Connect with us

Elu

Aasta Isa tiitlile kandideerib neli isa ja vanaisa

Arno Kuusk.

Tänavusel, juba üheksandal Aasta Isa konkursil kandieerib väärikale tiitlile neli tublit isa ja vanaisa –
Arno Kuusk, Kalev Taelma, Virko Martin ja Tõnu Soop. Üks võistluse korraldaja, Hiiumaa naiskodukaitse liige Helja Kaptein ütles, et kõik kandidaadid on ühtemoodi tublid ning väärivad tunnustust ja tähelepanu.

Arno Kuusk

Kaja Hiis-Rinne

Aasta Isa kandidaat Arno Kuusk

Vanus: 40
Elukoht: Kärdla
Töökoht: ettevõtja
Lapsed: Adeele Reeth (10), Karoliine Aet (3)

Ta on kui Hiiumaa oma Hunt Kriimsilm. Ikka on nii, et kohtad teda sageli toimetamas naeratava näoga hoogsalt seal, kus ei oskaks oodatagi, sest ta on jälle käed külge löönud. Ta on abivalmis, avara silma­ringiga, aktiivne ja hooliv kogukonnaliige.
10 aastat tagasi võttis ta oma südameasjaks kino­kunsti säilimise ja arendamise Hiiumaal. Lahkelt paneb ta õla alla erinevatel sündmustel kui sponsor ja jagab kinkepileteid linastustele.
Kui läheneb aasta lõpp, siis alles kiireks läheb, sest nüüd kehastub ta Jõuluvanaks, keda pikisilmi üle kodusaare erinevais paigus oodatakse.
Ta võtab enda kanda ka päevajuhi rolle laatadel, firmapidudel, sünnipäevadel, infopäevadel ja loomulikult ei tohi unustada hinnatud pulmavana rolli. Ta on osav juhtima ka erinevaid vestlusringe teemaõhtutel ja ettevõtjate hommikukohvidel. Mööda ei saa vaadata ka väikestviisi Hiiumaa raadio taassünnist, sest just tema on see, kes selle väikese rakukese ellu äratanud jaani-, nääri- ja ralliraadio näol. Suvel võib teda näha Kärdla vahel ringi vuramas kolmerattalise pirukakäruga.
Nagu sellest kõigest veel vähe oleks, on ta Ettevõtjate Liidu juhatuse liige ja Arenduskeskuse projektijuht ning omab väikest firmat Korraldaja.ee, mis rendib sündmuste tarbeks hädavajalikke vahendeid.
Ta on õppinud arhitekt ja seda tööd teeb ta lisaks „mängutööle“.
Võiks ju arvata, et kõige selle kõrvalt teda kodus ei näegi, kuid nii see siiski pole. Ta on suure­pärane isa oma kahele tütrele ja hea abikaasa. Oma perele pühendab ta kogu vaba aja ja püüab asju sättida nii, et pere kannatajaks ei jääks. Issi on just see, kes Adeele Reedaga koos ujulas ja ronimisseinal armastab käia ning peale tööd tütred ratastega sõitma viib. Kui vahel juhtub, et perre tungib sisse haigus ja tütrekene on haigestunud, suudab ta enda toimetused ümber korraldada, et olla pere jaoks olemas just nii palju kui vaja.

Kalev Taelma

Tiina Koit

Aasta Isa kandidaat Kalev Taelma

Vanus: 64
Elukoht: Käina
Töökoht: remondimees
Lapsed: Maigi (39), Maiko (40), Taavo (34)
Lapselapsi seitse

Kalev kasvas üheteistkümne-lapselises peres ja oli ise pere vanim laps. Koolihariduse sai ta Kiviõlis ja armsale Hiiu saarele tõi ta abikaasa Helgi. Kodu rajasid nad Käina lahe äärde ning on selle kauniduse eest saanud tunnustuse nii presidendilt kui peaministrilt.
Eesti mütoloogiast teame, et Kalevil oli kolm last. Ka meie Kalevil ja Helgil on kolm toredat last. Vanem poeg Maiko on tegemistega kodusaarelt eemal ja tema peres on sirgumas kaks tütart. Pere keskmine laps, tütar Maigi, elab emale ja isale kõige lähemal. Tal on tütar ja kaks poega. Pere noorim poeg Taavo elab Kärdlas. Tema peres kasvab kaks tütart.
Kokku on lapselapsi seitse ja suviti näeb Helgi ja Kalevi kodu välja nagu lastelaste laager. Vana­vanemate aias on neil mängumaja ja ka palju muud tegemist.
Kalevit teatakse kui lahtiste kätega töömeest, kes töötas aastakümneid ehitajana.
Tantsupõrandatel on Kalev keerutanud jalga ligi nelikümmend aastat. Rühmakaaslased teavad, et Kalevile saab alati kindel olla ja ta toetab neid nii nõu kui jõuga. Tema õpetussõnad ja kogemused on tantsurühmas eeskujuks kõigile kaaslastele. Tantsu­pisikut on ta jaganud nii lastele kui lastelastele.
Kui pere, töö ja tantsimise kõrvalt aega üle jääb, naudib Kalev värskes õhus liikumist ja sügiseti seenel ning marjul käimist. Taadu Kalev on õige Hiiumaa mees, kes hoiab oma pere, väärtustab põlvest põlve edasi antud õpetusi ja teab täpselt, milline on isaks olemise roll.

