Connect with us

Ahto ilmajutud

Ees ootab äärmusi täis nädal

Foto: Ahto Veensalu. Sellist pilti võib tuleval nädalal ilmarindel kohata.
Tuleb vihma, äikest, tõenäoliselt kuskil ka rahet, samuti kuumust ja päikest. Huvitavaima ilmaga näib tulevat kolmapäev, täpsemalt öö vastu kolmapäeva.

Täna (15.08) laieneb kõrgrõhkkond servaga meile lähemale. Ilm on sajuta ja enamasti selge nii öösel kui päeval, pealelõunal küll mõni rünkpilv areneb. Tuul pöördub lõunakaarde ja algab sooja õhu juurdevool, kuid tuul ise oluliselt ei tugevne. Päeval tuleb soojakraade 22…25°C.

Kolmapäeval (16.08) on Valgevene külje all kõrgrõhkkond ning üle Skandinaavia liigub aegsasti madalrõhkkond. Selle lohk ühes sooja frondi ja kuuma õhumassiga liigub öösel üle Eesti ja toob päevaks palavuse. Öösel liiguvad vihm ja mõnelgi pool ka äike ning rahe üle maa Lääne-Eestist itta. On ülimalt tõenäoline, et äikest saab ka Hiiumaa. Samas hiidrahet vähemalt tänaste prognooside kohaselt oodata ei ole.

Päeval on kuumas õhumassis niiskust ja ebastabiilsust ning nii tuleb ka päev mõnel pool äikesevihmahoogudega, ka Hiiumaale eksib mõni neist päeva jooksul ära. Täpset asukohta aga on raske määrata – tegu on rünksajupilvedega.

Tuul pöördub taas läände/edelasse, kuid olulist tugevnemist näha pole, vaid äikesepilvede all esineb tugevamaid pagipuhanguid. Öösel tõusevad termomeetrinäidud troopilise 19…21°C-ni (troopiliseks ööks nimetatakse olukorda, kus öösel temperatuur alla 20°C ei lange). Päeval on sooja 22…26°C, kui kuiva ja päikest pikemalt peab, siis võib tõusta ka 27…28°C-ni.  Kuna õhumass näib olevat väga niiske, siis on õues taas tunda väga “lämbet” õhku ja raskeid füüsilisi töid ette võtta ei tasu.

Neljapäeval (17.08) kaugeneb madalrõhkkond Soome põhjaaladele. Kuna keeris on üsna kaugel, siis laussadu näha ei ole, küll aga võib päevasel ajal tulla mõni äikesevihmahoog. Näib, et kuum õhumass lahkub ilma suuremate äikeseliste etteasteta. Tuul pöördub enam loodesse ja jääb üsna tasaseks. Öö hakul on sooja veel 15…18°C, päeval on 20…23°C.

Reedel (18.08) tugevneb Skandinaavia kohal kõrgrõhuala. Õhuvool pöördub kirdesse ja õhumass vahetub jahedama vastu, suurt äikest ja sadu aga ei paista.

Kohatisi sajuhooge tuleb ette nii öösel kui päeval. Tuul pöördub põhja ja kirdesse ja pisut tugevneb. Sooja on öösel 15…18°C, päeval 18…21°C.

Nädalavahetusel tuleb samuti hoogsadudega ilm. Äikest võib tulla laupäeva õhtul või pühapäeva öösel. Soojakraadid jäävad pendeldama 20°C ümbrusse.

Veel lugemist:

Uudised

Hankes ette nähtud nõuete täitmata jätmise tõttu pidi Hiiumaa vald loobuma 154 000 eurost, mis mõeldud tänavavalgustuse uuendamiseks. Tagasinõude põhjustas asjaolu, et Hiiumaa vallavalitsus...

Uudised

Sel suvel Kärdla sadamasse neli konteinerhotelli paigaldanud ettevõtja StayBliss OÜ viib hooned minema, aga lubab kulud sihtasutuselt sisse nõuda. Moodulmajade kohaleveoks, paigaldamiseks, kommunikatsioonide väljaehitamiseks...

Teema

Hiiumaa mesinike seltsis vahetus sel suvel juhatus ning eestvedamise võtsid endi õlule kolm naist, kes tahavad esimese asjana välja selgitada, palju saarel üldse mesinikke...

Arvamus

Dr Helve Kansi vastukaja artiklile “Perearstide erimeelsused varjutavad Hiiumaa tervisekeskuse tulevikku.” (Hiiu Leht, 26.09.2023) On kahetsusväärne, et ajalehe artiklis räägitakse tülist minu ja dr...