogukonna­liikmed.
Jutuvõistluse mõtte käisid välja Emmaste põhikooli eesti keele õpetaja Eeva Raidma-­Elmi ja huvijuht Marys Toomse.
“Õpilasesinduse koosolekul tuli see jutuks ja Riste Sofie Käär pakkus kohe välja, et temal on idee ja juba samal õhtul oli mul meili peal täpne kontseptsioon,” rääkis Toomse.
Riste Sofie, kes on ka õpilas­esinduse president ja ees­kujulik õpilane, asus kohe asja kallale – tegi valmis plakatid ja tutvustas igas klassis, aga ka kõigile hindajatele võistluse ideed. Kuigi Riste Sofiel on praegu käsil põhikooli lõpu­eksamid, võttis ta ka jutuvõistluse korraldamise enda peale.
“Ta tahtis seda väga ise algusest lõpuni korraldada, enne kui koolist ära läheb,” selgitas Toomse. “Selliseid neiusid on kohe kurb ära lasta koolimajast, mina huvijuhina tunnen, et ta on täiesti võrdne partner, kui midagi on vaja korraldada.”
Riste Sofie on viieline õpilane, mängib viiulit, spordib ja teeb koolielu huvitavamaks. Küsisin, kuidas ta kõike korraga jõuab? “Öeldakse, kes palju teeb, see palju jõuab,” muheles ta.
“Oleksin ise tahtnud väga võistelda või midagi kirjutada, aga siis mõtlesin, et kui ma ise ei saa, siis vähemalt saan teistele võistluse korraldada,” rääkis Riste Sofie. Tema mõte oligi teha midagi sellist, mida nende koolis varem pole olnud.
Kaasasid kogukonna
Konkursi arvestust peeti kolmes vanuserühmas: 1.–4. klass, 5.–9. klass ja täiskasvanud. Käär kirjutas valmis 20 jutu algused, mille vahel said osalejad valida, et nende põhjal lugu lõpuni kirjutada. Ühtekokku esitati ligi 40 konkursitööd, valminud lood loeti ette ja hinnati.
Emmaste lasteaias luges lühilood lastele ette Kersti Lehtsaar, Emmaste raamatu­kogus Marju Allik ja Riste Sofie ise käis töid ette lugemas Emmaste ja Leisu eakatele.
Ettelugemiste järel valiti lemmiklood, mille autorid said preemia. Lasteaialaste ja Kersti Lehtsaare lemmik­autoriteks olid Anna-Ly Pruunlepp ja Veronica Ellermäe. Lisaks meeldisid lasteaia jutukuulajatele väga Agatha Katariina Kääri, Hanna Pruuli, Heleri Alliksoo, Renate Kasteini ja Tauri Lehtsaare jutukesed. Emmaste ja Leisu eakad valisid oma lemmikuteks Anna-Ly Pruunlepa, Hanna Pruuli, Anna Elisabeth Remmelga ja Taaniel Remmelga tööd. Lisaks meeldis lugejatele väga konkursile töö esitanud täiskasvanu Meeli Halliku lugu “Kuivanud roos”.
Kõigi žüriiliikmete poolt avaldati tänu ja kiitust konkursi väljamõtlejale ja läbi­viijale Riste Sofie Käärile ning avaldati lootust, et järgmisel aastal saab lugeda juba uusi jutukesi.

Kaks raamatut trükki
Kirjatöid hindas ka sihtasutuse Hiiumaa arenduskeskus noorte ettevõtluskonsultant Henri Reeder. Preemia, mille arendus­keskus välja andis, oli ka Riste Sofiele üllatuseks:
“Ma ei oodanud, et arenduskeskus on nõus nii palju panustama, see oli väga tore!” Arenduskeskuse “Hiiumaa aasta noore kirjaniku” eripreemia ehk 300eurose kinkekaardi raamatu kirjastamiseks pälvisid Renate Kastein looga “Kuldne pastakas” ja Margareeta Käär jutuga “Barcelona”. Selleks, et raamat trükki jõuaks, tuleb võitjatel kirjutada oma jutt vähemalt 20leheküljeliseks. Mõlemad õpilased olid võimaluse üle väga õnnelikud ning lubasid suve jooksul raamatu valmis kirjutada.
Lisaks märgiti ära Anna-Ly Pruunlepa, Agatha Katariina Kääri, Ott-Kristjan Kadaka, Veronica Ellermäe, Heleri Alliksoo, Laura Tekla Mežule ja Anna Elisabeth Remmelga tööd.
“Tahame arenduskeskusega aidata kaasa Hiiumaa noorte unistuste täitmisele oma kodusaarel, et nad tunneksid soovi siin oma suuri unistusi ka tulevikus täita,” ütles Henri Reeder auhinda üle andes. Tema hinnangul on noore kirjaniku suurimaks unistuseks oma raamat trükkida lasta, et seda teistega jagada ning ta soovis kõigile indu kirjutamiseks.

Veel lugemist: