Connect with us

Persoon

Ave Alavainu – virtuaalselt kohal

Harda Roosna
Täna on kohane õnnitleda luuletaja Ave Alavainut tema 74. sünnipäeval.
Päev pärast seda ehk homme, 5. oktoobril esitleb ta Solarise keskuse Apollo raamatupoes oma raamatut “Elueklektika 50:50”. Esitlusel on müügil autogrammiga raamatud, kuid autor ise osaleb esitlusel virtuaalselt.
Raamat on Hiiumaa Selveris müügil eelmisest nädalast ja seda sai osta ka laupäeval keskuses Ave Vita! peetud peol. Seljanka ja valge viinaga peetud pidu oli äge. Ainult, et Ave oli ümber mõelnud ja punkti panemise asemel sai kirja lihtsalt üks koma, millega võeti kokku Ave Vita! keskuse 20 tegevusaastat ja Alavainu 40 Hiiumaal elatud aastat.
Ave tänatavate nimekiri oli pikk ja põhjalik, viin külm ja seljanka kuum, maja külalisi kuhjaga täis ja meeleolu tänu Ave räägitud lugudele-naljadele rõõmus. Ja Ave oli täiesti reaalne, naeris ja oli sada protsenti kohal ehkki käis iga natukese aja tagant ära – jalgu puhkamas.
Ave tänukingitus oli vastloodud laul, milles ülistati elu, nii nagu Ave enda ja keskusegi nimes. Eile ütles Ave, et ta tahaks hirmsasti tänada kõiki, kellega ta on elus kokku puutunud. “Ilma teiste inimesteta pole ühtki inimest olemas,” oli tema sõnum. “Kahju, et ma kõigest osa ei saanud ja pidin vahepeal puhkama, aga eks piud käis ka mu voodi ümber.”
Ave kaante vahel
Koduteel avasin soetatud raamatu ja kui auto kodu­ukse ees peatus, oli pool loetud. Edasi otsisin kodutööde vahel vabu hetki, et edasi lugeda ja pühapäeva hommikuks oli kõik…
Sulgesin kaane ja mõtlesin veel, et miks mul sellega nüüd nii kiire oli? Ühest küljest oli raamat huvitav, ehkki tõesti eklektiline igas mõttes – täpselt nii nagu autor isegi raamatut nimetades lubanud.
Siis leidsin, et vist olin otsinud võtit Ave mõistmiseks. Sellega on mul probleeme olnud.
Omaarust leidsin ka, aga usun, et kui seda võtit Avele pakkuda, siis ta seda omaks ei tunnista ja vaevalt ta sellega ennast avada laseks. Nii avatud ja avalik kui ta näibki, on temas midagi, mida tal on suuresti õnnestunud varjata ka selles, kõigile lugemiseks mõeldud teoses. Ta räägib justkui endast, aga tegelikult ainult teistest, aga kui lugeda ridade vahelt, tema olemus üht servapidi siiski aimub. Aga võib-olla oli see lihtsalt virtuaalne silmapete ja mitte Ave.
Segane värk, aga igaüks saab ju raamatu osta või laenutada, et veenduda, on selles see, keda  arvasite tundvat või keegi teine.

Veel lugemist:

Küsitlus

Statistika järgi on Eestis 1000 elaniku kohta alkoholi ostmise võimalusi kõige rohkem Hiiumaal. Kuidas te sellesse suhtute?

Uudised

Ministeeriumi järelevalve tõi Hiiumaa Vabakooli tegevuses välja hulga puudusi ning juhtis tähelepanu õpilaste prognoosi mittetäitumisele. Ettekirjutuste täitmatajätmine võib kooli uuest tegevusloast ilma jätta. Haridus-...

Galerii

Laupäeval tulid lauljad ja linnarahvas kokku tähistamaks tütarlastekoori ja poistekoori sünnipäeva.