Connect with us

Uudised

Elanikud peavad leppima tolmava teega

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Kooli tänav 2 korter­maja elanikud on aastaid hädas nende akna alt mööda mineva kruusakattega teega, mis kuival ajal tolmab. Omavalitsusel tee tolmuvabaks muutmiseks raha pole ja liikluskorralduse muutmiseks ei nähta vajadust.
Ümber Kärdla õpilaskodu kulgeb kruusakattega tee, mis ühendab omavahel Rookopli ja Kooli tänavaid. Tee mõlemas otsas on läbisõitu keelavad märgid, kuna see on liiklemiseks lubatud tegelikult vaid õpilaskodu teenindaval personalil ja jalakäijatele. Keelumärkidest aga kinni ei peeta ja tänaval toimub vilgas liiklus, mis eriti tihe suvel. Kuna tee on asfalteerimata, on see just sel ajal ka kõige tolmusem. Märjal ajal aga on teel suured poriloigud.
Hiiu Lehe poole pöördus Kooli tänav 2 kortermaja elanik (nimi toimetusele teada), kelle sõnul on tolmavast teest mõnekümne meetri kaugusel maja 15 korteri aknad.
“Suvine aktiivne liiklus asfalteerimata teekattel paiskab kahe hoone vahele hulgaliselt tolmu, mida tuul kannab nii kortermaja kui koolimaja akendele ja seintele,” kirjeldas ta olukorda. Lisaks on tema sõnul kortermaja sellel küljel ka rõdud, mille piirete taga on elanike ainuke pesukuivatamise võimalus.
Kevadel puhtaks pestud aknaid saavad Kooli tänav 2 elanikud nautida vaid hetkeni, mil esimene auto keelumärke eirab ja mööda tolmavat teed sõidab. Lisaks on õpilaskodu ja kortermaja vahel pidev liiklusmüra ja heitgaasid.
“Kurb on vaadata, kuidas aktiivse liikluse käigus tee olukord üha halveneb, sellesse on tekkinud sügavad augud, mis vihmaga täituvad veega,” rääkis murelik linnakodanik.
Tegelikult jalakäijatele mõeldud tee on nende jaoks nüüd kasutuskõlbmatuks muutunud ning jalanõude säästmiseks kasutatakse hoopis kõrvalolevat haljasala, millesse on juba rajadki sisse tallatud.
Lahenduseks teetõkked
Hiiu Lehe poole pöördunud linnakodaniku sõnul oleks parim lahendus, kui tee saaks asfaltkatte, et see enam ei tolmaks. Olukorda aitaks parandada ka, kui tee lihtsalt autodele liiklemiseks sulgeda ja tõkked ette panna.
“Sellega muutuks oluliselt paremaks kortermaja perede eluolu ja kahtlemata ka eelmisel aastal värske ilme saanud õpilaskodu,” märkis Kooli tänav 2 kortermaja elanik.
Tema sõnul jääb Kooli tänava piirkonna elanike jaoks arusaamatuks nende kodu ümbruse liikluskorraldus. Nende küsimus on, miks on Kooli tänav u 120 korteriga elamurajoonis muudetud tupik­tänavaks. Linnakodanik oletas, et see on kindlasti üks põhjusi, miks autod otsivad läbisõiduks muid võimalusi ning kasutatakse õpilaskodu tagust ja elamurajooni siseseid teid.
Lahendusena pakub ta, et Kooli tänav tuleks taasavada läbipääsuna Vabaduse tänavalt Rookopli tänavale nagu see oli aastakümneid tagasi. Praegu on liikluse tõkestamiseks seatud Rookopli tänava kõnniteele lillepotid, mille vahelt aeg-ajalt mõned autojuhid siiski läbi sõidavad.
Osavallal raha pole
Kärdla osavallavanema Lauri Preimanni sõnul käsitles seda teemat eelmisel aastal osa­valdade liikluskomisjon, kus leiti, et liikluse ümberkorraldamine ei ole põhjendatud.
Preimann ütles, et lihtsalt lillepottide eest ära võtmine ei taga nõuetekohast liiklusala ning läbisõidu avamine eeldaks ristmiku projekteerimist ja väljaehitamist. “Selleks aga peaks olema tõsine vajadus, mida me sellel kohal ei näe.”
“Samuti puuduvad osavallal eelarves vahendid selle tee­lõigu tolmuvaba katte alla viimiseks,” tõdes Preimann, et parandamist vajavate linnatänavate list on märksa pikem kui võimaluste list.
Liikluskomisjon otsustas, et antud kohas tuleb tõhustada politsei liiklusjärelevalvet, et ei sõidetaks keelumärgi alt läbi.
Kooli tänav 2 kortermaja elanikel jääb üle leppida nende akende all kulgeva tolmuse teega ja loota, et politsei peab liiklushuligaanidel silma peal. Majaelanikud aga  kardavad, et kui algab Keskväljaku ehitus ja liiklus seal suletakse, tiheneb autodevool sellel lühikesel teelõigul veelgi.
Kui osavald midagi teha ei saa, võiksid autojuhid siiski mõelda nende 15 korteri elanikele. Pääseb ju Kooli tänavale ka Vabaduse tänavalt ja see väike ajavõit õpilaskodu tagust teelõiku kasutades ei ole nii suur, et vääriks kaaskodanike elu­kvaliteedi halvendamist.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...