Connect with us

Transport

Autode tuunimine tuleb hästi välja

FACEBOOK
Tauno Tammeveski ja Lenno Laid osalesid selle aasta SPL Street­Stock 5000 Eesti meistrivõistlustel nii edukalt, et Hiiumaale tulid nii esimene kui ka teine koht.
Läinud pühapäeval toimus ECCTuning ehk autode tuunimise hooajalõpupidu, kus kuulutati välja ka Sound Pressure Level (SPL) Eesti meistri tiitel. Tegemist on autode helirõhuvõistlusega, kus võisteldakse, millise auto helitehnika suudab tekitada suurima helirõhu.
SPL StreetStock 5000 kategoorias oli sel aastal kolm etappi ja viis osalejat. Käinast pärit Tauno Tammeveski saavutas kõigil etappidel esikoha, tulemusega 154,4 detsibelli, millega kindlustas endale ka Eesti meistri tiitli ja uhke karika.
Kümme-üksteist aastat võistlemas käinud Tammeveski, kellel kodus üle 20 võidu­karika, ütles, et  see võit tähendab talle palju. “Eks sellega on palju pead murtud ja vaeva nähtud – ei võida ju see, kellel on võimsam tehnika, vaid see, kes oskab tehnika kõige paremini kokku mängima panna.” Küsimusele, kui kallis selline hobi on, vastas ta, et see oleneb võistlusklassist. “500W klassis saab alustada väikese eelarvega, Street 5000W tuleb kindlasti arvestada nelja­kohalise numbriga, sest see nõuab juba lisa­generaatoreid ja akusid ning palju jämedat vaskkaablit, õhust võimsust ei tule,” arvutas Tammeveski. Ta nentis, et sponsoritest oleks palju abi, kuid kahjuks ei ole sellel alal väga palju sponsoreid.
Teise käinaka, Lenno Laidi ja Türilt pärit Juhan Vahteri vahel toimus teise ja kolmanda koha pärast tasavägine võistlus. Laidi parim tulemus oli 150,2 detsibelli, Vahteril 149,4 detsibelli ja nii sai Laid lõppkku­võttes teise koha.
Võrdluseks võiks tuua, et reaktiivlennuk tekitab 30 meetri kauguselt mõõtes 150detsibellise heli, mis lõhub inimese kuulmekile, kui kaitsevahendeid ei kasutata. Nii tuleb kuulmist kaitsta ka helirõhu­võistlustel.
Tauno Tammeveski kinnitas, et kannab võistlustel alati müra summutavaid kõrva­klappe. Paar kuud tagasi käis ta tervisekontrollis ja kuulmine oli väga hea.
SPL võistlusel mõõdetakse tulemusi auto esiklaasile paigaldatud anduriga 30 sekundi jooksul. Võistlus nimetusega StreetStock jaguneb veel omakorda lubatud kõlaritesse mineva maksimaalse võimsuse järgi kolmeks: Street­Stock 500, StreetStock 2000 ja StreetStock 5000. Võistluse reeglistikus on ette nähtud, et StreetStock autot peab saama igapäevaselt igati normaalselt kasutada.
Hiidlastest esimesena hakkas helirõhuvõistlustel osalema Karmo Voolma, kes 2006. aastal Kärdlas peetud dbDragnimelisel võistlusel saavutas teise koha. Peale seda lõi Vool­ma Tico Team nimelise võistkonna, kuhu lisaks temale kuulusid Tauno Tammeveski, Kalev Oolmets ja Lenno Laid. Tiim korraldas mitu aastat helirõhu võistlusi ka Hiiumaal. Tauno Tammeveski sõnul jäi majandussurutise ajal tiimi tegevus soiku ja praegu ongi aktiivselt võistlustel osalema jäänud tema ja Lenno Laid.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...