Jälgi meid

Nööbist kinni

Andressel: See on vaimse hügieeni küsimus

PIRET SALMISTU
Hiiumaa ettevõtja Lauri Andressel lubab rahastada puna­monumendi nn Kivi- Jüri teisaldmist Kärdla teeristilt
Tahkuna militaarmuuseumi.
Eilsel vallavalitsuse arut­elul Kivi-Jüri (KJ) teisaldamise üle, ütles Hiiumaa militaarmuuseumi seltsi liige Ain Tähiste, et oled nõus katma monumendi teisaldamiskulud. Kas see info vastab tõele?
Lauri Andressel: Jah. Olen tõesti FB grupis lubanud Kapastu OÜ nimel, et kui KJ teemal tekib ühiskondlik selgus ja kokkulepe, siis saan korraldada teisaldamise ning kanda vastavad kulud.
Teisaldamise maksumus on olnud üks argument, millele kuju samasse paika jätta soovijad viitavad, et las olla seal. Kui palju selle teisaldamine sinu hinnangul maksta võiks?
Kapastu OÜ-l on olemas tublid mehed ja suurem osa selleks tööks vajalikust raske­tehnikast, tõsteid sooritav kraana tuleb tellida mandrilt. Loodan, et see summa jääb alla 5000 euro.
Kui suure summa oled nõus välja panema?
Kuna lubadus on antud, siis kulub, palju kulub. Küll oli foorumlaste hulgas veel neid, kes kodanikualgatuse korras lubasid samuti oma panuse anda.
Miks oled valmis punamonumendi teisaldamist toetama?
See on vaimse hügieeni küsimus nii Kärdla linnaruumi, Hiiumaa kui Eesti Vabariigi tähenduses. Mu lapsepõlv möödus ajaloolises Eesti talus ja olen nii teadmiste kui tunnetuse mõttes hästi kursis õudustega, mida Vene okupatsioon meie rahvale ja riigile kaasa tõi. Seda ajastut heroiseerivad sümbol­monumendid ei pea osalema meie elus. Ka ei pea nende algset tähendust uusaegselt mimikriseerima – katsed luua väärindavaid ja pehmendavaid seoseid mistahes ajalooliste väärtustega on kohatud. Selliste objektide õige asupaik on muuseumis.
Kas peaks kõik Hiiumaa punamonumendid, sh Kivi-Jüri militaar­muuseumi viima?
Seda otsustavad eelkõige muuseumipidajad, aga arvan, et kunstiväärtuslikud objektid muidugi ja muu kraam juba valikuliselt.

Küsis
HARDA ROOSNA

Veel lugemist: