Connect with us

Turism

Eestis esimesena lõi Hiiumaa vald turistidele viisaka viisi olmejäätmete äraandmiseks

Hiiumaa vald
Hiiumaa vald pakub esimesena Eestis saare külastajatele mugavat võimalust vabaneda oma olmeprügist viisakal ja seaduslikul viisil. Emmaste osavallavanem Hergo Tasuja ütles Hiiu Lehele, et tegu on kodanikualgatusena sündinud ideega, millest nad Käina osavallavanema Omar Jõpiseljaga kinni haarasid ja idee vallavalitsusse viisid.
Nüüdseks saavad saare külastajad, kel prügiveolepingut ja oma konteinerit pole, osta Coop Hiiumaa kauplustest 25liitrise oranži prügikoti. Koti hinnaks on 1 euro ja 70 senti ja hind sisaldab olmeprügi käitlemist.
Kotile on trükitud Hiiumaa kaart, millel olmejäätmete äraandmise kohad. Täidetud koti saab ära anda video-
valvega jäätmepunktides. Seal on samasuguse oranži erimärgistusega olmejäätmete konteinerid, mis mõeldud ainult eelmakstud prügikottide vastuvõtmiseks. Samas jäätmepunktis saab ära anda ka puhtad pakendijäätmed. Videovalve konteinerite asukohas aga peaks tagama, et õige pakend õigesse konteinerisse pandaks. Ta avaldas lootust, et videovalve aitab ka ehk ära hoida kohalike olmeprahi sattumist eelmakstud prügikonteineritesse.
Veel saavad Hiiumaa külalised olmejäätmeid ära anda ka oma majutuskohas, RMK puhkealadel ja turismiobjektide juures. “Äraandmispunkte võiks muidugi olla rohkem, kindlasti Heltermaal, Kärdla ja Sõru sadamates,” ütles Tasuja. Kotid valmistab AS Dagöplast, esialgu on neid tellitud 16 000.
Eelmakstud kotiga saab olmejäätmeid ära anda Emmastes Ollimal, Käinas Mäe platsil, Kõrgessaares Tööstuse teel Vaba aja keskuse juures; Kärdlas Leigri väljakul, Pühalepas Suuremõisas ning Ristivälja külas asuvas Hiiumaa jäätmejaamas selle lahtiolekuaegadel E–R kl 9–17 ja L kl 10–14.
Pilootprojekt kestab tänavu septembrikuu lõpuni. Eelmakstud prügikotte juba ostetud, kasutatud ja konteineritessegi visatud. Tasuja meenutas, kuidas maanteeamet tegi parklatesse prügi tasuta äraandmise võimaluse, mida kohalikud elanikud kurjasti ära hakkasid kasutama.
“Samas ei saa välistada, et eelmakstud prügikotid sattuvad ka tavakonteineritesse,” arutles Tasuja, öeldes, et küllap see prügi lõpuks ikkagi õigesse kohta jõuab ja ehk saab sellest edulugu, millest teisedki eeskuju võtavad.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...