Tõnu Soop

Erakogu

Aasta Isa kandidaat Tõnu Soop

Vanus: 58
Elukoht: Kärdla
Töökoht: Hiiumaa Gümnaasium IT-juht ja õpetaja
Lapsed: Joosep (35), Sirje (32), Ingel (27)
Lapselapsed: Adelise (5), Viveli (3), Solon (2), Miia-Lumi (7 kuud), Isolde (1 kuu)

Tõnu on äärmiselt mitmekülgne mees, edukas oma töös, tegus hobides, kuid selle kõrval alati oma perekonna jaoks olemas – toetav, õiglane, aus ja hea teejuht lastele.
Minu kõige esimene mälestus tema mitme­külgsusest on seotud kaameratega, mis on teda paelunud nooruspõlvest peale. Pildile või videosse said püütud sünnipäevad, jõulud, laste kasvamine, nutt ja naer. Oskan seda väga hinnata, sest 80ndatel oli selline asi tõeline haruldus.
Samuti on ta olnud alati abivalmis aitama parandada katkist rüperaali või seadistama vajalikku tarkvara. Ta on ka kaitseliidu pikaajaline ja aktiivne liige. Veel jagub tal aega osaleda rahvatantsu­rühma Taidelaid tegevuses, mille koosseisus juba aastaid tantsib.
Töö ja hobid on tema ümber toonud palju inimesi, ka palju lapsi. Ta on suureks kasvatanud IT-spetsialistist poja Joosepi, kes oma perega mandrile kodu loonud, tütre Ingli, kes Tallinnas arstiametit peab, ning peda­googist tütre Sirje, kelle perega Vabaduse tänaval ühist kodu jagab. Täna saavad tema tähele­panu lapselapsed – koos toimetavad nad nii toas kui aias.
Tema isalikku hoolt, toetust, juhendamist ning tuge on lisaks oma lastele jätkunud ka laste­lastele, lähedaste lastele ja noortele koolimajas.

Virko Martin

Erakogu

Aasta Isa kandidaat Virko Martin

Vanus: 41
Elukoht: Rootsi küla
Töökoht: rannakalur
Lapsed: Magnus, Lisety, Martha, Kenet

Virko on nelja lapse isa ja teenib oma igapäevast leiba rannakalurina. Ta kuulub ka MTÜ Hiiukala juhatusse. Hiiumaa üks suuremaid ahvenapüüdjaid on huvi kalanduse vastu saanud isalt. Ta on suur jahimees ja loomaarmastaja ning kuulub MTÜ Hiiumaa Jahimeeste seltsi. Kodus hoolitseb koos perega ka lammaste ja kanade eest. Igapäevaselt on isa küll vähe kodus, aga pühendub siis laste mängudesse ja õppimisse seda rohkem. Ta mängib nendega klaverit, põristab traktoritega ja aitab koolitöödes.
Kõik neli last on saanud isalt huvi kalapüügi, jahinduse ning loomade vastu. Koos lastega osaleb Virko ka Tuulekala võistlustel.
Virko on algatanud ja kaasa löönud oma kodu­küla heakorratalgutel Rootsi külas. Teeme Ära talgutega korrastati näiteks külaelanike postkastide alused ja tee-ääred. Samuti said Rootsi küla talud tema abiga talude nimesildid. Ta niidab ka Rootsi küla teeääri, et kojusõit oleks ilusam ja turvalisem. Uusim ettevõtmine on kevadel avatud Kõrgessaare sadama kohvik.
Ta on hea ja lihtne pereisa. Pereelu on sõbralik, üksteist mõistetakse ja armastatakse. Lihtsuses peitubki pereelu ilu ja võlu. Poeg Magnuse jaoks on issi tema kallikene, Lisety sõnul on isa mõistev ja kui vaja, siis ka karm. Martha ütleb, et issi on kõige parem ja ikka vahel riidleb ka. Keneti arvates on isa esmajoones otsekohene ja avaldab kohe oma arvamust.

Veel lugemist:

Uudised

Talv on käes ja kui hoolimata kummitavast hinnatõusust on endal kõht täis ja tuba soe, võib tekkida tahtmine aastaringselt õues elavaid linde kuidagi aidata....

Uudised

Kaks Hiiumaa malevkonna kaitseliitlast viidi haiglasse pärast Kõpus toimunud autoõnnetust. Ülejäänud kuus pääsesid õnnetusest vigastusteta. 

Uudised

Mitu kuud Kärdla sadamas kirgi kütnud moodulhotellid teisaldati eile. SA Hiiumaa Sadamad juhatuse liige Kai Kallas ütles kolmapäeva päeval, et õhtuks on need sadamast...

Uudised

Reedel esitleti Nelja nurga galeriis Hiiumaa aukodaniku, Erkki-Sven Tüüri portreed. Valla aukodaniku tiitliga käib koos võimalus tellida portree, mille teostajaks valis helilooja Tüür kunstnik...