Connect with us

Uudised

Esseekonkursi võitis Marion Demus

Harda Roosna | Hiiu Leht
Teise abiturientide eesseevõistluse võitis Marion Demuse nägemus sellest, milline on tema Hiiumaa
20 aasta pärast.
Esseekonkursi “Minu Hiiumaa 20 aasta pärast” esikoha ja 500eurose preemia võitis Marion Demus. “Ma olin väga üllatunud,” ütles võitja Hiiu Lehele. “Kui teine ja kolmas koht välja öeldi, siis ma olin juba kindel, et ei tule midagi. Nüüd olen natuke šokis.”
Demus tunnistas, et kooli­kirjandite kirjutamisel ta nii edukas pole, kuna reeglid kammitsevad. “Essee puhul tundsin, et ma saan olla vabam ja kirjutada just nii nagu ma tahan ega pidanud muretsema ka kõnekeele pärast – sain olla mina ise.”
Kindlat plaani, kuidas võidu­summat kasutada, Marionil veel valmis ei olnud, aga ta ütles, et investeerib selle millessegi vajalikku.
Teise koha preemia ja 200 eurot pälvis Kevin Kasser, kolmanda koha preemia, 100 eurot sai Anna-Maria Altmäe. Kokku laekus konkursile 37 kirjatööd, kolm abiturienti sellest võimalusest loobusid.
Auhinnad anti üle pidulikul tseremoonial kohvikus Ranna­paargu. Konkursi korraldaja Andrus Ilumets ütles, et Demuse essee sai kõikidelt žüriiliikmetelt suhteliselt kõrged punktid.
“Kõik kolm tööd eristusid teistest ja olid originaalsed,” lisas Ilumets, kes žüriiliikmete antud hinded koondas.
Allakirjutanu hinnangul eristus Marion Demuse essee teistest selge autori­positsiooniga, kuidas tema ise saab anda panuse kodusaare arengusse. Samuti positiivse lähenemise ja naljavõtmes lõpulause poolest: “Ükskõik, mis ka ei juhtuks, tulen mina Hiiumaale tagasi. Muidu saar­lased võidavad.”
Ilumets, kes teist aastat pani välja rahalised au­hinnad, tegi esseedes välja käidud tulevikustsenaariumitest kokku­võtte. Pilt, mis neist kujunes, ulatus eriti ulmelistest robotitega ja ülerahvastatud saare visioonidest ning samalaadsest vaiksest ja rohelisest saarest kuni saare pindala kahandavate looduskatastroofideni välja.
Tema hinnangul oli tänavuste abiturientide seas rohkem neid, kes oma kodusaare tulevikku nägid läbi iseenda, vaatlesid elu läbi oma silmade ja nägid kodusaart maailma keskpunktina. Ilmselt seoses mulluse võidutööga oli seekord ka rohkem julgelt futuristliku lähenemisega esseesid.
Esseed kirjutasid abituriendid valmis aprillikuus ja käsitsi paberile. Žürii, kuhu kuulusid filoloog ja produtsent Ere Naat, kirjanik Harri Rinne, kultuurijuht Karin Kokla, ajakirjanik Harda Roosna ja ettevõtja Andrus Ilumets, pidi valima kümme tööd, millele tuli anda hindepunkte ühest kaheksani, parimatele 10 ja 12 punkti.
Hiiumaa gümnaasiumi emakeeleõpetaja Tiiu Heldema luges Rannapaargus üles ka oma lemmikesseede autorid. “Minule teie tööd meeldisid ja ausalt öeldes meeldisid rohkem kui teie muud kirjandid,” ütles Heldema õpilaste naeru saatel. Ta nentis, et muidugi on essee vabam vorm kui arutlev kirjand ja jätab kirjutajale rohkem ruumi oma mõtete vabaks esitamiseks.
Ilumets ütles Hiiu Lehele, et püüab selle konkursiga istutada noortesse kasvõi mikroskoopilise sädeme ja panna nad hetkeks mõtlema selle momendi üle, mil nad jätavad seljataha ühe eluetapi ja astuvad tulevikku.
Nii kool kui Hiiumaa gümnaasiumi lõpuklass said kumbki kenasti raamatuks köidetud esseed. Kogu klass sai Ilumetsa poolt kingitusena Villamaa puhkekeskuse tasuta kasutuskorra lõpupeokohana.
Kooli poolt kinkisid õpetajad Tiiu Heldema, Kersti Lüsi ja Mati Kiiver Ilumetsale Annika Liivo töö “Kadakad”, millel Sääretirp ja ajalehest välja­lõigatud kadakad.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...