Möödunud reedel Hiiu Lehes ilmunud artiklis püstitas ajakirjanik küsimuse, kas Hiiumaa noorsootöö keskus jätkab.
Artiklis on refereeritud Kärdla osavallakogu protokolli, kuid viitamata on noorsootöötajate arvamusele, mis keskuse vajalikkust praeguses ajas ei näe.
Etteruttavalt: otsuseid veel pole, aga tõesti on arutusel Hiiumaa noorsootöö keskuse kui asutuse võimalik ümberkorraldamine. Noortekeskused ja -majad jätkavad kindlasti kõigis osavaldades.
Noorsootöö juhtimismudeli ülevaatamise eesmärk ei ole toimivat süsteemi lõhkuda, vaid arendada noorsootööd terviklikult, et eri piirkondade noortel oleks samaväärsed võimalused ja noorsootöötajad tunneksid maakondlikku tuge kõigis piirkondades. Selleks analüüsitakse, millises asutuses võiks olla maakondliku noorsootöö koordineerimine ja tugi. Noortele suunatud noortekeskused ja -majad jäävad endiselt oma teenuseid pakkuma, järgides avatud noorsootöö põhimõtteid.
Noorsootöö analüüsiks toimusid valdkonna kohtumised nii kõigi noorsootöötajatega ühiselt, piirkonniti kui individuaalselt. Nende kohtumiste käigus ilmnes, et keskus ei oma Hiiumaa noorsootöötajate jaoks enam seda rolli, mis oli kunagise Hiiumaa teavitamis- ja nõustamiskeskuse loomise ajal. See tähendab, et noorsootööasutused ei näe, et see maakondlik roll võiks olla mõne valla hallatava asutuse, vaid pigem vallavalitsuse kui neutraalse osapoole kanda. Noorsootöötajad hindavad oma kohalikku otsustusõigust ja traditsioone, samuti ka ülesaarelist toimivat võrgustikku ning tunnevad vajadust valdkondliku koordineerija järele, kelle roll keskuste toetamisel oleks ülesaareliselt selge ja arusaadav.
Seega tegid noortekeskuste esindajad ettepaneku suunata koordinaatori ametikoht vallavalitsuse struktuuri, et tekkiks ülesaareline mõõde ja tugi, millest praegu puudust tuntakse.
Noorsootöötajate tunnetust toetab ka noortevolikogu kirjalik ettepanek, mille kohaselt võiks Hiiumaa noorsootöö keskus juhtida ja arendada mitte ainult Kärdla ja Kõrgessaare osavalla, vaid terve maakonna noortekeskusi. Kui noortele on oluline teenuse senine asukoht, ei ole välistatud koordinaatori ja nõustaja jätkamine senistes ruumides. Veel ei ole seisukohta kujundanud Hiiumaa noorsootöö keskuse nõukogu.
Pärast kõigi arvamuste saabumist kujundab vallavalitsus oma seisukoha ja teeb vajadusel volikogule ettepaneku võimalikeks ümberkorraldusteks. Lõpliku otsuse teeb volikogu.
Eesmärk arendada valdkondi terviklikult
Hiiumaa vald on arengukavas võtnud eesmärgiks tõhusalt toimiva ja optimaalse struktuuriga omavalitsuse. Osana sellest analüüsib haridus- ja kultuuriosakond ühendasutuste juhtimise ümberkorraldamist. See tähendab, et analüüsitakse, kas kultuurikeskused, noortekeskused, raamatukogud toimivad Hiiumaa eri piirkondades parimal võimalikul moel. Analüüsi eesmärgiks on selge ja ühetaoline süsteem, mis samas arvestaks piirkondade eripära ja vajadustega.
Arutelud asutuste ümberkorraldamise küsimuses on toimunud kultuuri- ja vaba aja keskustes, raamatukogudes ja noortekeskustes, juhtide vahel, nõukogudes ja hoolekogudes, samuti noortevolikogus ja osavallakogudes.
Võimalikud variandid aruteludes ongi: jätkata selliselt, nagu seni; valida valdkondlik või piirkondlik juhtimine. Osavaldade loogikast lähtuvalt on valla ettepanek tugevdada asutuste piirkondlikku toimimist.
Hiiu valla kultuuri ja vaba aja keskus on soovinud ühendasutuse tegevuse lõpetamist ja jätkamist piirkondlike asutustena. Raamatukogude osas nähakse tulevikku samuti piirkondliku juhtimismudelina.
Karin Kokla
valla haridus- ja kultuuriosakonna juhataja