Jälgi meid

SUVI

Ekstreemsport

Erakogu

Püha Lepa Lehel on pakkuda tõeline maiuspala kõigile ekstreemspordi sõpradele. Paljudel ilmselt tekib küsimus, kas räägime langevarjuhüpetest, motokrossist või augukaevamisest? Ei ühestki neist. Meil on teile, head Suvelehe lugejad, pakkuda palju enamat. Toome teie ette spordiala, mida isegi hulljulged ekstreemspordi tipud kardavad.
Sellest üdini rahvuslikust ja sajanditepikkusest võistlusest räägitakse poolsosinal legende. Arvatakse, et seda pole tegelikkuses olemas. Väidetakse, et see on müsteerium ning väljamõeldis. Aga võin teile kinnitada, et see võistlusala on elujõulisem, kui kunagi varem.
Millest siis jutt? Eks ikka ekstreemspordialade kroonimata kuningast – üle lõkke hüppamisest. Juuni lõpupäevil toimusid Pühalepas, Kõlunõmme külas, rahvusvahelised üle lõkke hüppamise maailmameistri võistlused. Kohal olid kõik oma ala tipud tervest maailmast. Professionaalide ja kartmatute koorekiht.
Tutvustan natuke võistlusreegleid. Võistleja alustab katset suure hoojooksuga ja hüppab üle lõkke. Autoriteetne žürii hindab hüppe pikkust, kõrgust, lennuaega ja maandumist. Lisapunkte on võimalik saada lennu ajal sooritatud vabakava komponentide eest. Maksimumpunktide arv ühe hüppe eest on kümme ja kokku on kolm vooru. Alguses olime planeerinud kolm võistlusklassi – meestele vuppelklass ja keskea rõõmud, naistele stringide võistlusklass. Enne võistlust aga otsustas kohtunike kogu üksmeelselt, et võrdsuse huvides osalevad kõik registreerunud mehed ja naised ühises võistlusklassis pantaloonid.
Kokku registreerus võistlustele üle kahekümne osavõtja, kes pakkusid pealt vaatajatele kõike, mida nad ootasid ja vajasid. Oli rõõmu, kurbust, higi ja kaotuspisaraid. Kahjuks ei võimalda etteantud leheruum kõikide osalejate tutvustamist ja esitleme lugejatele auhinnatud esi-
kolmikut.
Võistluse võitis ülekaalukalt Taivo (nimi muudetud) Saaremaalt. Tema lõppsummaks kogunes 29 punkti. Taivo tegi pikad stiilsed hüpped, näitas õhulennul ilusat akrobaatikat ja sooritas pingevaba maandumise. Olgu öeldud, et Taivo oli ka kihlveokontorite soosik. Teise koha saavutas Kristel (nimi muudetud) Paidest. Lõplikuks punktisummaks tuli 27. Samuti pikad hüpped, hea kõrgusetunnetus ja korralikke lisapunkte andis talle vabakava element, mille käigus ta praadis hüppe ajal pannil ära kolm kanamuna. Pealtvaatajate aplaus oli meeletu ega tahtnud vaibuda. Kolmanda koha pälvis meie oma mees Priit (nimi muudetud) Kõlunõmmelt korraliku 22 punktiga. Hüppe pikkus oli väga hea, kuid kahjuks läksid punktid kaotsi valesti valitud maandumiskoha tõttu. Mees lubas oma tehnikat järgmiseks aastaks lihvida ja tulla tagasi tugevamana kui kunagi varem.
Kokkuvõtteks võib öelda, et oli igati tore võistluspäev, mis jättis paljudele osalejatele kustumatu mulje. Hoiatuseks kõigile, kel tekib tahtmine seda ala proovida! Üle lõkke hüpped on ohtlik spordiala, millega tegelevad oma ala asjatundjad. Osalejad on professionaalsed kogemustega sportlased, kes kasutavad spetsiaalseid võistlusriideid. Ärge seda kodus järele proovige! Lõkkesport pole malemäng, siin on mõistust vaja.
Et anda lugejate natukenegi aimu spordiala ekstreemsusest, lisame vaatamiseks foto esikolmiku ametlikust võistluskostüümist ehk pantaloonidest. Suur sport on jõuliselt Hiiumaal tagasi.
Püha Lepa Lehe ajakirjanik A.Raudsepp

Veel lugemist: