Connect with us

Uudised

Kas Emmaste vallavanem üritas kätte maksta?

Vallavanem Tiit Paulus jäi ametisse, kuid küsimus, kas ta üritas ühele umbusaldajale, Emmaste põhikooli õpetajale Hergo Tasujale kätte maksta, on lõpliku vastuseta.
Neljapäeva, 28. mai istungil hääletas Emmaste valla­volikogu kolme volikogu liikme algatatud umbusaldus­avaldust vallavanem Tiit Paulusele.
Umbusaldusavaldus ei tulnud opositsioonist, vaid Pauluse enda koalitsioonikaaslastelt. Selle esitasid aprillikuu volikogus Hergo Tasuja, Kristi Ugam ja Teet Laja.
Enne umbusaldushääletust kordas Tasuja eelmises volikogus öeldut, et umbusaldamise algatamine on äärmuslik vahend, kuid ta leiab, et on õige probleemidele tähelepanu juhtida. “Mitte head nägu teha ja teeselda, et kõik on tipp-topp, kui see seda ei ole,” kirjutab Tasuja oma blogis.
Volikogu esimees Ülo Kikas ütles Hiiu Lehele, et tema eesmärk umbusalduse vastu hääletades oli tagada valla stabiilne juhtimine ja töörahu taastamine. “Usun, et viimased sündmused, mis viisid umbusaldushääletuseni, olid osapooltele heaks õppetunniks. Vallavanem on saanud mõtlemisainet, kuidas olulisi huvigruppe valitsemisel paremini kaasata,” lisas Kikas.
Volikogu liige Gustav Kotkas, kes hääletas vallavanema ametissejäämise poolt, ütles, et tegi seda, kuna ei pea umbusaldusavaldust põhjendatuks. “Olen vallavanema tööga rahul; Tiit on valla kollektiivi ja majanduslikku poolt hästi juhtinud. Kriitikat peaks saama volikogu, kes on tihti vallavalitsuse tegutsemist asjatult pidurdanud,” ütles Kotkas.
Koos Tasujaga umbusaldusavalduse poolt hääletanud Kristi Ugam ütles, et normaalne koostöö oleks see, kui saab asjadest rääkida. “Kui öeldakse, et kui midagi ei meeldi, avaldage umbusaldust – see ei ole normaalne olukord,” ütles Ugam.
Häältega kaks poolt, kuus vastu kukkus umbusaldusavaldus läbi.
Kättemaks või laim?
Tasuja ütles enne hääletust, et tahaks ka ise umbusalduse eelnõu maha hääletada, kuid ei saa talitada muudmoodi, kui vallavanemat umbusaldada. “Ma ei ole näinud märke, et tegevjuhi poolt soovitaks osapooli kokku tuua, et eesmärk on ühtne ja tugev vald, mitte iga hinna eest võimust kinni hoida. Veel enam, töönädalal peale eelmist volikogu istungit kutsuti mind nii-öelda vaibale. Vallavanem käis peale volikogu istungit minu ülemuse juures ja soovitas tungivalt minuga tööleping lõpetada. Olgu ametlik põhjus missugune, mõtlev inimene oskab seoseid luua,” kirjutab Tasuja
oma blogisse selles, mida volikogus rääkis.
Samas ütleb Tasuja, et ei hoia oma kohast kümne küünega kinni. “Kui minu personaalküsimus toob nüüd kaasa probleeme koolijuhile, siis ma leian, et mul ongi targem tee vabaks teha. Aga jääb küsimus, et kes teeb personalivalikuid – allasutuse juht või vallavanem?”
Hiiu Leht küsis asjaomastelt isikutelt kommentaare. Vallavanem Tiit Paulus vastas lehele, et volikogu tegi oma otsuse ja tema eksitavat laimu ei kommenteeri.
Emmaste põhikooli direktor Ruti Nõmm ütles, et valla­vanem pole nõudnud kellegi vallandamist.
Gustav Kotkas ütles, et tema pole kuulnud nagu oleks vallavanem käinud Emmaste koolijuhilt nõudmas Hergo Tasuja vallandamist.
Samas ütleb Tasuja, et rääkis sellest ise volikogu istungil ja enne kui umbusaldushääletus algas.
“Hergo rääkis volikogus paljudest asjadest. Ju siis mingi muu jutu sisse ja minul see eraldi meelde ei jäänud,” põikles Kotkas otsesest vastusest kõrvale.
Autor on tutvunud Tasuja ja Kotkase kirjavahetusega sama päeva hommikul. Selles kirjutab Tasuja Kotkasele: “Ja ma ei tea, mida Sa paranoia all mõtlesid, aga peale viimast volikogu istungit alanud töönädalal ehk kuu alguses kutsus Ruti mind n-ö vaibale. Tiit vestles temaga, avaldades survet, et minuga peaks töölepingu lõpetama. Minu meelest on väga kohatu tuua poliitilised vastumeelsused ehk volikogus toimuv allasutuste personalivaliku argumendiks.”
Erinevalt teistest vastajatest, ei eitanud volikogu esimees, et Paulus käis kooli­juhi jutul ja teemaks oli töölepingu lõpetamine Hergo Tasujaga.
Ülo Kikas nentis, et arenguruumi on seega ka valla­vanemal: “Koolijuhil on õigus ja vajadus kooli personali­otsused iseseisvalt teha. Usun, et tal on Emmaste vallas selleks jätkuvalt võimalus. Hergo Tasuja on Emmaste koolis ja vallas väga hinnatud õpetaja ja eestvedaja, kelle panuseta oleks kooli- ja valla­elu palju vaesem. Seega ma väga loodan, et Hergo töötab koolis edasi.”
Maikuus kolme volikoguliikme poolt vallavanem Tiit Pauluse vastu algatatud umbusaldusavalduse põhjuseks oli keeldumine ennistada tööle märtsis koondatud Emmaste avatud noortekeskuse juhtaja Kaie Pranno. Pranno jätkamise toetuseks kogus valla noortevolikogu 82 täiskasvanud vallaelaniku toetusallkirja. Noorte algatatud eelnõu arutas Emmaste volikogu maikuus, kuid see ei leidnud volikogu toetust.

Veel lugemist:

Uudised

Märtsist alustab sihtasutuse Hiiumaa sadamad juhatuse liikmena tööd merendustaustaga Romet Keskla, kelle nõukogu kutsus kandideerima peale 15 kandidaadiga konkursi lõppu. SA Hiiumaa Sadamad nõukogu...

Ahto ilmajutud

Näib, et talvel enam pikka pidu pole ja suurt pakast enam ei tule. Välistada ei saa aga lühiajalisi ja teravaid külmalaineid. Eesolev nädal tuleb...

Digileht

Hiiu Leht 20.veebruaril Sadamaid juhib Romet Keskla Kas radar oleks sõjas sihtmärk? Vajatakse löökaukude hingeelu eksperti Kaitseliitlased avaldasid muljet Digilehe saab tellida siit

sport

50. korda sõidetud Tartu maratonil osalenud 5200 suusataja seas oli 29 neid, kes stardiprotokolli märkisid, et esindavad Hiiu maakonda. Neist 20, kõik mehed, läksid...