Connect with us

Uudised

Emmaste volikogu opositsioon loobus võimust

Teisipäeval loobusid kolm VL Emmaste Eduks liiget neile rahva poolt antud mandaadist.
Vallavolikogu esimehe Ülo Kikase sõnul põhjendasid liikmed Merike Kallas, Anita Kaerma ja Avo Kail oma tagasiastumist usalduse kaotamisega vallavanem Tiit Pauluse ja vallavalitsuse vastu.
“Olulise osa valijate esindajate eelmalejäämine valla eestvedamisest ja vastutusest tähendab meie vallale erilist ülesannet ühtsuse suurendamiseks. Õnnestume ja kestame, kui volikogu kõik liikmed on meie valla iga inimese teenistuses,” kommenteeris Kikas nende otsust.
Valimisliidu Emmaste Eduks esinumber Avo Kail ütles Hiiu Lehele, et nii tema, Kallas kui Kaerma esitasid avaldused koos ning ka põhjus oli ühine. Põhjuse sisu Kail ei avanud viidates, et soovib eelnevalt Kallase ja Kaermaga kokku saada, et koostada ühine vastus. Eile, lehe trükkimineku ajaks see toimetusse ei jõudnud.
Umbusaldusavaldus vallavanemale
Eelmisel volikogu istungil oli valimisliit sisse andnud vallavanema umbusaldusavalduse, mille sisuks hulk etteheiteid. Loetelus olid eelarvetulude liiga optimistlik planeerimine ja uute katteta investeeringute kavandamine; Tohvri hooldekeskuse nõukogu juhtimispuudused; postkontori vallamajast väljaviimine; hooldekeskuse poolt toitlustusteenuse osutamise takistamine valla asutustele ja ettevõtetele; rahulolematus seoses valla finantsjuhi töölevõtmisprotsessiga ning kahe eelmise vallavalitsuse algatatud projektide, Sõru SaRa ja Emmaste põhikooli algklasside renoveerimine, seismajäämine.
Volikogu liikme Hergo Tasuja (IRL) sõnul jäi umbusaldus esitamispäeval päevakorda võtmata protseduurilistel põhjustel – avalduse esitaja Avo Kail ei lugenud avaldust koosolekul ette nagu see on seaduses ette nähtud. Tasuja ütles, et peale umbusaldusavalduse esitajate tagasiastumist seda enam ei arutata.
Maksavad vana võlga
Emmaste valla uus volikogu avastas peale võimuletulekut ja eelmise vallajuhi lahkumist, et valla lubatud laenukoormus on ületatud ning tegemata oli kohustuslik lisaeelarve. Juhtunust saadi teada rahandusministeeriumi kaudu, kuna valla senine pearaamatupidaja koondati ja uus finantsjuht oli veel leidmata.
Eelmine vallavanem Tiit Peedu ütles Hiiu Lehele, et laenu võeti kuna oli vaja tasuda Emmaste kergliikustee valgustuse eest. Ülo Kikas ütles eile, et ASiga Elektritsentrum sõlmiti 47 000eurone leping kergliiklustee valgustuse ehitamiseks ja 2013. a eelarvesse oli selle eest tasumiseks planeeritud 42 000 eurot. Paraku jättis eelmine vallavalitsus kergliiklustee valgustuse arve maksmata. “Sel aastal tegeleme selle maksmisega ja see koormab oluliselt tänavust eelarvet,” nentis Kikas.
Valla uus eelarvestrateegia aastateks 2015–1018 näeb ette, et järgmise nelja aasta jooksul pole kavas laenu võtta, kuna valla laenukoormus on niigi kõrge.
Kes läheb volikogusse?
Kail ei teadnud kolmapäeval, kas valimisliidu nimekirja järgmised inimesed lähevad volikogusse või ei. “Iga inimene võtab ise seisukoha,” leidis Kail. Ta täpsustas, et volikogust taandumise otsus ei olnud valimisliidu, vaid kolme konkreetse isiku oma.
Kaerma järel on asendusliikmeteks valimistel 11 häält kogunud Jüri Preobraženski ja Raivo Piil ning 3 toetushäält saanud Henn Martinson.
Vallasekretär Kairi Arunurm ütles eile, et Preobraženski, Piil ja Martinson on teatanud, et nad ei soovi olla määratud vallavolikogu liikmeks.
Valimisliidul Emmaste Eduks rohkem asendusliikmeid ei ole. Tulenevalt kohaliku omavalitsuse korralduse seadusest saab volikogu liikmeks asendusliige, kes on määratud erakondade ja valimisliitude vahel jaotatud lisamandaadi alusel.
“Kes konkreetselt saavad uuteks vallavolikogu liikmeteks täna teada ei ole, kuna isikud ei ole oma otsusest veel jõudnud teada anda,” põhjendas Arunurm lisades, et kaks mandaati saab valimisliit Ühtne Emmaste ning ühe Eesti Keskerakond.
Valimistulemuse järgi on Ühtse Emmaste asendusliikmed Greten Sööl ja Taavi Ugam ning Eesti Keskerakonna esinumber Aare Ernes.

Veel lugemist:

Küsitlus

Statistika järgi on Eestis 1000 elaniku kohta alkoholi ostmise võimalusi kõige rohkem Hiiumaal. Kuidas te sellesse suhtute?

Uudised

Ministeeriumi järelevalve tõi Hiiumaa Vabakooli tegevuses välja hulga puudusi ning juhtis tähelepanu õpilaste prognoosi mittetäitumisele. Ettekirjutuste täitmatajätmine võib kooli uuest tegevusloast ilma jätta. Haridus-...

Uudised

Tallinnas peetud Eesti Jahtklubide Liidu pidulikul hooaja lõpetamisel tunnustati Jahtklubi Dago ühte asutajat, treenerit ja klubi auliiget Ott Epnerit Eesti Olümpiakomitee teenetemärgiga.  Sama autasu...