Connect with us

Turism

Augustis oli meil erakordselt palju turiste

Eesti statistikaameti info põhjal võitsid koroonaga seotud siseturismi kasvust sel suvel enim Pärnumaa ja Hiiumaa. Kui juunis ja juulis oli vaatamata siseturistide arvu kasvule kokkuvõttes turiste siiski vähem, siis augusti numbrid olid võrreldes möödunud aastaga kõrgemad ka üldiselt.

Lõikuskuul ööbis Hiiumaa majutustasutustes sise­turiste pisut üle kuue tuhande ning välisturiste pea poolsada. Mullu augustis olid samad numbrid vastavalt u 4000 ja 1000. Siseturismi kasv oli seega koguni 57 protsenti, kuid ka turistide koguarv oli selle aasta augustis kõrgem. Suurem osa ehk 90 protsenti augustikuistest külalistest viibis siin puhkuse eesmärgil, vaid 6 protsenti oli tööd tegemas.

Ka TS Laevad vedas augustis Heltermaa-Rohuküla liinil rekordpalju inimesi. Kokku teenindati rohkem kui 100 000 reisijat ja viidi üle 42 500 sõidukit, mis on vastavalt 10 ja 13 protsenti enam kui mullu samas kuus ning on liini uued augusti rekordid. Üldse jäid augusti numbrid sel aastal tavaliselt kõige populaarsemale juulikuule alla vaid kolme protsendiga.

Mõju suurem toitlustuses

Kalana puhkekülas ja Kassari puhkekeskuses möödusid juuli-­august tavapäraselt, kuna suviti on nende majad ikka täis olnud. Kalana puhkekeskuse esindaja Enn Randmaa nentis küll, et hooaeg venis nädalakese võrra pikemaks ehk augustis oli ööbijaid rohkem. Kassari puhkekeskuse esindaja lisas, et toitlustuse osakaal oli sel suvel u 20 protsenti suurem. Ka Andrus Talvari Ungru külalistemajast ja restoranist kinnitas, et kuigi majutuses ei saanud tavapärasest rohkem inimesi ööbida, sest voodikohtade arv oli sama, lõppes hooaeg hiljem kui tavaliselt ning veel augusti lõpus oli maja täis ning suuremat külastatavust oli peamiselt märgata restorani poolel.

Majutusasutuste, restoranide ja uue elamuskeskuse jaoks algas hooaeg pärast jaanipäeva, kuid läks siis suure hooga järsku käima. Mamma Mia restorani omanik Michele Parrucci ütles, et hooaja tormilise alguse pika vaikuse järel tegi keeruliseks see, et kiiresti tuli leida tööjõud. Sama kinnitasid Talvari Ungrust ja Kristina Halla Tuuletornist.

Sander Kopli Kassari puhkekeskusest nii positiivne ei olnud ning ütles, et aprillis-mais peatunud majanduse mõju on raske olnud kompenseerida ning ilma riikliku toetuseta poleks see ka võimalik.

Kohalike tootjate rõõm

Väga hea suvi oli see eest kohalikel tootjatel. Hiiumaa e-poe projektijuht Viive-Kai Rebane, kes tegeles terve kevade veebipoe käima tõmbamisega, ütles, et suvi oli kõigi tootjate jaoks meeletu ja tellimusi poodidest tuli pidevalt. Lausa nii, et e-poe ametlik väljakuulutamine lükkuski sügisesse, sest suvel nappis aega alustava veebipoe kasvuraskustega tegelemiseks.

Ka Kaja Antons ütles, et kõigil Coopi poodidel läks suvel väga hästi ning eriti omatoodang kippus pidevalt riiulitest otsa saama. Ta usub, et see oli peamiselt tingitud just siseturismi kasvust, kuigi oma kasu oli kindlasti ka kampaaniast “Toeta Hiiumaist, soeta Hiiumaist”.

 

Veel lugemist:

Uudised

Täna külastas Hiiumaad NASA astronaut Nicole Aunapu Mann, kelle esivanemad pärit Käina lähedalt Villemi külast. Reis kosmosesse pani teda end koduplaneedil veelgi kodusemalt tundma....

Uudised

Hankes ette nähtud nõuete täitmata jätmise tõttu pidi Hiiumaa vald loobuma 154 000 eurost, mis mõeldud tänavavalgustuse uuendamiseks. Tagasinõude põhjustas asjaolu, et Hiiumaa vallavalitsus...

Teema

Hiiumaa mesinike seltsis vahetus sel suvel juhatus ning eestvedamise võtsid endi õlule kolm naist, kes tahavad esimese asjana välja selgitada, palju saarel üldse mesinikke...

Arvamus

Dr Helve Kansi vastukaja artiklile “Perearstide erimeelsused varjutavad Hiiumaa tervisekeskuse tulevikku.” (Hiiu Leht, 26.09.2023) On kahetsusväärne, et ajalehe artiklis räägitakse tülist minu ja dr...