Connect with us

Uudised

Kas Emmaste vallavanem üritas kätte maksta?

Harda Roosna | Hiiu Leht
Vallavanem Tiit Paulus jäi ametisse, kuid küsimus, kas ta üritas ühele umbusaldajale, Emmaste põhikooli õpetajale Hergo Tasujale kätte maksta, on lõpliku vastuseta.
Neljapäeva, 28. mai istungil hääletas Emmaste valla­volikogu kolme volikogu liikme algatatud umbusaldus­avaldust vallavanem Tiit Paulusele.
Umbusaldusavaldus ei tulnud opositsioonist, vaid Pauluse enda koalitsioonikaaslastelt. Selle esitasid aprillikuu volikogus Hergo Tasuja, Kristi Ugam ja Teet Laja.
Enne umbusaldushääletust kordas Tasuja eelmises volikogus öeldut, et umbusaldamise algatamine on äärmuslik vahend, kuid ta leiab, et on õige probleemidele tähelepanu juhtida. “Mitte head nägu teha ja teeselda, et kõik on tipp-topp, kui see seda ei ole,” kirjutab Tasuja oma blogis.
Volikogu esimees Ülo Kikas ütles Hiiu Lehele, et tema eesmärk umbusalduse vastu hääletades oli tagada valla stabiilne juhtimine ja töörahu taastamine. “Usun, et viimased sündmused, mis viisid umbusaldushääletuseni, olid osapooltele heaks õppetunniks. Vallavanem on saanud mõtlemisainet, kuidas olulisi huvigruppe valitsemisel paremini kaasata,” lisas Kikas.
Volikogu liige Gustav Kotkas, kes hääletas vallavanema ametissejäämise poolt, ütles, et tegi seda, kuna ei pea umbusaldusavaldust põhjendatuks. “Olen vallavanema tööga rahul; Tiit on valla kollektiivi ja majanduslikku poolt hästi juhtinud. Kriitikat peaks saama volikogu, kes on tihti vallavalitsuse tegutsemist asjatult pidurdanud,” ütles Kotkas.
Koos Tasujaga umbusaldusavalduse poolt hääletanud Kristi Ugam ütles, et normaalne koostöö oleks see, kui saab asjadest rääkida. “Kui öeldakse, et kui midagi ei meeldi, avaldage umbusaldust – see ei ole normaalne olukord,” ütles Ugam.
Häältega kaks poolt, kuus vastu kukkus umbusaldusavaldus läbi.
Kättemaks või laim?
Tasuja ütles enne hääletust, et tahaks ka ise umbusalduse eelnõu maha hääletada, kuid ei saa talitada muudmoodi, kui vallavanemat umbusaldada. “Ma ei ole näinud märke, et tegevjuhi poolt soovitaks osapooli kokku tuua, et eesmärk on ühtne ja tugev vald, mitte iga hinna eest võimust kinni hoida. Veel enam, töönädalal peale eelmist volikogu istungit kutsuti mind nii-öelda vaibale. Vallavanem käis peale volikogu istungit minu ülemuse juures ja soovitas tungivalt minuga tööleping lõpetada. Olgu ametlik põhjus missugune, mõtlev inimene oskab seoseid luua,” kirjutab Tasuja
oma blogisse selles, mida volikogus rääkis.
Samas ütleb Tasuja, et ei hoia oma kohast kümne küünega kinni. “Kui minu personaalküsimus toob nüüd kaasa probleeme koolijuhile, siis ma leian, et mul ongi targem tee vabaks teha. Aga jääb küsimus, et kes teeb personalivalikuid – allasutuse juht või vallavanem?”
Hiiu Leht küsis asjaomastelt isikutelt kommentaare. Vallavanem Tiit Paulus vastas lehele, et volikogu tegi oma otsuse ja tema eksitavat laimu ei kommenteeri.
Emmaste põhikooli direktor Ruti Nõmm ütles, et valla­vanem pole nõudnud kellegi vallandamist.
Gustav Kotkas ütles, et tema pole kuulnud nagu oleks vallavanem käinud Emmaste koolijuhilt nõudmas Hergo Tasuja vallandamist.
Samas ütleb Tasuja, et rääkis sellest ise volikogu istungil ja enne kui umbusaldushääletus algas.
“Hergo rääkis volikogus paljudest asjadest. Ju siis mingi muu jutu sisse ja minul see eraldi meelde ei jäänud,” põikles Kotkas otsesest vastusest kõrvale.
Autor on tutvunud Tasuja ja Kotkase kirjavahetusega sama päeva hommikul. Selles kirjutab Tasuja Kotkasele: “Ja ma ei tea, mida Sa paranoia all mõtlesid, aga peale viimast volikogu istungit alanud töönädalal ehk kuu alguses kutsus Ruti mind n-ö vaibale. Tiit vestles temaga, avaldades survet, et minuga peaks töölepingu lõpetama. Minu meelest on väga kohatu tuua poliitilised vastumeelsused ehk volikogus toimuv allasutuste personalivaliku argumendiks.”
Erinevalt teistest vastajatest, ei eitanud volikogu esimees, et Paulus käis kooli­juhi jutul ja teemaks oli töölepingu lõpetamine Hergo Tasujaga.
Ülo Kikas nentis, et arenguruumi on seega ka valla­vanemal: “Koolijuhil on õigus ja vajadus kooli personali­otsused iseseisvalt teha. Usun, et tal on Emmaste vallas selleks jätkuvalt võimalus. Hergo Tasuja on Emmaste koolis ja vallas väga hinnatud õpetaja ja eestvedaja, kelle panuseta oleks kooli- ja valla­elu palju vaesem. Seega ma väga loodan, et Hergo töötab koolis edasi.”
Maikuus kolme volikoguliikme poolt vallavanem Tiit Pauluse vastu algatatud umbusaldusavalduse põhjuseks oli keeldumine ennistada tööle märtsis koondatud Emmaste avatud noortekeskuse juhtaja Kaie Pranno. Pranno jätkamise toetuseks kogus valla noortevolikogu 82 täiskasvanud vallaelaniku toetusallkirja. Noorte algatatud eelnõu arutas Emmaste volikogu maikuus, kuid see ei leidnud volikogu toetust.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...